Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 17:07 Bu haber 1718 kez okundu
 
Samsun'da 2019-2020 Yılı Balıkçı Av Sezonu Başladı
Samsun'da 2019-2020 Balıkçı Av Sezonu Canik ilçesi Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen törenle açıldı.
EKONOMİ Haberi
Samsun'da   2019-2020 Yılı Balıkçı Av Sezonu  Başladı


Samsun Valisi Osman Kaymak törende yaptığı konuşmasında, "Değerli arkadaşlar bugün Canik balıkçı barınağında 2019-2020 Yılı Balıkçılık Avlanma Sezonunu açıyoruz. Şimdiden balıkçı kardeşlerimize hayırlı olsun. Samsun’da yılda 50 bin tona yakın balık avlanmaktadır. Bu sektörde 100 bin insan ekmek yiyor. Samsun balıkçılıkta en önde gelen illerimizden birisidir. Bizde bu sektörü çok önemsiyoruz. Bugün burada balıkçılık sezonunu açmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Ayrıca ilimizde Alaçam, 19 Mayıs, Yakakent, Terme ve Canik olmak üzere 5 balıkçı barınağımız var. 630’a yakın balıkçı teknemiz var. Yine 3500 ruhsatlı balıkçımız mevcuttur. Yıllık olarak bu sektör 17-18 milyon Euro ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu anlamda balıkçılık sektörü Samsun’un önemli alanlarından birisidir. Buradan balıkçılardan da şunu önemsiyoruz. Türkiye’de ve Dünya’da av balıkçılığı gittikçe azalmaktadır. O yönüyle bilinçli avcılık yapmalarını istiyoruz. Balıkçılarımızın tamim ve yönetmeliklere uymaları gerekiyor.

Bilinçsiz ve vahşi avlanmadan kaçmamız lazım. Tabi ki şuan Türkiye’nin kültür balıkçılığına çok ihtiyacı var. Biz o anlamda ilimizde kültür balıkçılığını artırmak için çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Özellikle Japonya ile işbirliği içerisindeyiz. Denizde kafes balıkçılığını geliştiriyoruz.  Biz buradan tüm balıkçılarımıza Vira Bismillah diyoruz. Balıkçılık sezonunun hayırlı, kazançlı, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Program sonunda Canik İlçe Müftüsü Ali Çebi tarafından 2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış duası yapıldı.

Daha sonra Valimiz Sayın Osman Kaymak, Türk Ceza Hukuku Profesörü ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir ve protokol üyeleri ile birlikte balıkçı tekneleri ile denize açılarak temsili ağ atma merasimi gerçekleştirdi.

Törene ayrıca, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Sahil Güvenlik Karadeniz  Bölge Komutanı Sg. Alb. Ahmet Bahadır ve balıkçılar katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, , , 2019-2020, Yılı, Balıkçı, Av, Sezonu, , Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı