Haber Detayı
02 Eylül 2019 - Pazartesi 16:40 Bu haber 7918 kez okundu
 
Samsun'da Adli Yıl Yargı Çalışanları Açısından Sancılı Başladı
KESK'e Bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsunb Şube Sekreteri Yılmaz Tuluk, yeni adli yılın Samsun Yargı çalışanları bakımından sorunlarla başladığını, geçmiş yıllarda yaşanan sorunların artarak devam ettiğini söyledi.
- Haberi
Samsun'da Adli Yıl Yargı Çalışanları Açısından Sancılı Başladı

Yeni Adli Yılın açılışı nedeniyle bir basın açıklaması yapan BES Samsun Şube Sekreteri Yılmaz Tuluk, Adalet Bakanlığında çalışan tüm emekçilerin mağdur edildiğini,  mağduriyetlerin her gün kat kat artmaya devam ettiğini söyledi.

 

Tuluk açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Adli yılın açılışı ile birlikte yargı emekçilerinin sorunları sürekli artmış, TİS görüşmelerinde yetkili ama etkili olmayan sarı sendikalar tarafından satılmıştır. Sözleşmeliye kadro, seçim alanlarında söz verilen 3600 ek gösterge, yardımcı personele genel idare hizmetleri sınıfına geçmemiştir.

 

SAMSUN ADLİYESİ VE İLÇELERDEKİ SORUNLAR BİTMEDİ

 

Adalet Bakanlığında çalışan tüm emekçiler mağdur edilmiş, mağduriyetleri her gün kat kat artmaya devam etmiştir. Samsun Adliyesi ve ilçeleri ile ilgili sorunlar hiç bitmemiştir. 2013 yılında ödül almış yeni yapılan Adliye binasına taşınan ‘Sarayımız şu an işlevsiz, mahkemeler ve savcılığı içine alamıyor.’ vatandaşın beklemiş olduğu salonlar kapatılarak, duruşma salonu ve kalem oluyor, her gün nefes almak, güneş görmek zorlaşıyor.

 

ADLİYE PERSONELİ DİĞER KAMU KURUMLARINDAN DAHA PAHALI YEMEK YİYOR

 

Samsun Adliyesinde çalışan yargı emekçileri ilimizdeki kamu kurumlarında çalışan diğer memurlardan daha fazla ücret ödeyerek yemek yemektedir, kafeterya ve çay ocaklarımızda yapılan hizmetler yargı emekçilerine pahalıya verilmektedir. İş yurtlarının çalıştırmış olduğu bu yerler, sanki kar yapmaya çalışan bir müessese halindedir.

 

2 Eylül 2019 tarihinde açılan adli yılla birlikte hem Samsunda, hem de genelde mahkemeler bölünmüştür. Mesela 1. Ağır Ceza Mahkemesi 3’e bölünerek, 3 yeni heyet, 3 yeni yazı işleri müdürü, 3 yeni kalemden oluşmuştur. Yargı emekçilerinin yükü daha çok artmış, stres ve mobing baş göstermiştir. Hukuk Mahkemeleri de aynı durumdadır. Bu bölünmeler tamamen işi bilmeyen, iş tüketemeyen, atanmış savcı ve hakimler tarafından meydana gelmiştir. Onlardan bazıları emekçi arkadaşlarımıza hakaret etmiş, şiddete varan sözler sarf etmişlerdir.

 

 

TUVALETLER, OTOPARK, ASANSÖR ÇALIŞANLARIN ELLERİNDEN ALINDI

 

Eski Adliye binamızın hali ortadadır. İdare Mahkemesinin oraya taşınması ile orada çalışan seçim müdürlüğü, denetim serbestlik şube müdürlüğü, icra müdürlüğü ve taşınan idare mahkemesi çalışanları arkadaşlarımız işlerini yapamadıkları gibi, idari mahkemeleri hakimleri tarafından kullanılan otopark, asansör ve WC’ler ellerinden alınmış, yargı çalışanları hakimler tarafından ikinci sınıf muameleye maruz kalmışlardır.

 

YARGI REFORMU İLE ÖNCE  AYRIMCILIK KALKMALI

 

 

Son günlerde AKP hükümeti tarafından yargı reformu gündeme getirilmiştir. Yargı reformu yargı çalışanlarının mağduriyetlerini önlemediği gibi zabıt katibi arkadaşlarımızın yükselişini engellemektedir. Atama usulü ile boşta kalan avukatlar, yazı işleri müdürlüğü görevi yapılabilmesi için bir projedir. Yargı reformu Adliyelerdeki ayrımcılıkların kaldırılması ile başlatılmalıdır. Hakim ve savcı yemekhaneleri, hakim ve savcı asansörleri, hakim ve savcı giriş kapıları, hakim ve savcı WC’leri gibi ibareler kaldırılarak yargı reformunu buralardan başlatmak gerekir.

 

Samsun Adliyesinde savcılık katında her savcının birer koruması var. Kalemlerde oturan kamu emekçilerinin masaları koruma polislerine tahsis edilmiştir. Halbuki Adliyemizde bir karakol ve özel güvenlik birimi bulunmaktadır. Savcılık katında bulunan polis korumaları sürekli oralarda bulunarak, çalışan yargı emekçileri arkadaşlarımıza rahatsızlık vermektedirler.

 

 

Biz Büro Emekçileri Sendikası yargı çalışanlarının talepleri:  

 

  1. Hakim ve savcıların özlük haklarını belirleyen 2802 sayılı yasa kaldırılmalıdır, bu yasa hakim ve savcıları ilgilendirir ama adliye çalışanları bu yasanın özlük haklarından faydalanamaz, disiplin soruşturmalarından faydalanır. Yani: başka kamu kurumunda çalışan memur amirinden ve valilikten izin alınarak soruşturmaya başlanır, Adliyede direk izin alınmadan soruşturma yapılır. Disiplin hükümleri yönünden 2802 sayılı yasadan yargı emekçileri çıkartılmalıdır.
  2. Yeni adli yılda duruşma, keşif, suçüstü nöbeti gibi fazla mesainin otomatik olarak sorgusuz, izinsiz hesabımıza yatmasına istiyoruz.
  3. 2013 yılından itibaren Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile sınırlanan ulaşım yardımları bütün illerde uygulanmalıdır.
  4. İş yükü nedeni ile meslek hastalığı olarak nitelenebilecek durumda bel ve boyun fıtığı, kalp ve damar hastalıkları, özellikle psikolojik hastalıklar giderek yaygınlaşmaktadır. Stres altında çalışmaya bağlı olarak yaşanan çeşitli rahatsızlıkların tazminatı karşılanmalı, Adliyede her gün personel dışında yüzlerce yurttaşın giriş çıkış yapması davalar nedeni ile sık sık kavgalar yaşanması gibi durumlar olur. Bunun ile ilgili özel tazminat ve döner sermayeden para ödenmesini istiyoruz.
  5. Zabıt katiplerinin veri hazırlama kontrol işletmeni kadrosuna geçişi sağlanmalıdır.
  6. İcra müdürlüklerinde personel eksiklikleri giderilmeli, sağlıklı çalışma ortamları sağlanmalı, fiziki koşullar düzeltilmelidir. İcra müdürlüklerinde çalışan müdür ve yardımcı personel dahil kurum her türlü koruma tedbirlerini almalıdır.
  7. Bakanlı bünyesinde istihdam edilen Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikolog, pedagoglar için adliyelerde fiziki ortam hazırlanmalıdır.
  8. Denetim Serbestlik Müdürlüğünde görev yapan kamu emekçileri sendikalara üye olabilmeli, hakları güvence altına altına alınmalıdır.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Adli, Yıl, Yargı, Çalışanları, Açısından, Sancılı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı