Haber Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 23:05 Bu haber 4107 kez okundu
 
Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den Atakum Belediyesi'ne şok suçlama
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Atakum Belediyesi'nin 2017 Denetleme Komisyonu Raporuna girmeyen ve CHP'li meclis üyelerinin şerh koyduğu maddelerle ilgili açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
 Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den Atakum Belediyesi'ne şok suçlama


Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, CHP Atakum İlçe Başkanı Cemil Deveci ve CHP'li meclis üyeleri Mustafa Tüfek ve İbrahim Saraç'ın katılımı ile düzenlediği 'Atakum Belediyesinde neler oluyor' konulu toplantıda şok suçlamalarda bulundu.  

14 BİN EVRAKTAN SADECE 637 EVRAKA ULAŞTIK

Belediye Meclisi'nin meclisi denetleyemediğini ve bunun engellendiğini belirten Tufan Akcagöz, Belediyenin 2017 Denetleme Komisyonu Raporuna şerh konulduğunu, ancak belediyenin komisyon raporunda bu şerhin yeralmadığını söyledi.
Akcagöz, "Komisyon üyemiz tarafından tespit edilenler komisyon raporuna  eklenmemiştir. Kanun gereği konulan şerh buna eklenmek zorunda. Eklemedikleri şerhte  neler var. Asıl dudak uçuklatacak olan budur. Atakum belediyesinde halktan aldıkları  destekle çalışan belediye meclis üyelerimiz var. 2017 yılında Atakum Belediyesinde  denetlenmeyi bekleyen yaklaşık 14 bin evrak var. Biz sadece bin 637 evraka ulaşabildik. Gerisi ne olduğu belli olmayan evraklar. Belediye denetlenebilir olmalıdır. Atakum Belediyesi  bunun tam zıttını uyguluyor. " dedi.

UN KONUSUNDA BRİFİNG VERENE 7 BİN 500 TL ÖDENMİŞ

Ulaşabildikleri evraklar ışığında ışığında ortaya çıkan tablonun çok vahim olduğunu belirten Akcagöz, " Belediyeye un konusunda brifing veren kişiye ödenmiş 7 bin 500 lira var. Ne olduğunu soruyoruz cevabını alamıyoruz.  Evrakla ilgili ciddi sıkıntılar var. Denetim Komisyonunda görev alan 5 kişiden 3'ü hisse  satışlarını inceleyemedi.  İhale ile yemek alınmış. Gider evraklarını inceleyemediğimiz için kaça yapılmış, kime yapılmış öğrenemiyoruz.  Taleplerimiz red edildi. Sosyal yardımlar var yapılan. 

İHALE PİYASANIN ÇOK ÜZERİNDE FİYATLA VERİLMİŞ

Bir takım  kişilere 5 bin lira, 6 bin lira, 7 bin lira ödenmiş. Kimlerin arasından seçildikleri belli değil. Bu  ödeme yapılanların arasında Atakumda daha fakir insanlar olduğunu tespit ettik.  Elimizdeki evraklar ışığında tespit ettiğimiz konulardan biri de şudur. Atakum'da bulunan  düğün salonu, nişan salonlarının kiralanması şirkete verilmiş. Ancak bu surette bunları  denetleme hakkımız elimizden alınmış. Kime kaç liraya verilmiş bilmiyoruz, denetleyemiyoruz. Atakum Belediyesi İmer İnşaat Şirketinin ihalelere girdiğini görüyoruz.  Demir, saç ve profil alımı yapılmış. Samsun'dan Malatya'dan ve imar inşaat şirketi ihaleye  girerek üç teklif tamamlanmış, ihale piyasanın çok üzerinde fiyatlarla firmaya verilmiştir. " diye konuştu.

HALI SAHA RİZELİ FİRMAYA VERİLMİŞ, ANKETE 55 BİN LİRA ÖDENMİŞ

Normal raicin çok üzerinde mal alındığını tespit ettiklerini bildiren Akcagöz açıklamasında şu bilgileri verdi: "Samsunlu firmalar yerine her nedense  Rize'de bir kişi halı saha,  parke döşeme ihalelerini kapmış. Anket firmalarına ödemeler  yapılmış. 10 aylık anket yapılması için bir firmaya 55 bin 200 lira para ödenmiş. Anketin ne  olduğu, kamu yararı taşıyıp taşımadığını öğrenemiyoruz. Çünkü biz Atakum Belediyesini  denetleyemiyoruz.

8 AY ÖNCE AYRILAN DANIŞMANA MAAŞ ÖDEMEYE DEVAM ETMİŞLER 
 
 Belediyeden bir danışman 8 ay önce ayrılmış ilişiği kesilmiş fakat 8 aydır aynı danışmana 8  aydır maaş ödemeye devam etmişler.  Personel Müdürlüğünün görevli olduğu  müdürlükler listesinde 9 müdür asaleten, 16 müdürde vekaleten görev alıyor. Belediyenin genel idare esaslarına göre, yürütülen asli görevler 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olması gerekiyor.  Temizlik işleri ve sosyal yardımlaşma müdürlüğünü, vekaleten zabıtaların yönettiğini tespit ettik.

DOLU KADROLARA HARCAMA YETKİSİ VERİLEREK GEÇİCİ ATAMA YAPILMIŞ
 

 Dolu kadrolara vekaleten atanan kişilerin harcama yetkisi yokken,  bir takım müdürlüklerin özellikle kültür ve sosyal işler müdürlüğünün harcama yaptığını görüyoruz. Yapılan iş tepeden tırnağa hukuksuzdur.  Özel kalem müdürlüğü tarafından davet ve organizasyonlar için bir ihale yapılmış.  Bu ihaleyi Tekkeköy'de faaliyet gösteren bir şirket almış. İşi ne davet ve organizasyon. 

ORGANİZASYON ŞİRKETİNE  25 GÜNDE 187 BİN LİRA ÖDEMİŞLER

Bu şirkete 5 aralık 2017 ile işin bitim tarihi olan 31 Aralık 2017 tarihi arasında 187 bin lira artı KDV kesin hak ediş faturası kesilmiş. 80 kişiye bu tarihler arasında 8 bin ayran 8 bin pide dağıtıldığını görüyoruz. Pide dağıttık dedikleri isimlerden biri iki yıl önce hakkın rahmetine kavuşmuş. 

İKİ YIL ÖNCE ÖLMÜŞ İNSANLARA PİDE DAĞITMIŞLAR

İki yıl önce ölmüş insanlara sanki yeni ölmüş gibi organizasyon gideri olarak pide dağıtımı ile ilgili tutanak düzenlenmiş.  Seyir terası 850 bin liranın üzerinde maliyetinin olduğunu tespit ettik.  Bir Cumhuriyet savcısının bir maliye müfettişi ile birlikte Atakum Belediyesinde çalışması gerekiyor. Tüm bunlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk." 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Samsun, CHP, İl, Başkanı, Akcagöz'den, Atakum, Belediyesi'ne, şok, suçlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı