Haber Detayı
31 Aralık 2020 - Perşembe 14:09 Bu haber 757 kez okundu
 
Samsun'da 175 bin öğrenci Uzaktan Eğitimden Mahrum
Samsun Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız Samsun’da uzaktan eğitim alan öğrencilerin sayısının 90 bin olduğunu, bu sonuca göre öğrencileri yüzde 66’sının, yani 175 bin öğrencinin uzaktan eğitimden mahrum kaldığını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Samsun'da  175 bin öğrenci  Uzaktan Eğitimden Mahrum

 

Samsun Eğitim Bir Sen 1 No’lu Şube Başkanı Hamdi Yıldız  sendikaları tarafından düzenlenen “Uzaktan Eğitime Erişimde Yaşanan Sorunlar” anketinin sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

 

 

Eğitim-Bir- Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, “ Uzaktan Eğitime Erişim ve Online Sınavlar”la ilgili  anketimize  83.277 öğrencinin öğretmen ve yöneticileri katılarak soruları cevaplandırdı. En önemli sorulardan biri olan kaç öğrencinin uzaktan eğitime eriştiğinin cevabı ise 34.

 

 Örgün eğitime devam eden 265.000  öğrenci sayımızı göz önüne alırsak şu anda il genelinde 90.000 öğrencimiz uzaktan eğitimden  faydalanır iken, 175.000 öğrenci , yani  öğrencilerin 66 sı bu eğitimden mahrum kalmaktadır.” dedi.

 

Sınavlar online, girişler offline!

 

Başkan Yıldız  online sınavlarla ilgili olarak da ; “Ankete katılanların 52.7 si yapılan sınavları güvenilir ve geçerli bulmadığı yönünde görüş beyan etmiştir. Online sınava katılanlardan  uzaktan eğitime katılım sağlayan 34 lük kesim, uzun süreli uzaktan eğitim derslerinin sınava girme isteğini azalttığı, sınavın hafta içi ders saatleri sonrasında olması girişi azaltan etkenlerden olduğu, TYT ve LGS  gibi sınavların yüz yüze yapılacağı bir zeminde deneme sınavlarının online yapılması ve sınav sorularının paylaşılıyor olmasının da sınava olan cazibeyi ortadan kaldırdığı, altyapının yetersizliği, öğrencilerin soruları cevaplarken sistemin  takılması , sınav devam ederken düşülmesi sınava  girişleri daha da azalttığı görüşünü savunmaktadırlar.

 

Günde 8-10 saat uzaktan eğitime erişme çabası veren öğrencilerin bunun üzerine bir de dijital ortamda sınava girmeye zorlanması Milli Eğitim Müdürlüğünün öğrencilerin akademik yönden gelişiminden ziyade sayılar üzerinden alınacak sonuç odaklı bir çalışma görüntüsü vermektedir. Gerçekleri görmezden gelen bu yaklaşım her zaman olduğu gibi reklam kokmaktadır.” Diye konuştu.

 

Erişim Cep Telefonları ile sağlanıyor!

 

Başkan Yıldız açıklamasına; “Öğrencilerinizin uzaktan eğitime erişimi hangisi ile gerçekleşmektedir?” sorusuna velilerimizin verdiği cevaba göre, öğrencilerimizin 72’lik  çoğunluğu uzaktan eğitime cep telefonlarını kullanarak katılmaktadır. Çocuklarımız 19 oranında ise bilgisayar kullanarak uzaktan eğitim faaliyetlerini yürüttüklerini ifade etmişlerdir. 8 ’lik kısmın tableti var ve tv/uydu ise an az kullanılan erişim aracıdır.

 

Dolayısıyla öğrencilerimizin büyük çoğunluğu maalesef cep telefonlarıyla derslere katılmaya çalışmaktadır. Bu durumun da ne kadar verimli olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Öğretmen ve idarecilerimiz pandemi sürecinde Bakanlığımız tarafından uygulanan uzaktan eğitim çalışmalarının kısmen faydası olduğunu düşünüyorlar. Anketimiz katılımcılarının 66’sı böyle düşünürken 6,3’ü bu faaliyetlerin hiçbir faydası olmadığı kanaatinde. Katılımcıların 27’lik kısmının bu konuda düşüncesi olumlu yönde. “ şeklinde konuştu.

 

 

Öğretmenler EBA ve Zoom vb. programları tercih ediyor!

 

Başkan Yıldız açıklamasını şöle tamamladı: “Öğretmenlerimizin 61’lik kısmı uzaktan eğitim faaliyetlerini Bakanlığımızın EBA platformu üzerinden yürüttüklerini ifade etmekteler. 39’luk kısım ise Zoom vb. programlar kullanarak öğrencileriyle uzaktan eğitimini gerçekleştirmektedirler.

 

Okul yöneticilerimize sorulan bir soruya  göre de çocuklarımızın yarıdan az kısmı ( 49) ancak gereğince uzaktan eğitim erişmektedir. Erişim oranı okulun bulunduğu ilçe merkezi ya da mahalleye göre değişmektedir. Kırsal bölgeleri fazla olan ilçelerimizde katılım oranı daha da düşmektedir.”.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, , 175, bin, öğrenci, , Uzaktan, Eğitimden, Mahrum,
Yorumlar
Haber Yazılımı