Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 19:35 Bu haber 1571 kez okundu
 
Samsun'da 5. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenlendi
Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği ve Samsun Turizmciler Derneği tarafından Samsun'da doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını, hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak amacı ile ’5. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Samsun'da  5. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenlendi

 

Açılış töreni öncesi Atakum Sanat Merkezi bahçesinde protokol üyeleri ve vatandaşlar ile birlikte yöresel yenilebilir otların ve ot yemeklerinin tanıtıldığı stantları gezen Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun yöresinin geleneksel ot yemekleri hakkında bilgi aldı.

Ardından bir selamlama konuşması yapan Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç, Böyle bir festivali 5. defa düzenlemekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, festival hakkında bilgi verip, katılımcılara teşekkür etti.

Bu sene 5.’sini düzenlenen Ot Yemekleri Festivalinin özellikle Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç’in çabalarıyla gündeme geldiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, “Biz bu festivali Dilek Genç hanımın sayesinde yapıyoruz. Bu festivali geleneksel hale getirerek, bölgeyi ot yemekleri merkezi haline getirmesini arzu ediyoruz.”dedi.

 Festivalde bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Osman Kaymak da  “Samsun'un tarım kenti özelliğini öne çıkaran ot yemekleri festivalinin düzenlenmesi çok anlamlı. Bu gün bu festivalin 5.’sini açıyoruz. Samsun aynı zamanda bir turizm kenti diyoruz. Samsun’un büyük potansiyeli var. Samsun’un bu potansiyellerini her zaman daha iyi kullanması gerektiğini söylüyoruz. O anlamda bu ot yemekleri de Samsun’un önemli potansiyellerinden birisi. 

 Samsun doğal ve ot yiyeceklerinin merkezi. Geçmişteki tecrübelerden de yola çıkarak hanımefendiler hangi bitkiden, hangi ottan, hangi yemeği yaparız çabasına girmişler. Geçmişte atalarımız, dedelerimiz, ninelerimiz bu ot yemeklerini yapış. Bu yemekleri bu gün gün yüzüne çıkarıyoruz. Bunları daha iyi geliştirip, canlandırmamız, bunların sadece festivalde gösterip kapanıp gitmemesi, kalıcı iş yerlerinde sürekli üretim yapılarak insanların ihtiyacına sunulması lazım. Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin de destekleriyle inşallah bu arkadaşlarımızın daha çok üretmesi ve ürettiklerini satması ve tüketicilerin de bunları rahat bir şekilde alması için gayret ortaya koymamız lazım.” şeklinde konuştu.


Vali Osman Kaymak, festivalin açılış kurdelesini kestikten sonra 55 ot çeşidiyle yapılan ot kavurması yapımına yardım etti.

18-23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ot Yemekleri Festivali açılış törenine ayrıca, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkan Vekili Hasan İpek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun'da, , 5., Samsun, Yöresel, Ot, Yemekleri, Festivali, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı