Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 16:19 Bu haber 5856 kez okundu
 
Samsun'da AKM'nin Yıkım Kararına Tepki
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in AKM'nin yıkılıp yerine fuar alanı yapılacağını açıklaması, sanatçılar, sanatseverler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.
SANAT Haberi
Samsun'da AKM'nin  Yıkım Kararına  Tepki

 

Karadeniz'in en büyük sanat ve kültür merkezi olma özelliğinin yanısıra içinde; Opera-Bale, Senfoni Orkestrası,Klasik Türk Müziği Korosu, Devlet Tiyatrosu, Kütüphane vb. birimler bulunan ve etkinlikler yapılan ve Samsun'un en merkezi yerinde olan AKM binasının yıkılması kararına karşı tepki AKM önünde eylem düzenlendi.


AKM'nin yıkılmasını istemeyen sanatçılar, sanatseverler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar AKM Önünde toplandılar. KESK'e bağlı Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Hülya Eryetli katılımcılar adına yaptığı basın açıklamasında, " Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı  Mustafa Demir tarafından yıkılarak fuar alanı yapılmak istenen Samsun Atatürk Kültür Merkezi'nde Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, bu sanat kurumuna bağlı gençlik korosu, çocuk korosu, Samsun Devlet Opera ve Balesi, çocuk balesi, Türkiye'de ilk ve tek olan Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestraları, Devlet Tiyatroları, Kütüphane ile sayamayacağımız yüzlerce sanatsal çalışma ve etkinlik yürütülmektedir.

 

 

AKM'NİN YIKIMI SAMSUN'UN SANAT HAYATINI YOK EDECEK

 

Bu sanat kurumu sadece Samsun'a değil, Karadeniz Bölgesi'nin kültür ve sanat yaşamına hizmet vermektedir. Opera binası olarak inşa edilen AKM, tescilli, ruhsatlı bir yapıdır. Vereceği hizmet özelliği açısından da yurt dışından akustik uzmanlarının getirtildiği, büyük bir emek ve çok yüksek bir maliyetle meydana gelmiş çok önemli kamusal bir yatırımdır. Henüz 18 yıllık olan AKM'nin yıkımının Samsun Kültür Sanat Hayatının gelişimini sekteye uğratacağı ve yok edeceği bir gerçektir. " dedi.

HEDEFİMİZ YIKIM DEĞİL, DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK OLMALI

 

Uluslararası düzeyde kültür merkezlerinin iyi bir planlama ile çoğaltılmasının eğitim, bilim, kültür, sanat hayatının sitematik bir biçimde geliştirilmesi sorumluluk sahibbi duyarlı toplumların zorunluluğu olduğunu belirten Hülye Eryetli, "  Hedefimiz yıkım değil, değerlerimize, kültürümüze, sanatımıza ve sanatçımıza sahip çıkmak olmalıdır. Sanatın ve sanatçıların olmadığı bir kent ancak ruhsuz bir yaşam alanıdır.

 Son dönemde özellikle kültür sanat alanlarında tüm ağırlığı ile hissedilen hızlı bir yokediş süreci bunun basit bir şehir planlaması olmadığını göstermektedir. Bu kararı alan yetkililer yanlıştan vazgeçmeli, Samsun halkı da Atatürk Kültür Merkezi'ne, kültürüne, sanatına ve sanatçısına sahip çıkmalıdır." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, AKM'nin, , Yıkım, Kararına, , Tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı