Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 14:16 Bu haber 1043 kez okundu
 
Samsun’da ASELSAN Genel Müdürü’nden Konferans
ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde "ASELSAN’ın Yerlileşme ve Millîleşmedeki Rolü" konulu bir konferans verdi.
EĞİTİM Haberi
Samsun’da ASELSAN Genel Müdürü’nden Konferans

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, OKA Başkanı Mevlüt Özen, Samsun Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, akademik ve idari personel, kamu kurum ve sivil toplum yetkilileri, iş insanları ve öğrenciler katıldı.

 

Protokol konuşmalarıyla başlayan konferansta söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 “ASELSAN ve önemli sanayi kurumları ile protokol imzaladık”

OMÜ ile ASELSAN ve Savunma Sanayi Başkanlığı arasında imzalanan, savunma sanayisi için araştırmacı yetiştirmek amacıyla hazırlanan protokol hakkında da bilgi veren Rektör Sait Bilgiç “Protokol kapsamında lisansüstü öğrencilerimizin tez konusu araştırma projeleri, ASELSAN ile Üniversitemizin ortak projesi olarak Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından desteklenebilecek. ASELSAN dışında BORSAN gibi kurumlarla da protokol imzaladık. Özellikle Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerimizin, lisansüstü programlarına kayıtlı öğrenciler tarafından yapılacak ve halen yapılmakta olan tez çalışmalarının, bu şirketlerin uzun ve orta vadeli AR-GE stratejileri doğrultusunda ve belirlenen öncelikli alanlarda geliştirilecek şekilde güdümlü projeler sunmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

 “ASELSAN dünya savunma şirketleri arasında ilk 50’ye girmeyi zorluyor”

1975 yılında kurulan ASELSAN’ın, bu zamana kadar tüm görevlerini başarıyla sürdürdüğünü vurgulayan Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün “ASELSAN tüm vatandaşlarımızın sahiplendiği Türkiye’nin gözbebeği kurumlarından bir tanesi. Savunma alanında duyulan elektronik ihtiyaçların projelendirilmesi sürecinde üzerine aldığı her bir sorumluluğu, kendine özel çözümleri, kültürü ve yaklaşımıyla tamamlayan bir kurum. Dünyadaki savunma şirketleri içinde ilk 100’e girip hatta ilk 50’ye girmeyi zorlayan bir şirket. ASELSAN’ın en önemli özelliği ise mühendislik ve tasarım kültürünün çok iyi oturmuş olması. Bu da ancak nitelikli insan kapasitesi ile mümkün. ” şeklinde konuştu.

Prof. Görgün sunumun ardından Samsun sanayicileri, Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin sorularını cevaplandırdı.

ASELSAN tarafından hazırlanan film gösteriminin ardından Samsun Valisi Osman Kaymak ve Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’e teşekkür ederek fidan sertifikası takdim etti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, ASELSAN, Genel, Müdürü’nden, Konferans,
Yorumlar
Haber Yazılımı