Haber Detayı
16 Kasım 2018 - Cuma 10:05 Bu haber 676 kez okundu
 
Samsun'da AB-Türkiye İlişkileri ve İş Dünyasına Yansımaları konuşuldu
Samsun'da Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından ‘AB-Türkiye İlişkileri ve İş Dünyasına Yansımaları’ konulu konferansı ve ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Samsun'da AB-Türkiye İlişkileri ve İş Dünyasına Yansımaları konuşuldu

 

Samsun'da düzenlenen toplantıya  Samsun Valisi  Osman Kaymak, Amasya Valisi  Dr. Osman Varol, Çorum Valisi  Mustafa Çiftçi ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger katıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından düzenlenen, ‘AB-Türkiye İlişkileri ve İş Dünyasına Yansımaları’ konulu konferansı ve ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen yaptığı açılış konuşmasında, “Kalkına Ajansımız, Amasya, Çorum, Samsun, Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerle beraber, iş birliğiyle gerçekleştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Bu güçlü ve tek örnek organizasyon yapısı ile Kalkınma Ajansımız şu ana kadar 500’ü aşkın projeye teknik ve mali destek sunmuştur. Çalışmalarından gurur duyduğumuz Kalkınma Ajansımız milli kaynaklarımızın kullanılmasının yanında AB kaynaklarının da bölgemizde etkin bir şekilde kullanımı için paydaşlarımıza her türlü teknik desteği ve gösterilmesi gereken çabayı sergilemiştir. Burada gerçekleştirdiğimiz etkinliklere katılım sağlayarak bizi şereflendirdiğiniz için hepinize şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan , ”AB ve Türkiye ilişkilerinin önemli bir ayağında mali iş birliği ayağıdır. Bakanlığımız da bu çerçevede kısaca İPA diye bildiğimiz katılım öncesi yardım aracının ilk döneminde bölgesel rekabet edilebilirlik, operasyonel programı hazırlamakta ve uygulamaktan kamu adına sorumlu kurum olmuştur. Bu çerçevede 32 ilimizde 46 proje belirlenmiş ve bu projeler uygulamaları tamamlanarak hayata geçirilmiştir.

Amasya, Çorum, Samsun, Tokat, içinde bulunduğu bu bölge hem proje geliştirme ve uygulama açısından, hem de bu projelerin ortaya çıkardığı işler bakımından oldukça verimli bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Bu kapsamda bu bölgeyi insan kapasitesi ve iş yapma becerisi anlamında önemsiyoruz. Projeleri geliştirmek, uygulamak işin başlangıç aşaması olması nedeniyle önemlidir. Ancak bu projelerin sürdürülebilirliğini sağlamak bir o kadar hayati öneme sahiptir. Biz hali hazırdaki bu projeleri hem gelecekte, hem de içinde bulunduğumuz dönemde içinde bulundukları sektöre ve bölgelere çok ciddi anlamda katma değer sağlayacaklarına inanıyoruz.

Bu projeleri yaparken temel amacımız insanların doğdukları yeri, doydukları yer yapmayı amaçlamaktır. Dolayısıyla bu projelerimizin önemli etkileri olarak yeni istihdam alanları, üretimdeki hız ve kapasite artışını sağlamayı, küçük işletmelerin küresel rekabet koşullarına daha dayanıklı hale getirmektir. Ölçek ekonomisine dayalı bir büyüme modeli gerçekleştirilebilecektir. Modern ve erişilebiliniz bir alt yapı oluşturacağız.” diye konuştu.

 

       Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:  “Saygıdeğer Misafirler, sizleri Samsun’da ağırlamaktan; böylesine bir toplantıya ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük şeref duyuyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün çok önemli iki toplantı gerçekleştiriyoruz. Birincisi bugün aramızda bulunan misafirimiz Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’den ‘AB-Türkiye İlişkileri ve İş Dünyasına Yansımaları Konferansı’nı dinleyeceğiz. Bu bizim için çok önemlidir. Devamında ise ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ çalıştayı’nı gerçekleştireceğiz. Sayın Büyükelçimizin ilimizde olması nedeniyle iki toplantıyı bir arada yaptık. 

Samsun tarihi bir kent ve kurtuluş meşalesinin yakıldığı bir ildir. Ayrıca Samsun geçmişte önemli bir ticaret merkezi idi. 1925’li yıllarda Samsun’da 15 konsolosluğunun olduğunu biliyoruz. Samsun bu yönüyle gerçekten Karadeniz’in ve bölgenin önemli illerinden birisidir. İnşallah biz Samsun’un potansiyellerini iyi kullanarak gerek Avrupa Birliği süreci, gerekse Türkiye’nin kalkınma hamlesindeki rolüne kavuşması için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Samsun’un çok güçlü iki ovası var.  Bafra ve Çarşamba ovaları Türkiye’nin gıda deposudur. Bu ovalar hem Türkiye için, hem de insanlık için çok önemli ovalardır. Biz ovaları en iyi bir şekilde değerlendirip, tarım ürünlerini sağlıklı bir şekilde insanlığa sunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Samsun ticaret ve sanayi kentidir. Bölgenin en önemli sanayi kuruluşları ilimizde bulunuyor. Biz sanayi yönüyle istediğimiz seviyede olduğumuzu düşünmüyoruz. İlimizin şuan ihracat durumu 500-600 milyon dolar civarındadır.

Samsun’un ihracatının yılda 1-2 milyar dolar olacağını hedefliyoruz. Şu anda da çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Samsun kıyı kenti olarak turizm değerlerine sahip. Bu güzel doğayı bozmadan sanayileşmemiz lazım. Sürdürülebilir kalkınma dediğimiz çevreye duyarlı kalkınma çerçevesinde çevreyi ve denizi kirletmeden sanayi alanları üretmeye çalışıyoruz. O anlamda Allah’ın bize lütfettiği bu kentin güzelliğini bozmadan geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz. Komşu illerimiz Amasya, Çorum ve Tokat’la birlikte gerçekten güzel bir turizm destinasyonuna sahip bir bölgedeyiz. Artık dünya ile rekabet edebilen, dünya insanının ihtiyaç duyduğu ürünleri üretebilen ve pazarlayan yapılara ulaşmamız gerekiyor.’’


Gümrük Birliği Modernazisyonu konusunda da aynı şey gündeme gelmişti. Bu konular AB’li yetkililere sorulduğunda, ‘Türkiye ne yapılması gerektiğini biliyor’ cevabı verilmişti. Biz yeniden başlatılan reform sürecini dikkatle kaydettik. Bu AB standartları içerisinde bir reform olacak. Bahsettiğiniz rapor, taslak bir rapor. AB Parlamentosuna sunulmuştu. Şimdi bu rapor görüşülecek, gelecek yıl Mart ayında kabul edilip, edilmemesi gündeme gelecek. Gelecek yıl AB’de yeni parlamento seçilecek. Kasım ayında da komisyon ve AB Konseyi Başkanı seçilecek.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ‘AB-Türkiye İlişkileri ve İş Dünyasına Yansımaları’ konulu konferansı ve ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı soru-cevap şeklinde devam etti.

Konferansın ardından, Valimiz Sayın Osman Kaymak protokol üyeleri ile birlikte kurulan stantlar ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknopark stantlarını gezdi.

        Çalıştaya ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar Angel Gutierrez Hidalgo, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, OMÜ Mühendislik Fakülte Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, Samsun Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,  OKA Temsilcileri, Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, Amasya, Tokat, Çorum, Samsun illerinde bulunan kamu ve özel sektör kuruluş temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ve iş insanları katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, AB-Türkiye, İlişkileri, ve, İş, Dünyasına, Yansımaları, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı