Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 17:26 Bu haber 1380 kez okundu
 
Samsun CHP’den GÜLSAN Sanayi esnafına ziyaret
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ve Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay, il ve ilçe yöneticileri ile birlikte, GülsanSanayi Sitesi’nde esnaf ziyareti yaptılar.
EKONOMİ Haberi
 Samsun CHP’den  GÜLSAN Sanayi esnafına ziyaret

Kamulaştırmanın gündem olduğu ziyaretlerde Türkel ve Kutbay, yaşanan Kamulaştırma ve Taşınma mağduriyetleri ile ilgili esnaf esnafın dertlerini dinledi.

 

ESNAFA DAYATMA YAPILIYOR 

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Fatih TÜRKEL,  “Yıllardır kaldırılması gündemde olan GülsanSanayi Sitesi’nin taşınması ile ilgili 2018 yılında somut bir adım atılmış, Kamu ile esnafın arasında köprü oluşturacak bir kooperatif kurulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesinin önerisi kooperatif ve esnafın oluru ile İlkadımToybelen mevkii taşınma alanı olarak tespit edilmiştir.

 

 

Açıklanan kanun hükmünde kararname ile kamulaştırma ve yeni sanayii sitesinin inşaatı TOKİ ve Büyükşehir Belediye iş birliğine devir edilmiş,asıl tartışmanın fitili ateşlenmiştir.Gülsan Sanayi Sitesinde belirlenen kamulaştırma bedeli 2000 tl/m2 dir.Yani ortalama 100m2’lik bir dükkânaTOKİ  200 Bin TL Şehrin son kupon arazisinde para ödenmek isterken, Toybelen de aynı metrekarede olan dükkânlar için  esnafa 344 bin liraya alacaksınız dayatması yapılmaktadır. “ dedi.

 

KENTSEL DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM !…

 

TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin kurulan kooperatifi devre dışı bıraktığını ifade eden Fatih Türkel, “Yapılan binalar esnafın görüş ve önerileri alınmadan ben yaptım siz kullanacaksınız söylemi ile satışa çıkarılmıştır. Ayrıca eski kararda Toybelen den dükkân alacakların Gülsan da esnaf olma şartı varken.344 Bin TL ye almaz iseniz başkasına satarız diye esnafa aba altından sopa gösterilmektedir.

 

 

Biz Toybelen de kimlerin O arsaları köylüden kaç paraya kapatıldığını biliyoruz. Pandemi sürecinde esnaf can çekişiyor. Geç değil gelin esnafımızı dinleyin.Ben yaptım oldu anlayışı kimseye bir şey kazandırmaz.Gülsan’ın mevcut yerini biçtiğiniz değerin onlarca katına ranta açar iken esnafımızı ezmeyin. Binlerce esnafın,ustanın, çırağın, mal sahibinin, kiracının hakkına sahip çıkın. “ diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Samsun, CHP’den, , GÜLSAN, Sanayi, esnafına, ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı