Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 15:06 Bu haber 1492 kez okundu
 
Samsun'da Hurdacıya satılan Atatürk Heykeli Kafaları Karıştırdı
Tekkeköy Hurdacılar Sitesindeki Atatürk Büstü ile ilgili ilk açıklamalar ve Samsun Emniyet Müdürlüğü’nün daha sonra yaptığı açıklama, ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli'nin açıklamaları ve uygulamalar kafa karıştırdı.
ASAYİŞ Haberi
Samsun'da Hurdacıya satılan Atatürk Heykeli Kafaları Karıştırdı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Tekkeköy’deki bir hurdacıda çekilen ve satılık olduğu iddia eildn Atatürk Büstü paylaşımı birden kamuoyunun gündemine gelmiş ve tepkiler oluşmuştu.

 

Atatürk Büstünün Emniyet Müdürlüğü tarafından hurdacıya satıldığı ileri sürülüş ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci büstümn satın alınarak onarılacağını ve layıjk olacağı yere konulacağını açıklamıştı.

 

Cemil Deveci’nin açıklaması ve olayın kamuoyunda tepki görmesinin ardından Samsun İl Emniyet Müdürlüğü’nden bir açıklama geldi.

 

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü heykelin satılmadığını, tamir içim hurdacıya bırakıldığını açıkladı. Bir gece operasyonu ile büst hurdacıdan alındı. Daha önce heykeli hurda olarak satın aldığını belirten hurdacı, Samsun Emniyet Müdürlüğü’nün müdahalesinin ardından heykelin tamir için bırakıldığını söyledi.

 

 

Tüm bu tartışmalar sürerken ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefgeli de heykelin bulunduğu yere giderek bilgi aldı ve bir basın açıklaması yaptı.

 

Dr. Işık Özkefeli basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

3 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜ SATILIK OLDUĞUNU ÖĞRENDİK

 

“ ADD Samsun Şube olarak bizde olayın takipçisi idik. 3 Şubat 2021 Çarşamba günü birçok kişinin de yaptığı gibi, Büstün bahçesinde bulunduğu Şalcı Metal hırdavatla telefon görüşmesi yapılarak, büstün satılık olduğu ve bir bedelinin olduğunu öğrendik.

 

 

HURDACI POLİS OKULU’NUN HURDALARI İLE BİRLİKTE SATIN ALDIĞINI SÖYLEDİ

 

 

 

CHP Tekkeköy İlçe Başkanımız Nihat Yurt ’un da devreye girmesi ile bu büstü satın almaya karar verdik. Yapılan görüşmede iş yeri sahibi büstü Samsun Polis Okulu tadilatından çıkan hurdalar ile satın aldığını söylüyordu.  Evet, bu muhteşem görünümlü büstü alacaktık ama nereye koyacaktık. Bunun için Atakum Belediye Başkanımız Sayın Cemil Deveci’yi aradım. Kendisi de ‘’alalım ve tadilatını yaptırıp Atakum ’un güzel bir köşesine koyalım’’ dedi.

 

 

YENER CABBAR TWİT ATINCA ORTALIK KARIŞTI

 

 

Fakat aynı akşam Basından Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Yener Cabbar’ın twiter hesabından yaptığı paylaşıma verdiğim cevap üzerine ortalık bir anda karıştı ve biz bu twitten hemen sonra Samsun Emniyet Müdürlüğünün yaptığı basın açıklaması üzerine, bu büstün Emniyet Müdürlüğü tarafından oraya tadilat için bırakıldığını ve tekrar alınacağını öğrendik.

 

 

 

HURDACI İLE YAPILAN TELEFON GÖRÜŞMESİ VE KOYULAN BEDELİ BİLİYORUM

 

 

Bir Sanat Eseri durumundaki bu Atatürk Büstünün tadilat yeri burası olmamalıydı. Tadilat için 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültemiz vardı. Oraya gönderilebilirdi ama ben Emniyet Müdürlüğünün apar topar yaptığı bu açıklamaya çok da itibar edemedim. Çünkü hurdacı ile yapılan telefon görüşmesi ve koyulan bedeli biliyordum.

 

 

BÜST EMNİYET YETKİLİLERİNCE HANGARA ÇEKİLDİ

 

 

4 Şubat 2021 Perşembe Sabahı yani bugün, CHP Tekkeköy İlçe Başkanımız ve yönetimi ile Büstü almak için Tekkeköy Hurdacılar Sitesine gittiğimizde, Atatürk Büstü Emniyetten görevliler nezaretinde durduğu Şalcı Metal Bahçesinden karşıdaki kapalı hangara çekiliyordu.

 

 

USÜLDE HATA YAPILMIŞ!..

 

 

Büstü almaya geldiğimiz zaten biliniyordu. İş yeri sahibi satılık olmadığını tadilat için orada olduğunu söyledi. Bu arada Emniyet Müdürlüğü mensubu usulde hata yaptıklarını, tadilat için büstün orada olduğunu, metal aksam onarıldıktan sonra, boya yapılıp Emniyet Müdürlüğü Spor salonu önüne konulacağını söyledi.

 

 

GÖRÜNTÜLER SAMSUN’A YAKIŞMADI

 

 

Bizde tadilat yerinin burası olmadığını, büst için pazarlık yaptığımızı, büstü alıp daha uygun bir yerde tadilatını yaptırabileceğimizi ve tekrar kendilerine iade edebileceğimizi söyledik ama alamadık.

Atatürk Şehri, İlkadım Şehri Samsunumuza bu görüntüler asla ama asla yakışmadı. Bizler özellikle bu şehirde, Atatürk’ün Hemşerilerim dediği Samsun Halkına ve şehrine yaşanılan bu olayı ve hakareti asla kabul etmiyoruz.

 

VALİLİK GEREKLİ ARAŞTIRMAYI YAPMALI!..

 

Atatürk Büstünün o hurdacılar sitesinde yeri olamaz. ADD Samsun Şube olarak olayın takipçisi olduğumuzu Samsun Kamuoyuna duyuruyoruz.  Samsun Valiliğini bu olayla ilgili gerekli araştırılmaların yapılması için acil göreve davet ediyoruz. Emniyet Müdürlüğünde bu hurda satışı ya da tadilatının sorumlusu kimdir?

 

Türk Milletinin değişmez Lideri, ortak değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılacak hiçbir saygısızlığa tahammülümüz yoktur. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Hurdacıya, satılan, Atatürk, Heykeli, Kafaları, Karıştırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı