Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 12:23 Bu haber 132 kez okundu
 
Samsun'da Emeklilerden TÜİK'e ve maaş zammına tepki
Samsun DİSK Emekli Sen üyeleri TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranları ve bu oranlara göre emeklilere yapılan zammı protesto etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun'da Emeklilerden TÜİK'e ve maaş zammına tepki

 
 
Samsun Öğrtemenevi öününde toplanan DİSK Emekli Sen üyeleri bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan DİSK emekli Sen Samsun Şube Başkanı Sekreteri Dürdane Kılıç şu ifadelere yer verdi:
 
" 4 Ocak Pazartesi günü TÜİK “resmi enflasyon oranını” açıklamasında, alıştığımız üzere yine sayılara takla attırmış ve  ülkenin gerçekliğinden tümüyle kopuk bir enflasyon oranı açıklayarak işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam şartları göz ardı ederek yeni zam oranları ilan edilmiştir.
 
Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 590 lira ve yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira iken asgari ücretlilere yapılan zam ve TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır.
 
Birileri, işçi sınıfının, kıt kanaat geçinerek patronlara, Hükümete boyun eğmesini istemektedir!
Birileri, emeklilerin evlerinde, üstelik böylesi zorlu bir pandemi sürecinde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir!
 
 
Her sene emeklilere zam müjdesi haberleriyle donattıkları yandaş basınları bu seneyi de bir istisna olarak görmediler ve bir araştırmaya göre 365 günün 306 günü emeklilere zam müjdesi sürmanşetiyle çıktılar. 
 
 
Biz, farklı işkollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıkıyor! Taleplerimiz karşılanmadan yapılacak “resmi enflasyon oranı” açıklaması ve buna bağlı olarak “zam müjdesi” bizim için yok hükmündedir.
 
 
Zira, emeklilerin çok büyük bölümü asgari ücretin altında ve hatta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edecektir. Daha geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan zamlarla en düşük emekli ücreti 1500 liraya yükseltileceği “müjdelenirken” gerçekte olan yaklaşık 3 milyon emeklinin ücretleri 1252 lira civarında kalmasıydı.
 
 
Bu durum zamlı haliyle bile açlık sınırının altında kalan emekli ücretleriyle birlikte Türkiye’yi Avrupa ülkeleri arasında gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke konumuna getirmekteydi. Üstelik bu yıl ücretlere 100 bir zam yapılsa bile emeklilerin zamlı ücretleri açlık sınırında kalmaya devam edecektir. En düşük yüzde 20’lik dilimdeki 2,6 milyon emeklinin aylık 763 lira harcanabilir geliri olduğu göz önüne alındığında ise yapılması gereken zam 400 gibi bir orana tekabül etmektedir.
 
 
 
Bu durum emeklilerin ücret dağılımında ve ülkenin gelişmesinden aldıkları payda göz ardı edildiğinin göstergesidir. Ocak 2021 için öngörülen yüzdelik oranlarda emekli ücretleri zammı bu bağlamda hiçbir iyileştirme ifade etmemekte; gerçek enflasyonun dahi altında kalmakta, geçtiğimiz temmuz ayında 1500 liranın altında ücret alan emeklilerin yine 1500 liranın üzerinde bir emekli ücreti alamayacaklarını söylemekten ve ancak biz emeklilere “Ölün!” demekten öteye geçmemektedir.
 
 
 
Sesimizi duymak istemiyorlar. Oysa taleplerimiz nettir:
 
- Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almak,
 
- Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi ve asgari ücretin altında aylık emekli ücreti belirlenmemesi,
 
- Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi,
 
- Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması.
 
İlan ediyoruz; biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmün hem de bize reva görülecek olan bu insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. Meşru ve demokratik zeminde hak mücadelemizi sürdüreceğiz.
 
 
DİSK Emekli-Sen örgütlenmeye ve insan onuruna yaraşır bir yaşam mücadelesi vermeye devam edecektir! "
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Emeklilerden, TÜİK'e, ve, maaş, zammına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı