Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 17:24 Bu haber 835 kez okundu
 
Samsun'da Bilimsel Eczacılığın kuruluşunun 180. yılı kutlandı
14 Mayıs 1839 tarihinde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan eczacılık sınıfı ile ülkemizde eczacılığın akademik bir mesleğe dönüşmesinin 180. Yılı samsun'da Atatürk Anıtı önünde düzenlene törenle kutlandı.
SAĞLIK Haberi
Samsun'da Bilimsel Eczacılığın kuruluşunun 180. yılı kutlandı

 "Samsun Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende konuşan Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, "Bugün bizler bu topraklarda bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180. yılını kutluyoruz. 14 Mayıs 1839 tarihinde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan eczacılık sınıfı ile ülkemizde eczacılık akademik bir mesleğe dönüşmüştür. O günden bu yana, yaklaşık iki yüz yıldır, mesleğimizi ileriye taşımak, insan ve toplum sağlığına değer katmak için adımlar atıyoruz. 

Eczacılık tarihini, insanlığın tarihinden ayıramayız. Halka en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar; köylerden kentlere, ülkenin her köşesine yayılmış hizmet ağı ile en kolay ulaşılan sağlık çalışanları olarak, kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veriyoruz. Önleme, tarama gibi koruyucu sağlık hizmetleri, farmasötik bakımın yanı sıra ilaç suiistimali ve yanlış ilaç kullanımında denetim mekanizması işlevi görüyor, bir nevi toplum için güvenlik ağı oluşturuyoruz. "dedi.

İLAÇTA DIŞA BAĞIMLILIK KABUL EDİLEMEZ !

İlaçta yaşanan sürecin ilaçta dışa bağımlılığın ülkemiz için kabul edilebilir olmadığını ortaya çıkardığını ifade eden Karacan, " Güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamızın elzem olduğunu kanıtlıyor. Samsun Eczacı Odası olarak ilaçta yerelleşmeyi destekliyoruz. Samsun Eczacı Odası olarak tüm ilaçların reçete ile halka sunulması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz.Aşı karşıtlığı, Son dönemlerde gerek dünyada gerek ülkemizde ivme kazanmış durumda. Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır.


2011 yılında 183 olan aşı reddi bugün 40 binlere ulaşmıştır.Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Aşı olmayan her çocuğun diğer çocukları ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini tehlikeye attığı asla unutulmamalıdır." diye konuştu.


MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ ADINA KAYGI DUYUYORUZ

 Eczacılık fakültelerimnin plansız ve kontrolsüz bir şekilde açıldığını belirten Karacan konuşmasını şöyle tamamladı: " Bizler mesleğimizin geleceği adına endişeliyiz. Eczacılık fakültelerinin, plansız ve kontrolsüz bir biçimde açıldığına şahitlik ediyoruz ve mesleğimizin geleceği adına kaygı duyuyoruz.

-          Son 7 yılda, eczacılık fakülteleri  kontenjanları 71,7 oranında artırıldı.

-           2001 yılında eczacılık fakültesi sayısı 8’di ve bugün geldiğimiz noktada bu sayı 49.

-          Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Eylül 2018 verilerine göre eczane açılabilecek yer sayısı 1800 civarında.

-          Eczacılık fakültelerinden her yıl 2000’e yakın üzerinde öğrencimiz mezun oluyor.

-          Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu, 2023 yılında eczacı ihtiyacını 32.900 olarak gösteriyor.

-          Şu anda ise 37.000’in üzerinde eczacı bulunuyor."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Bilimsel, Eczacılığın, kuruluşunun, 180., yılı, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı