Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 12:56 Bu haber 1103 kez okundu
 
Samsun'da HES Kodunu tanımlatmayanlar Otobüslere ve Tramvaya binemeyecek
Samsun'da HES Kodunu SAMKART'a tanımlatmayanlar, SAMULAŞ'a bağlı otobüsler ve tramvaylara binemeyecek.
YEREL YÖNETİM Haberi
Samsun'da HES Kodunu tanımlatmayanlar Otobüslere ve  Tramvaya binemeyecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın pandemiyle mücadele çalışmaları kapsamında çıkardığı genelge ve buna istinaden Samsun Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar gereğince, toplu taşıma araçlarında “elektronik HES Kodu kontrolü” uygulamasını 20 Ekim’de başlatmıştı.

 

Vatandaşların, Samkartlarını HES kodları ile eşleştirmeleri için 20 Kasım tarihine kadar verilen süre 1 Aralık'a kadar uzatıldı.

 

SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, koronavirüs tedbirleri kapsamında otobüs ve tramvayları kullanan vatandaşlara HES kodu zorunluğu getirildiğini hatırlatarak, “Samkartlara HES kodunun tanımlanması süresi 20 Ekim’den 1 Aralık tarihine kadar uzatıldı” diyerek, tanımlamanın evden çıkmadan www.samsun.bel.tr, www.samulas.com.tr ve SAMULAŞ mobil uygulama üzerinden hızlı ve kolayca yapabileceğini söyledi.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 20 Ekim’den bu yana, kişiselleştirilmiş SamKart sahiplerinin biniş bilgilerini, her gün Sağlık Bakanlığı ile paylaşıyor. Bakanlık, karantinada olması gerekirken dışarıda olan hastaların ya da temaslı kişilerin tespitini bu şekilde yaparak cezai işlem uyguluyor.

 

600 BİN KART SAHİBİNDEN SADECE 100 BİN KİŞİ TANIMLATTI

 

Dolaşımda olan 600 bin kart sahibinden 55 bininin HES tanımlaması yapıldığını söyleyen SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, "İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda 20 Ekim'de HES kodu tanımlama uygulamasını başlatmıştık. Bunun içinde son tarih olarak 20 Kasım'ı belirlemiştik. Ancak Samsun'da dolaşımda olan 600 bin karttan sadece 100 bininin HES tanımlaması yapabildiğini gördük. Bu amaçla süreyi 1 Aralık'a kadar uzattık. Tanımlamaları evden çıkmadan www.samsun.bel.tr, www.samulas.com.tr ve SAMULAŞ Mobil uygulama üzerinden hızlı ve kolayca yapabilirler. Samkartlarına HES kodu tanımlanmayan vatandaşlarımız, 1 Aralık’tan sonra otobüs ve tramvaylara binemeyecek" diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, HES, Kodunu, tanımlatmayanlar, Otobüslere, ve, , Tramvaya, binemeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı