Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 12:00 Bu haber 504 kez okundu
 
Samsun’da Her Bağış Yeni Bir Hayattır Paneli
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü organ bağışını gündeme getirmek ve bağışları artırmak dikkat çekmek amacıyla “Her Bağış Yeni Bir Hayattır” başlıklı bir panel düzenlendi.
SAĞLIK Haberi
Samsun’da Her Bağış Yeni Bir Hayattır Paneli

 

Panele, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Balcı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen,  OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. İbrahim Levent Güngör, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Faruk TAN, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, sağlık çalışanları  davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“124 hastayı yeniden hayata bağlama imkânı oldu”

Açılış konuşmasını yapan Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, organ ve doku naklinde ortaya çıkan en temel sorunun organ bağışının yeterince benimsenememesi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de sisteme kayıtlı bekleyen 28 bin 470 hastamız mevcuttur. Bu hastalardan sırasıyla böbrekte 23 bin 5, karaciğer 2 bin 261, kalp 1117 kişi organ nakli olmak umuduyla beklemektedir. 2019 yılı içerisinde bölgemize bağlı illerde toplam 182 beyin ölümü vakasından 57 tanesi donör olmuştur. Bu vakalardan 75 böbrek, 42 karaciğer, 7 kalp olmak üzere 124 toplam hastayı yeni bir hayata bağlama imkanı olmuştur. Bu organlar tıbbi kriterlerimiz gereği kime uygunsa sadece Samsun bölgemizde değil Türkiye’nin dört bir yanındaki hastalarımıza gönderilmiştir. Samsun il merkezi ise bölge illeri arasında 62 beyin ölümünden 26 donör ile ilk sıradadır. Yine Türkiye geneli nüfusa göre donör sayısı açısından Samsun bölgemiz yaklaşık 12 PMP oranıyla ikinci sırada ve 7 PMP olan Türkiye ortalamasının da iki katı üzerine yer almıştır. Organ bağışı farkındalık çalışmalarımız kapsamında yıl boyunca ilimiz genelinde yaklaşık 30 bin kişiye organ bağışı eğitimi yapılmış, farklı noktalarda mesai gözetilmeden bağış stantlarımız açılmıştır. Sonuç olarak, bekleyen hastalara oranla yapılan nakil sayıları kısıtlı olmakla birlikte bu sayılar organ bağışının hayati önem sahip olduğunu bir kez daha göstermektedir” diye konuştu.

Rektör Bilgiç “Organ ve Doku Nakli Merkezimizle önemli başarılara imza attık”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise OMÜ’nün organ nakillerinde gösterdiği performans ve başarıya vurgu yaparak sözlerine şöyle sürdürdü: “ Yaşayan her canlı, nihayetinde ölüyor. İnsan olarak bir hayatı tamamlıyoruz ve bu hayatı sürdürürken yaptıklarımızdan da yapamadıklarımızdan da sorumluyuz. Ölüp giderken hiçbir işe yaramayacağından emin olduğumuz organlarımızın bir başkasında hayat bulmasının ne kadar önemli olduğunu, ancak kendimiz ya da bir sevdiğimiz, yakınımız buna ihtiyaç duyduğunda anlıyor olmamız ne kadar büyük bir eksiklik.

OMÜ olarak Organ ve Doku Nakli Merkezimizle önemli başarılara imza attık. Çok istekli ve heyecanlı bir ekibimiz var. 2019 yılı itibariyle şöyle bir yapılanlara baktığımızda; böbrek naklinde sayısal olarak 45’e ulaştık. Bunlardan 31’i kadavradan, 14’ü canlıdan nakil. Karaciğer naklinde 21 kişiye nakil gerçekleştirildi ve bunların tamamı kadavradan. İnşallah canlıdan da nakil gerçekleştirilecek, bu yöndeki hazırlıklar tamamlanmak üzere. Kornea naklinde 36 kişiye nakil gerçekleştirildi ve kemik iliği naklinde de 12’si çocuk olmak üzere 15 kemik iliği nakli yapıldı. Erişkinlerde kemik iliği nakli henüz başladı. Bu nedenle Samsun Organ Nakli Koordinatörlüğünde görev alan bütün arkadaşlarımızı tebrik etmek istiyorum. OMÜ, organ nakillerinde ihtiyaç sahibi insanlarımıza umut olmaya devam ediyor. Başta Dr. Mehmet Kazak olmak üzere hakikaten çok büyük bir gayret gösterdiklerini, Samsun’da önemli bir farkındalık yarattıklarını biliyorum. “şeklinde konuştu.

“Kişilerin örnek olması çok önemli”

Vali Yardımcısı Hasan Balcı da organ bağışının hem dini bir sorumluluk hem de kültürel ve evrensel bir ilke olduğunu söyledi.

 

Balcı ayrıca toplumda oluşan birtakım tedirginlik ve algılara karşı vatandaşın sürekli bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Panelistlere protokol üyeleri tarafından teşekkür belgeleri verildi.

Son olarak donör yakını ailelerin yakınlarına Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç tarafından teşekkür plaketi verildi.

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Her, Bağış, Yeni, Bir, Hayattır, Paneli,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun’da Her Bağış Yeni Bir Hayattır Paneli
Samsun’da Her Bağış Yeni Bir Hayattır Paneli
Samsun’da Her Bağış Yeni Bir Hayattır Paneli
Yorumlar
Haber Yazılımı