Haber Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 17:48 Bu haber 422 kez okundu
 
Samsun’da Hayata Geçirilen Proje 7 İlde Uygulanacak
Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği’nin Kent İşi Kadın İşi Güvenli Kentler İçin: Daha Çok Eşitlik Daha Çok İzleme Projesi, 7 İlde Uygulanacak.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun’da Hayata Geçirilen Proje 7 İlde Uygulanacak

 

2010 yılında Samsun’da kurulan Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği,  bugüne kadar yerel, bölgesel ve ulusal birçok önemli projeye imza attı. Derneğin son projelerinden olan,  Kent İşi Kadın İşi Güvenli Kentler İçin: Daha Çok Eşitlik Daha Çok İzleme Projesi, 7 İlde Uygulanacak.

 

 

Proje koordinatörü Emine YILMAZ ise, “ Kentsel haklar ve hizmetler alanında planlama ve karar alma süreçlerinde kadınların ve erkeklerin dengeli katılımları ve temsilleri demokrasi için temel teşkil eder.  Bu konuda da tüm kurumlarla işbirliğine açığız.” Diye konuştu.

 

Dernek başkanı Mustafa KINIK “Belediyeler insanlara en yakın yönetişim katmanında yer almaları nedeniyle gerçek manada eşitlikçi bir toplumun geliştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle belediyelerin yerel eşitlik eylem planları ve programlarını hazırlayarak bunların uygulanması için mali ve insan gücü kaynağını tahsis etmeleri gerekir. Güvenli Kentler İçin: Daha Çok İzleme ve Daha Çok Eşitlik Projesi de bu çalışmalardan birisidir.  CEİDizler Hibe Programı kapsamında desteklenen Güvenli Kentler İçin: Daha Çok Eşitlik, Daha Çok İzleme Projesi, kentsel haklar ve hizmetler alanında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik olarak hazırlanmıştır.

 

       Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği tarafından hayata geçirilen Projenin ortakları arasında, Karadeniz İlleri Kadın Platformu Samsun Derneği ile Kent Konseyleri Birliği Derneği yer almaktadır. Amacı; cinsiyete duyarlı kentsel haklar ve hizmetler alanında yerel düzeyde izleme odaklı güçlendirme ve uygulama faaliyetlerini güçlendirmek olan proje Ağustos 2021 tarihinde uygulamaya konulmuştur.” dedi.

 

Projenin, Samsun, Çanakkale, Rize, Hatay, Manisa, Eskişehir ve Antalya İllerinde 15 ay boyunca devam edeceğini ifade eden Mustafa Kınık, “Proje kapsamında Yerel STK’lar İçin Güçlendirme Eğitimleri verilecek, STK’lar ve Belediyeler İçin Sürdürülebilir Demokratik İzleme Mekanizmalarının Kurulması (Kent Hakkı İzleme Platformları, Ortak İzleme Rehberinin Oluşması, İllerde Kent Hakkı İzlemelerinin Gerçekleşmesi, Mor Haritam Uygulamasının Yaygınlaştırılması) sağlanacaktır. 

 

Her şey Daha Güvenli Kentler İçin

 

    20-21-22 Ekim 2021 tarihleri arasında Samsun’da kadının güçlenmesi alanında çalışan sivil toplum, kent konseyi, kadın meclisleri, muhtar, belediye temsilcilerinin katılımıyla “ Yerel/STK’lara Yönelik Kapasite Güçlendirme Eğitimleri” düzenlenmiştir.  Samsun’da yaşayan farklı ihtiyaç sahibi gruplara yönelik “kentsel hizmetlerin “ daha iyi nasıl planlanması gerektiğinin tartışıldığı eğitimlerde, tüm katılımcılar “ kentte sunulan tüm hizmetlere kolayça ulaşabilecekleri, sokaklarında istedikleri zaman rahatça dolaşabilecekleri daha güvenli kentler” de yaşamak istediklerini ve dile getirmişlerdir. “ şeklinde konuştu.

 

 

               

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Hayata, Geçirilen, Proje, 7, İlde, Uygulanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');