Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 14:28 Bu haber 1644 kez okundu
 
Samsun'da cezaevi koşulları ve hakim kararlarına tepki
Samsun'da bir grup tutuklu ve mahkum yakını cezaevlerinin kapasite üstünde mahkum barındırdığını, mevcut hükümlü ve tutukluların orantısız ceza alan insanlar olduğunu iddia etti.
YAŞAM Haberi
Samsun'da cezaevi koşulları ve hakim kararlarına tepki

Samsun'da Uğur Mumcu  Parkı'nda bir araya gelen tutuklu ve mahkum yakınları adına Aslı Kol açıklama yaptı.


Adalet Bakanlığının veri istatistiklerine göre, son yıllarda cezaevi kapasitelerinin çok üzerinde mahkûm barındırıldığını belirten Aslı Kol, "  Dikkat edilmesi gereken bir gerçek var ki, şuan ki mevcut hükümlü ve tutukluların çoğu bir anlık öfke, dalgınlık, ihmal, ekonomik ve sosyal yokluk, çaresizlik ve cahillikleri nedeniyle ilk defa suç'a karışarak orantısız ağır ceza alan insanlardan oluşmaktadır. Cezaevlerindeki bu doluluğunun nedenleri, adil olmayan yargı sistemi ve hatalı mahkeme uygulamalarıdır, şöyle ki:
Toplumun uzun süredir iyileştirilmesini beklediği Kamu davaları, birçok kez vicdanları sızlatmaktadır. Bununla ilgili birçok nahoş olayı her gün medyada görmekteyiz. Davacısı olmayan birçok olayda, Kamu adına yaşamları karartılmakta, Aile birliğini bozmaktadır. Özelliklede ilk kez Suç işleyenler mahkemelerce potansiyel suçlu görülerek ağır Cezalar verilmektedir. Kamu davalarının kaldırılması veya bu konuda iyileştirilmenin yapılması birçok aile ve bireyin yıkılmasını yok olmasını önleyecektir." dedi.

AYNI SUÇA 2 AYRI MAHKEMEDEN FARKLI CEZA
 
T.C. Anayasası'na göre kanunlar önünde herkesin eşit olduğunu ifade eden Aslı Kol, "  Ancak pratikte bu böyle uygulanmamaktadır. Suç aynı , Suçun işleniş şekli aynı ;elde edilen menfaat ve verilen zarar aynı Suç'u işleyen aynı kişi biri İstanbul Adliyesinde diğeri de Bakırköy Adliyesinde ağır cezada yargılanmış, her şey aynı olmasına rağmen mahkemenin biri 1 yıl ceza vermiş diğeri 4 yıl ceza vermiştir. Nedeni ise her iki hâkiminin farklı kanaate vararak ceza vermesi, yani yargılananın kaderi kendi üzerinde kanaat kuran Yargıcın elinde olmasıdır. 

Yüz binlerce örnek dosyayı adliye arşivlerinde bulabiliriz. Adalet dağıtmakla görevli hâkim ve savcıların kişisel görüş ve kanaatlerine göre yapılan yargılamayla verilen sübjektif hükümler büyük bir adaletsizlik oluşturmaktadır. Gerçek suçluyla suçsuzu bir tutarak binlerce kişinin cezaevlerine doldurulmasına neden olmaktadır. Bu durum mahkûm edilen kişilerin ailelerini de cezalandırmakta, ailelerinin parasız, işsiz ve korumasız, ortada kalmasına neden olmaktadır. Birçok ailenin dağılmasına, çocukların sahipsiz, sokaklara düşmesine, boşanmalara ve daha da kötü durumlara sebep olmaktadır.

 Ekonomik sıkıntıları gidermek uğruna eğitim ve öğrenimini ikinci planda tutan ve Manevi değerlerini yok sayan toplumlarda, Suç ve Suçlu oranının yüksek olması o devletin bir şekilde sorumluluğuna girmektedir. Çaresiz kalan toplumlar hata yapmaya müsaittir. Bugün ki durumda hakkında dava açılmış kişiler ve halen Cezaevinde bulunan Mahkûm yakınlarının Sayısı 8 milyonu bulmaktadır. Ülkemiz nüfusunun 10'u küçümsenemeyecek bir rakamdır." diye konuştu.

CEZAEVİNDEKİ KOŞULLAR SAĞLIKSIZ VE PİS

 Cezaevlerinin kapasitelerin çok üstüne dolu olduğunu belirten Aslı Kol açıklamasını şöyle tamamladı: " İnsanlar yerlerde, tuvalet önlerinde insanlık dışı bir halde yatmaktadır. Suç ayrımı kalmamış, birbirine karışmış durumdadır. Sağlıksız ve pis yaşam koşullarında her türlü bulaşıcı hastalığın hızla yayılması olası bir durumdur. Bu nedenle bir kişi Grip olduğu zaman anında koğuşunda bulunan 60 kişiye de bulaşmaktadır. Ayrıca her hafta Ziyaretine gelen ailesine de bulaştırabilmektedir. Yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle tedavi mümkün olmamakta ve Mahkûmlar her geçen gün fiziki ve ruhsal açıdan daha kötüye gitmektedir. Bu insanların topluma kazandırılması gerekirken isyana itilmektedirler. Sağlıksız yaşam konuları ve aşırı doluluk nedeniyle ilaç giderleri aşırı yükselerek devlete ekonomik yük oluşturmaktadır. Cezaevlerindeki aşırı doluluk nedeniyle Hastası, yaşlısı, uyuşturucu bağımlısı, Akıllısı, Delisi ayırım yapılmadan bir arada üst üste yatırılan mahkûmların durumu ne insan haklarına nede İslami bir devlete uygun düşmektedir. Yeni yapılmış birkaç cezaevinin dışında tüm cezaevlerinde Koşullar çok kötü durumdadır.

Türk toplumu son zamanlarda büyük bir beklenti içersinde olup, bir şekilde suçlu duruma düşmüş, binlerce mahkûmun ve ailelerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için uygun bir Yasal Düzenlemeyle ikinci bir şans verilmesini dilemektedir. Bu yasal düzenlemenin teröristleri, vatana ihanet edenleri, paralel yapı kuranları, pedofil Suçların almamasını istiyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun'da, cezaevi, koşulları, ve, hakim, kararlarına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı