Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:37 Bu haber 1025 kez okundu
 
Samsun’da Dünya Beyin Günü’nde Halka Açık Eğitim
22 Temmuz Dünya Beyin Günü nedeniyle Samsun’da halka açık eğitim toplantısı düzenleniyor.
YAŞAM Haberi
Samsun’da Dünya Beyin Günü’nde Halka Açık Eğitim

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde (Yeşilyurt AVM yanı) saat 13.00 ile 15.00 arasında düzenlenecek yoplantıya Ondokuz Mayıs Üniveristesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Fatih Özkan, Sinir Bilimleri Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Faruk Tan, Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Terzi’nin katılıyor.

 

Etkinlik ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgiler verildi. “Migren tüm dünyada en yaygın beyin hastalığıdır. Ağrıya bağlı olarak kişinin yaşam kalitesini azaltabilmektedir. Ülkemizde her 5 kadından biri ve her 10 erkekten birinde migren türü baş ağrısı olduğu gösterilmiştir.  Migrende yaşanan baş ağrısı ve ilgili sağlık sorunlarına bağlı yaşam kalitesi düşmesi ve mutsuzluğa sebep olmaktadır.

22 Temmuz Dünya Beyin Gününün ana teması bu yıl Dünya Nöroloji Federasyonu ve Dünya Baş Ağrısı Cemiyeti tarafından migren olarak belirlenmiştir. Ülkemizde Türk Nöroloji Derneği ve Türk Algoloji Derneği tarafından ortak olarak ilk kez aynı mesajlarla tüm Türkiye’de halka açık eğitim toplantılarında konuya ait farkındalığın artırılması hedeflenmektedir.

22 Temmuz 2019 Pazartesi saat 13.00 ile 15.00 saatleri arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde (Yeşilyurt AVM yanı) Dünya Beyin Günü etkinliği çerçevesinde Ondokuz Mayıs Üniveristesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Fatih Özkan, Sinir Bilimleri Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Faruk Tan, Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Terzi’nin katılacağı halka açık eğitim toplantısı düzenlenecektir.

 

Hastaların ilgili hekimlerle bire bir iletişim kurmasına fırsat veren bu toplantının  migren ve diğer baş ağrılarının bilimsel bilgiler ışığında teşhis ve tedavi edilmesi konusunda önemli bir uygulama olacağı düşünülmektedir. “

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun’da, Dünya, Beyin, Günü’nde, Halka, Açık, Eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı