Haber Detayı
05 Kasım 2020 - Perşembe 16:43 Bu haber 722 kez okundu
 
Samsun’da 64 bin öğrenciye yüzme eğitimi
Samsun’da Geleceğe Kulaç AtıyoruzProjesiyle 64 Bin 2. Ve 3. Sınıf öğrencisine Yüzme Eğitimi verildi
EĞİTİM Haberi
Samsun’da 64 bin öğrenciye yüzme eğitimi

 

 

Proje,  Samsun Valiliği, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığıyla sürdürüldü.

 

Daha sonraülkemiz geneline yaygınlaştırılan “Geleceğe Kulaç Atıyoruz” projesi kapsamında,64 bin 2. ve 3. sınıf öğrencisine  yüzme eğitimi verildi.

Projeyle,kısa ve uzun mesafe, kelebek, serbest, sırt üstü vb. teknikler ile yüzme eğitimi alan öğrenciler ve velilerine ayrıca;havuz hijyeni, obezite ve sağlıklı yaşam, sporun sağlığa katkıları ve beslenme konularında da eğitim verildi. .

Öğrencileri havuzlara ücretsiz olarak taşınırken, , havuzlarda kullanacakları gözlük ve bone, maddi yetersizlik içerisindeki öğrencilerinmayoları da ücretsiz olarak karşılandı.  Projeyle, eğitim alanlara beslenme rehberliği de yapıldı. 64 bin öğrencinin 96’sına yüzme öğretilirken bu öğrencilerin  51’inin  yüzme faaliyetine devam ettiği tespit edildi. Proje uygulaması sonrasında,  spor faaliyetleri lisanslı öğrenci sayısında 26’lık artış saptandı.

Proje ile  680 öğrencinin yeteneği keşfedildi,  yetenekli öğrencilerin 20’si Samsun Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı kulüplere, 80’i ise hafta sonu kurslara yönlendirildi.  Ayrıca 64 yetenekli öğrenci beden eğitimi öğretmenleri tarafından özel olarak çalıştırılıyor.

 

Yetkililer, 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında da 10 bin öğrenciye daha yüzme eğitimi verilmesini planlıyor.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Valisi  Dr.Zülkif Dağlı, “Geleceğe Kulaç Atıyoruz Projesi öğrencilerimizin sporla tanışmaları, yıl boyunca aktif olarak spor yapmaları, spora karşı olumlu tutum geliştirmeleri açısından önemli bir projedir.  Projeyle ayrıca öğrencilerimizin sorumluluk duygusu, planlı çalışma ve doğru karar verebilme yetilerinin gelişmesi, yetenekleri ölçüsünde spor yapabilmeleri, kötü alışkanlıklardan korunabilmeleri, sağlıklı bir beden ve ruh haline sahip olabilmeleri ve olumlu kişilik özellikleri gösterebilmelerinihedefliyoruz.” Dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, 64, bin, öğrenciye, yüzme, eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı