Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 17:00 Bu haber 1855 kez okundu
 
Samsun’da Doğu Türkistan Eylemi
Samsun Milli İrade Platformu SAMİR, Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalarının ve baskı politikalarını protesto etmek amacıyla bir eylem yaptı.
YAŞAM Haberi
Samsun’da Doğu Türkistan Eylemi

Samsun Büyük Cami avlusunda gerçekleştirilen eylemde SAMİR adına HUDER Samsun Şube Başkanı Hasan Duran yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “Çin’in de daimi üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 2. Maddesi: “Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya başka herhangi bir ayrım gözetmeksizin bu bildirge ile ilan olunan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir. Ayrıca, ister bağımsız olsun ister vesayet altında veya özerk olmayan ya da başka bir egemenlik kısıtlamasına bağlı ülke yurttaşı olsun, bir kimse hakkında, uyruğunda bulunduğu devlet veya ülkenin siyasal, hukuksal veya uluslararası statütüsü bakımından hiçbir ayrım gözetilmeyecektir. Madde 3; “ Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır. Madde 5; “ Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez.” Der.

 

Birleşmiş Milletlere bağlı neredeyse dünya ülkelerinin tamamına yakını olan yaklaşık 200 ülkenin kabul ettiği İnsan Hakları Bildirgesinin işe yarar tüm hükümleri maalesef sadece kağıt üstünde kalmakta ve keyfi uygulamalara alet edilmektedir. Doğu Türkistanlıların zorunlu evliliklerle nesil güvenliği tehdit edilmekte,  aile bağları yok edilmekte, isimleri değiştirilmekte, ya da inançları gereği kaçındıkları beslenme ve giyinme tarzına zorlanmaktadırlar. 

 

 Bugün Özgür Doğu Türkistanlıların diline, kültürüne ve dinine yönelik saldırılar, soykırıma dönüşmüştür.  Mesken dokunulmazlığını ve beden mahremiyetini ihlal eden bu tür eylemler derhal durdurulmalıdır. Aynı şekilde Çin’den kaçan, başka bir ülkeye sığınan öğrencilerin ya da sığınmacıların ailelerinden haber alamamaları; dışarıdan aranmaları durumunda ailelerinin takibata alınması ve işkenceye tabi tutulmaları bir insanlık suçudur. 

 

Mazlumların ürkekliği, zalimleri cesaretlendirmektedir. Bu nedenle bugün her zamankinden daha fazla birliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız vardır.   

Çin’in asimilasyon ve yok etme politikalarını reddettiğimiz gibi sömürgeci Batı zihniyetinin ürettiği çıkar odaklı söylem ve eylemleri de reddediyoruz.  Bu bağlamda ortaya konulan çıkar odaklı politikaları kınıyoruz. 

 

Biz, bütün kalbimizle ve bütün imkanlarımızla Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu buradan tüm dünyaya ilan ediyoruz.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Doğu, Türkistan, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı