Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 19:42 Bu haber 2215 kez okundu
 
Samsun'da 72 Kıbrıs Gazisine Madalya ve Beratları Verildi
Atakum Kaymakamlığı'nda düzenlenen 'KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni ile Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 72 gazimize madalya ve beratları verildi.
YAŞAM Haberi
Samsun'da 72 Kıbrıs Gazisine Madalya  ve Beratları Verildi


Kıbrıs Barış Harekatı’na Katılan 72 Gazimize Madalya ve Beratlarını Samsun Valisi Osman Kaymak Takdim Etti


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirildi. Sunum sonrasında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril yaptığı konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası garantörlükten doğan hakları neticesinde bundan tam 45 yıl önce 20 Temmuz 1974 yılında 01 Ağustos ve 14 Ağustos 1974 yılında Ayşe Tatile çıksın parolasıyla 2. Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirmiştir.  Türk Silahlı kuvvetlerimizin azimli ve kararlı mücadelesinin sonucunda yavru vatanda yaşayan soydaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanarak Kıbrıs Halkı’na kalkan olunmuştur. 20 Temmuz Barış harekatı adanın tamamına barış getirmiştir.

Temmuz ayının özelliği gereği gölgede 50 dereceyi bulan sıcağa rağmen aç susuz ve uykusuz olarak verilen eşsiz kahramanlık sonucu 498 şehidin şahadete erdiği barış harekatında yavru vatan topraklarının sınırları çizilmiştir. Vurulunca değil unutulunca ölen gazilerin unutulmadığının nişanesi olarak 45 yıl sonra Kıbrıs Gazilerine tevcih edilmek üzere yaptırılan Milli Mücadele Madalyalarının takdimi bizleri ziyadesiyle memnun ve bahtiyar etmiştir.” dedi.

Samsun Valisi  Osman Kaymak da , “ Bu topraklar kolay vatan olmadı. Yüzyıl önce de bu topraklar işgal altındaydı. Anadolu’da karamsarlık ve karabulutlar hakimdi ve ümitler tükenmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Mücadelesini başlatarak bu günkü bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerini attılar. Buradan bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Allah hainlere fırsat vermesin diyoruz. Allah bizlere bu güzel ülkede birlik, beraberlik, huzur ve barış içerisinde yaşamayı nasip etsin.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Mücadelesi devam ediyor. Kıbrıs Barış Harekatı da aslında onlardan biriydi. Ne zaman ki, Türkiye’nin zayıf olduğunu gördüklerinde bizlerden bir şeyler almaya çalışıyorlar. Bizlerin bir ve beraber olması lazım. Vatan, millet duygusunun diri ve yüce tutulması lazım. Türkiye’nin kolay vatan edinilmediğini çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmamız lazım. Siz değerli gazilerimize çok şey borçluyuz. Allah hepinizden razı olsun. Sizleri unutmayarak bu madalya ve beratları gönderen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerine çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, KKTC'nin hazırladığı madalya ve beratları Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile birlikte Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan ve Atakum'da ikamet eden 72 gazimize takdim ederek, gazilerimizle sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Daha sonra Vali Osman Kaymak, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile birlikte Atakum Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen 'Halk Günü'nde vatandaşlarla bir araya gelerek, dilek, şikâyet, öneri ve taleplerini dinledi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, 72, Kıbrıs, Gazisine, Madalya, , ve, Beratları, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı