Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 17:44 Bu haber 1993 kez okundu
 
Samsun'da Ateşi Olan Tramvaya Binemeyecek!
SAMULAŞ'ta yolcu sayısı 1 ayda Yüzde 90 Azaldı . Tramvay ve otobüslerin koltukları ‘Sosyal Mesafe’ kuralına göre yeniden düzenlenirken, ateşi olanlar tramvaya alınmayacak, form doldurularak hastaneye sevkedilecek!...
SAĞLIK Haberi
Samsun'da Ateşi Olan Tramvaya Binemeyecek!

 

 

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’nün (Covid-19) Türkiye’de ortaya çıktığı ilk günden itibaren salgınla ilgili tüm tedbirleri alarak uygulamaya geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında da toplum sağlığını korumak için önlemleri artırıyor.

 

Daha önce vatandaşların yoğun olarak kullandığı toplu ulaşım araçlarının dezenfekte ve sterilizasyonunu sağlayan belediye, şimdi de tramvay ve otobüslerdeki koltukları 'sosyal mesafe' kuralına uygun olarak yeniden düzenledi.

 

‘Sosyal Mesafe’ kuralına ilişkin tramvay ve otobüslerde gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat  Tamgacı, “Sosyal medyadan bunların duyurularını yapmıştık. Koltuklarımıza uyarı yazıları asarak araçlarımızı yeniden düzenledik. Ayrıca vatmanlarımız sürekli hijyen ve sosyal mesafeyle ilgili anonslarla vatandaşlarımızın bilincini artırmaya çalışıyor. Araçlarımızı ne kadar steril hale getirsek de yeterli değil. En önemli görev yine halk olarak bizlere düşüyor. Şartları kendimize göre belirlememiz, uzmanların da belirttiği gibi sosyal mesafeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yolcularımızdan sabırlı ve anlayışlı davranarak bizlere ve personellerimize yardımcı olmasını bekliyoruz. Yolculuk sırasında kapı önlerinde fazla beklememelerini, inerken ve binerken de sosyal mesafeye uymalarını rica ediyoruz.

 

Raylı sistem tramvay ve otobüslerde son 1 ay içiresinde yüzde 90, son bir haftada da yüzde 30 oranında yolcu azalması var. Bu oranlar da vatandaşlarımızın uyarıları ne kadar ciddiye aldığının en açık göstergesidir. Hassasiyetlerinden dolayı halkımıza teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin toplu ulaşımda yolcu kapasitesini yüzde 50’ye indirmesine ilişkin aldığı karara uyuyoruz. Bu ana kadar yüzde 50’lik yolcu taşıma kapasitesini geçmedik ve bunu da başardık. Her gün hangi tramvay veya otobüste ne kadar yolcu olduğunu takip ediyoruz. Buna göre mağduriyetleri önlemeye yönelik seferleri artırıyor veya azaltıyoruz. Halkımızın içi rahat olsun. Biz her türlü önlemi aldık ve almaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

TRAMVAY VE OTOBÜSLER VİRÜSLERDEN TEMİZLENİYOR

 

Tramvay ve otobüslerdeki koronavirüs önlemleri hakkında bilgi veren SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, yolcu koltuklarını ‘Sosyal Mesafe’ uyarısı kapsamında yeniden düzenlediklerini söyledi. Toplu ulaşımın virüsle mücadelede en önemli sosyal alanlardan biri olduğunu ifade eden Genel Müdür Tamgacı, “Virüs salgını çıktığı ilk andan itibaren tüm önlemlerimizi aldık. Her seferde tramvaylarımız detaylı bir şekilde temizleniyor.

Tramvay istasyonlarında hem güvenlik görevlilerinin hem de yolcuların turnikeden geçmeden önce sağlık ekibi tarafından ateşleri ölçülüyor. Ateşi normalin üzerinde olan vatandaşların geçişine izin verilmeyecek. Form doldurularak hastaneye sevk edilecek.” diye konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Ateşi, Olan, Tramvaya, Binemeyecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı