Haber Detayı
12 Eylül 2021 - Pazar 19:23 Bu haber 868 kez okundu
 
Samsun'da 12 Eylül Protestoeu
12 Eylül Darbesi'nin 41. Yıldönümü Samsun'da düzenlenen eylem ve gösteri ile protesto edildi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun'da 12 Eylül Protestoeu

Samsun’da Devrimci 78’liler Derneği Tarafından düzenlenen yürüyüş ve eylemle 12 Eylül Faşist Darbesi’nin 41 Yıldönümü protesto edildi.

 

Eylem ve yürüyüşe CHP Samsun il Başkanı Fatih Türkel, KESK’e bağlı sendikaların temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Cumhuriyet Caddesinde düzenlenen yürüyüş ile Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen eylemciler, Meydanda 12 Eylül’de hayatını kaybedenleri andı, darbecileri kınadı. Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Devrimci 78’liler Derneği Samsun İl Başkanı Cengiz Akşan şunları söyledi:

 

 

“12 Eylül 1980 faşist darbesi, sermaye-militarizm-tarikatler ittifakının diktatörlüğü biçiminde ülkeye hakim olmuştu. Aynı ittifak, emperyalizmle de bağlaşıklık kurarak bugün de yürürlüktedir. Üstelik faşizmin kitle tabanını eğitip donatarak. O gün 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasasına dayanarak onbinlerce emekçiyi işten atarak baskıyı yoğunlaştırmışlardı, bugün aynı baskı KHK’lerle tekrarlanmaktadır.

 

Dün Diyarbakır Cezaevindeki “Türkçe konuş”  emri, bugün ifade özgürlüklerini büsbütün yok etmeye yönelik eylemlerle sürüp gitmektedir. Çocukları, sevdikleri öldürülen annelerin çığlığı İstanbul Galatasaray Meydanı’nda yıllarca sürerken, onların eylemlerini savunan kitlenin çoğalması üzerine Cumartesi Anneleri’nin sesi kesilmek istenmiştir. Suskun, bezgin, sinmiş bir toplum yaratmak için kendi yasalarına bile uymayan bu egemen ittifak, son zamanlarda gemi azıya almış gözüküyor.

 

Doğayı da rant alanları gören egemenlerin  Yolsuzluklarını, rüşvet tezgâhlarını, ganimet paylaşımındaki iç çelişkilerini ibretle izliyoruz. Mahir’in Kesintisiz’lerde söylediği gibi ülkeyi yönetemez durumdalar. Savruldukça batıyorlar ve çirkefleşiyorlar.

 

Bu gerici ittifakın tarihe bıraktığı utanç sayfalarındaki kayıtları bir bir sayabiliriz ama, önemli olan bizim, yani yurtseverlerin, demokratların, devrimcilerin nerede durduğu, ne yaptığıdır. Kendi barışını sağlamış devrimciler, kuşkusuz ki, iktidar-muhalefet retoriğinden daha önemli bir gelecek projeksiyonu  yapabilen kişilerdir.

 

Hâfıza kayıtlarını en küçük ayrıntısına kadar geleceği biriktirenlere aktarmakta, daha da önemlisi, kendilerine bırakılan direnme ve dayanışma kültürünü yaşamlarına çağırarak devrimci olmak profilini somutlaştırmaktadırlar. Öncülerinin ve önderlerinin hâtıralarını sahiplenen günümüz devrimcileri, gündelik pratiklerin daima içinde olmayı doğal görevi sayar. Mücadelenin iki adım geri noktasında olmanın ayırdında olanlar, ileri bir adımın sosyalizm mücadelesinin yaşam pırıltısı olduğunu bilirler ve hep birlikte seslerinin yankısını işitirler, çünkü seslerine ses verenler mutlaka vardır. “

 

 

      

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, 12, Eylül, Protestoeu,
Yorumlar
Haber Yazılımı