Haber Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 15:41 Bu haber 2679 kez okundu
 
Samsun'da Adalet Mahallesi'nde bulunan çamlık alana yapılacak olan okul için tepkiler sürüyor
Adalet Mahallesi sakinleri açılan imza kampanyası'na yoğun katılım sağladılar ve okul etrafında bulunan bin aile ağaçların kesilmemesi ve okulun başka bir yere yapılması için imza verdi. İnternet üzerinden açılan imza kampanyasında ise imza sayısı 2 bin 500'e ulaştı.
YAŞAM Haberi
Samsun'da Adalet Mahallesi'nde bulunan çamlık alana yapılacak olan okul için tepkiler sürüyor

Öte yandan SAMÇEP'in basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu da  okul yapılması düşünülen alanın okul için gereken standartları taşımadığı, okul yapılması halinde gereksiz fazla harcamalara yol açılacağı ve öğrencilere oyun ve teneffüs alanı kalmayacağını açıkladı.

Samsun Mimarlar Odası'nda bir basın toplantısı düzenleyen SAMÇEP adına açış konuşması yapan Mehmet Özdağ, " Adalet Mahallesi'nde ağaçların kesilmemesi ve çamlık alana okul yapılmaması için açtığımız imza kampanyası'nda bin imzaya ulaştık. Bu imzalar o çevrede oturan mahallelilerin imzasıdır. Her imza bir haneye aittir. Sanal ortamda da açtığımız kampanada şu anda 2 bin 500 imza toplanmış durumda. Biz buradan Samsun Valiliği, belediye yöneticilerine sesleniyoruz. Gerçek çevreciyseniz, 18 ağacın katledilmesine göz yummayın. Sadece naylon poşeti para ile satarak çevreyi kurtaramazsınız. Bu ağaçlar kesilirse vebali siizin boynunuzdadır. İmzaların takipçisi olmaya devam edeceğiz." dedi.

OKUL İÇİN SEÇİLEN ALAN OKUL YAPIMI İÇİN  FİZİKİ ŞARTLAR BAKIMINDAN YETERSİZ VE  UYGUNSUZ

Daha sonra söz alan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı ishak Memişoğlu , "Milli Eğitime okul alanı olarak ayrılan bir alanın,daha önceden belediye tarafından bu alana ana okulu kreş yapılmasına rağmen Yüksek gerilim hattı geçtiği için ruhsat verilemeyeceği gerekçe gösterilerek, bu alana karşılık,İlkadım İlçesi,  Adalet (Kılıçdede) Mahallesi 6479 Ada, 1 Parselde bulunan 3.041,52 m²  Büyükşehir Belediyesine ait yeşil alan 13 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Nazım Plan imar değişikliği ile eğitim alanı kullanımına ayrılmıştır.

Seçilen arazi gerek büyüklük ( Trafo alanı çıktıktan sonra yaklaşık 2900 m2) bakımından gerekse topoğrafik yapısı itibariyle  40. Sokak ile Karadeniz Caddesi arasında 12 metrelik kot farkı da göz önüne alındığında okul yapısı yapımına uygun değildir. Arazi, 40. Sokaktan kullanılabilecek 1000 m2 den az  düz alana sahip bulunmakta, geri kalan kısmı 45 dereceye varan eğimli bölümden oluşmaktadır. Eğitim yapılarının açık alan ihtiyaçları da göz önüne alındığında bahse konu alanda açık alan oluşturulabilmesi için yüksek istinat duvarlarına ve dolguya ihtiyaç duyulacaktır ki, bu durum da kamu kaynaklarının verimli kullanılması ve yapı-çevre ilişkisi bakımından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple seçilen arazi fiziki şartlar bakımından yetersiz ve uygunsuzdur." diye konuştu.


BU ALANDA TÖREN VE TENEFFÜS ALANLARI OLUŞTURULAMAZ

Bu alana 24 derslikli ilkokulun yapımının planlandığını ifade eden Memişoğlu, " Yapımı düşünülen ve aldığımız duyumlara göre projelendirilmesi tamamlanan ve hatta ihalesi yapılan okulun 24 derslikli olduğu göz önüne alındığında taban alanı itibari ile en az 40 alan işgal ettiği düşünülürse geriye kalan alanda tören ve teneffüs alanlarının oluşturulması mümkün gözükmemektedir.

Yetkililerden aldığımız bilgiye göre, tekli eğitime geçme programı dahilinde Samsun için 2019 yılı sonuna kadar bu programın tamamlanacağı hedefi konulmuştur. Çocuklarımızın eğitimi için yararlı olacağına inandığımız tekli eğitim sistemine geçiş çabalarını saygı ile karşılıyoruz. Ancak hedef zaman gerekçe gösterilerek gönderilen ödeneklerin sağlıklı kullanımı yolunun seçilmesi yerine, alelacele bulunan ve özellikle açık alana çokça ihtiyaç duyulan ilk ve orta öğretim binalarının alel acele yapılması, ödeneklerin bilinçsizce harcanmasından başka bir şey değildir. Gerek milli eğitim mevzuatı, gerekse Mimarlık-Mühendislik bilimi birlikte ele alındığında seçilen bu alanın her yönü ile olumsuzluklar barındırdığı ortadadır.

İLKADIM VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ , MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE SAMSUN VALİLİĞİ SORUMLU

 Anılan tüm bu sebepler göze alındığında okullar için ayrılan ödenekler sağlıklı kullanılmalıdır, görev tamamlamış görünmek için harcanmamalıdır.Bahsekonu alanda yapılacak okul binasının gerek eğitim açısından, gerek kent dokusunda yaratacağı olumsuz görünüş açısından, gerekse kent içi kamusal boşlukların kent yararına kullanımı açısından doğuracağı olumsuzluklardan İlkadım Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Valiliği sorumlu olacaklardır.
Söz konusu yanlış imar değişikliği kararının tekrar gözden geçirilerek çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarının daha uygun bir alan seçilerek karşılanması, bahse konu alanın doğal hali korunarak mahalleye ve kente kazandırılması için  tüm yetkili kurumlar tarafından çalışmalar yapılmalıdır." şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Adalet, Mahallesi'nde, bulunan, çamlık, alana, yapılacak, olan, okul, için, tepkiler, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı