Haber Detayı
06 Mart 2022 - Pazar 22:26 Bu haber 277 kez okundu
 
Samsun'da ADEKA İşçileri sendikal haklarını istedi
Samsun’da Adeka İlaç’ta örgütlenen Limter-İş ve Lastik İş yönetici ve üyeleri, toplu iş sözleşmesi haklarını istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun'da ADEKA İşçileri sendikal haklarını istedi

Samsun eski Vergi dairesi önünde toplanan Limter-İş ve Lastik İş yönetici ve üyeleri  basın açıklaması yaptı. Açıklamaya KESK üyeleri,CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, bazı STK ve  siyasi parti v üyeleri de destek verdi. 

 

İŞVEREN İŞÇİLERİN SENDİKAL HAKLARINI VERMİYOR

 

 Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı, "Samsun'da kurulu Adeka İlaç’ta çalışan işçiler, DİSK'e bağlı Lastik İş Sendikası ile Limter İş Sendikasına üye oldular. Sendikamız Çalışma Bakanlığı'na başvurarak işçilerin çoğunluğunu sendika üyesi olduğunun tespitini istedi, bakanlık tarafından olumlu tespit yazısı gönderildi. Lastik İş Sendikası işverene diyalog çağrısı yaptı. Buna karşın Adeka işvereni işçilerin iradelerine sayılı göstermedi, Lastik İş Sendikası'nın yetki tespitine itiraz etti.

 

 Böylece işveren işçilerin sendikal haklarını tanımadığını ortaya koymuş oldu Oysa aynı Adeka işvereni ilaç Endüstrisi işverenleri sendikasının üyesidir.  Adeka kendisi için hak olarak gördüğü sendikalaşmayı işçilerine çok görmektedir ama Adeka işçileri bu tutarsızlığın farkındadır. Sendikalarımız, Adeka işçileri ile birlikte yasal hakları için sonuna kadar direnecektir "dedi.  Saygılı, Adeka işverenini toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için bir araya gelmeye ve bir an önce gerekli adımları atmaya davet etti. Söz alan genç bir işçi de işçilerin taleplerini sıraladı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, ADEKA, İşçileri, sendikal, haklarını, istedi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı