Haber Detayı
12 Kasım 2017 - Pazar 11:11 Bu haber 2242 kez okundu
 
Samsun'da Atatürk Fotoğrafları ve Gazete Sergisi
Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında ADD samsun Şubesi ve emekli öğretmen Halil Boz, Atatürk'ün öldüğü hafta çıkan gazetelerin yer aldığı birer sergi açtılar.
- Haberi
Samsun'da Atatürk Fotoğrafları ve Gazete Sergisi

İlk sergi 10 Kasım günü Samsun Gazi Müzesi önünde açıldı.Sergi açılışından önce anma töreni düzenlendi.  ADD Samsun İl Başkanı Dr. Işık Özkefeli burada bir konuşma yaptı.

 Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli şunları söyledi: "20.yüzyılın en büyük lideri, ulusal kurtuluş mücadelemizin başkomutanı tam bağımsız, demokratik, parlamenter, çağdaş ve laik Türkiye Cumhuriyet'inin kurıcusu, Türk milletinin atası, dünya barışının öncüsü,57 yıllık yaşamı boyınca milletinin başımsızlığı ve ülkesinin aydınlık geleceği için mücadele vermiş eşsiz lide, geçmişimiz ve geleceğimiz, gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bedensel varlığının aramızda ayrılışının bugün 79.yılını saygı ve minnetle anıyoruz.

Varlığını ve yarınlarını kimlere borçlu olduğunu unutmayanlar için; Atatürkçü olmak bir onurdur Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi olarak; Ata'mızın bizlere bıraktığı evrensel değerleri ve o'nun devrimlerini korumaya, O'nun gösterdiği aydınlık yolda gururla ve azimle yılmadan ilerlemeye kararlıyız."

ORİJİNAL 11-17 KASIM GAZETELERİ SERGİLENDİ

Samsun'da 2. Atatürk resimleri ve gazeteleri sergisi de Bulvar AVM'de açıldı.

Emekli öğretmen Halil Boz ve Emekli müfettiş Hakkı Yılmaz, 11 Kasım 1938'de yayınlanan 17 gazete sayfasını orijinallerini sergiledi. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören sergi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Halil Boz, " Bu sergide yeralan gazete küpürleri orijinalleridir. Emekli ilköğretim müfettişi Hakkı Yılmaz'ın koleksiyonundan alınarak sergilenmiştir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'e en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde unutulmaması için katkı sağlamayı amaçladık.
Sergi için destek veren Bulvar AVM yetkililerine, resimleri sağlayan Hakkı Yılmaz'a ve katılımcılara teşekkür ederim. " dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Atatürk, Fotoğrafları, ve, Gazete, Sergisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı