Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 14:25 Bu haber 454 kez okundu
 
Samsun'da Cihat Aşkın Konseri
Dünyaca Ünlü Keman Virtüözü Cihat Aşkın, Samsun’da müzikseverlerle buluştu.
SANAT Haberi
Samsun'da  Cihat Aşkın Konseri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarının daveti (OMÜ) ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle  Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konser, OMÜ 1923 Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında organize edildi.

 

 

“Cihat Aşkın ile Oda Müziği Konseri”  dinleyicileri arasında OMÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Ferit Bulut, konserin koordinatörleri olan Devlet Konservatuvarı akademisyenleri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren Arın ile Dr. Öğr. Üyesi Pınar Beşevli Solmaz, akademisyenler, öğrenciler ve klasik müziğe gönül vermiş Samsunlular yer aldı.

 

 

Konserin açılış konuşmasında söz alan etkinlik koordinatörlerinden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren Arın, kendi sanatçı ve akademisyen kimliğinin oluşumunda 2000’lerin başından itibaren İstanbul’da Cihat Aşkın ve onun oluşturduğu sanatçı/akademisyen ekibine ait vizyonun çok belirleyici olduğunu vurguladı.

 

Türk keman ekolünün uluslararası temsilcisi olarak bilinen ve Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da konser ve resitaller veren keman üstadı Cihat Aşkın, konserinde sanatçılar Kenan Tatlıcı, Emin Ersöz Yiğit (piyano), Barış Aygün (viyolonsel) ile aynı sahneyi paylaştı.

 

Konser kapsamında dünyaca ünlü keman sanatçısı Cihat Aşkın, oda müziği repertuvarının çeşitli dönemlerinden seçtiği eserlerle katılımcılara hitap ederken, seçkideki eserler hakkında bilgiler sunup konserini anlatılı dinleti şeklinde sürdürdü. Oda müziğinin birbirinden etkileyici melodilerini kendisine eşlik eden sanatçılarla ustalıkla aktaran ünlü virtüöz Aşkın, yanı sıra Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren Arın’ın "Traditional" isimli eserinin ilk seslendirilişini sahnedeki diğer sanatçılarla icra etti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, , Cihat, Aşkın, Konseri,
Yorumlar
Haber Yazılımı