Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 13:35 Bu haber 998 kez okundu
 
Samsun'da 4 Bin Öğrenciye Tırmanış Eğitimi Verildi
Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün birlikte düzenlediği Zirvede Ben de Varım projesi kapsamında bugüne kadar 4 bin öğrenciye sportif tırmanış eğitimi verildi.
SPOR Haberi
Samsun'da 4 Bin Öğrenciye Tırmanış Eğitimi Verildi

 

Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında yarışabilecek sporcular yetiştirmek amacıyla uygulanan Zirvede Ben de Varım projesiyle sportif tırmanış alanında milli sporcular yetiştiriliyor.

 


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte yürütülen proje ile 2017 yılından bugüne kadar 4 bin öğrenciye sportif tırmanış alanında eğitim verildi. Bu öğrencilerden sportif tırmanış sporu dalında yeteneği olan öğrenciler tespit edilerek ileri seviyede eğitimler verildi. Bu sayede lisanslı öğrenci sayısı artarken Dünyada popülerliğini yeni oluşturan “Spor Tırmanış” branşı ülkemizde ve bölgemizde yaygınlaşmaya başladı. Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda öncü  olarak küçük yaşlardan bu branşta sporcular yetiştirilmesini sağladı.

 

 

“Zirvede Ben de Varım!” projesinde sadece 8 seans çalışan öğrencilerden önemli başarılar geldi.  Okul Sporları Sportif Tırmanış Türkiye Şampiyonası 21 ilden 405 sporcu ve 80 okulun katılımıyla düzenlendi. Samsun'dan  yarışmaya katılan sporcular ferdi ve takım olarak toplam 16 madalya alarak  en yakın rakibine 9 madalya fark attı ve Türkiye 1. si oldu. Şampiyonada alınan 36 madalyanın 26’sı “Zirvede Ben de Varım Projesi” kapsamında okul taramaları dâhil, yaklaşık 4 bin öğrenci arasından seçilen ve lisans çıkartılan öğrencilerden oluştuğu tespit edildi.

 

 

Bu sonuç  “Zirvede Ben de Varım” projesinin ve bu projeyi yürüten proje ortaklarının ulaşmak istediği hedefe tam olarak ulaştığının göstergesi oldu. 2017-2018 eğitim öğretim  yılında 30 öğrencinin bu branşta lisansı varken bu sayı şuan itibariyle 200’ ün üzerine çıktı. Bu sporculardan 70 tanesi ulusal müsabakalarda dereceler aldı. Ayrıca 8 tanesi mili takım kampına gitti, 3 tanesi de uluslararası müsabakaya katılıp Türkiye'yi temsil etti.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, 4, Bin, Öğrenciye, Tırmanış, Eğitimi, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı