Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 10:44 Bu haber 2370 kez okundu
 
Samsun'da 1919 Metre Bayrakla "Büyük Gençlik Yürüyüşü!"
Samsun'da Koç Spor Fest kapsamında '19 Mayıs'ın 100. Yılında Yürüyoruz Yolunda' temasıyla 1919 metrelik şanlı Türk Bayrağı 'Büyük Gençlik Yürüyüşü' gerçekleştirildi.
- Haberi
Samsun'da 1919 Metre Bayrakla


Samsun Valiliği,  Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Koç Holding iş birliğiyle 16. Koç Spor Fest etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘19 Mayıs’ın 100.Yılında, Yürüyoruz Yolunda’ temalı büyük gençlik yürüyüşü büyük coşku ve gururla gerçekleştirildi.

1919 metrelik uzunluğundaki dev şanlı bayrağımızın Atatürk Anıtı, Shell Kavşağı, Lise Caddesi ve İstiklal Caddesi takip edilerek Cumhuriyet Meydanı’na kadar taşınması sırasında cadde kenarlarına ve evlerinin balkonlarına çıkan vatandaşlar, alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu.

Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren yürüyüş sonunda bir konuşma yapan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, “Spor aracılığı ile gençler arasındaki kültürel diyaloğu, dostluğu ve kardeşlik temalarını ön plana çıkarmayı hedefleyen ulusal alanda en kapsamlı organizasyon olan 16. Türkiye Koç Spor Fest Üniversite Oyunları 10-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi ev sahipliğinde Samsun’da gerçekleşmektedir.

Samsun’da ilk adımın atıldığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında yapılıyor olması bize ayrı bir gurur ve heyecan vermektedir. Kutlu mücadelenin başlangıcı olan 100 yıl öncesini anlamak, anmak, tarihin bir parçası ve paydaşı olarak geleceğe birlik ve beraberlik içerisinde umutla bakmak için Samsun’da bulunmaktayız.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, " Bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yok olmakta bulunan ve üstünde karabulutların dolaştığı Anadolu’da İstanbul’dan çıkarak Samsun’a gelerek, kurtuluş meşalesini burada yaktı. O yönüyle şehrimizde bir dizi etkinlikler yapıyoruz. Bu coşkuyu hep beraber yaşamaya çalışıyoruz. Bize bu günleri armağan eden ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun.
Bugün 16. Koç Spor Fest Türkiye Üniversite Sporlarına ev sahipliği yapıyoruz. Bundan dolayı Koç Holding’e çok teşekkür ediyorum. Bayrak yürüyüşüne katılan misafirlere, Samsunlu gençlere ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Samsun’un tanıtımına büyük katkı yapacak spor müsabakalarının centilmence geçmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Efsane Güreşçi Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu’ya ve Efsane Atlet Halil Akkaş’a Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer tarafından şükran plaketi verildi.

Daha sonra Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer tarafından katkılarından dolayı Vali Osman Kaymak ve protokol üyelerine şükran plaketi verildi. Ayrıca, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Bilgiç, 17. Koç Spor Fest Üniversite Oyunları'nın İzmir’de gerçekleştirilecek olması üzerine, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’a Koç Spor Fest Üniversite Oyunları'nın bayrağını teslim etti.

'Büyük Gençlik Yürüyüşü'ne ayrıca, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, İbrahim Avcı, Sezgin Üçüncü, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ünsal Ağaoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, 1919, Metre, Bayrakla, "Büyük, Gençlik, Yürüyüşü!",
Yorumlar
Haber Yazılımı