Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 16:12 Bu haber 1202 kez okundu
 
Samsun'da Kadınlar Kooperatif Kuruyor
Samsun Valisi Osman Kaymak, ‘Çarşı 1919’da el emeği ürünlerinden kazanç sağlayan kadınlarla Valilik Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.
EKONOMİ Haberi
Samsun'da Kadınlar Kooperatif Kuruyor

Samsun Valiliği koordinasyonunda kadınların ekonomik, sosyal potansiyelini ortaya çıkararak, emeklerinin görünürlüğünün artırılması hedefiyle kurulan 'Çarşı 1919' üyesi kadınlardan çalışmaları hakkında bilgi alarak, beraberinde hediye olarak getirdikleri ürünleri inceleyen ve ücreti karşılığında kabul eden Vali Osman Kaymak,  “Çarşı 1919’daki emekçi arkadaşlarımızın ziyaretlerinden dolayı çok mutlu oldum. Ürettikleri ürünlere baktığımda arkadaşlarımızın çok yol aldıklarını görüyorum. Biz kadınların daha çok hayatın içinde olmasını ve daha çok üretmesini önemsiyoruz. Şu an Samsun’da çabalayan ve bir şeyler ortaya koymaya çalışan hanımlarımız var. Hanımlarımızın bu güzel eserlerini görmekten çok mutlu oldum. Daha önce açılan çarşılarda bunları sergilemişlerdi ve Samsunlular da büyük ilgi göstermişti. Daha önceki toplantılarda hanımlarımızın bu ürünlerini sürekli olarak sergileyip, satabilecekleri bir yere ihtiyaçları olduğunu tespit etmiştik. Bununla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Cumhuriyet Meydanı’ndaki yerin tahsis edilmesi bizim için çok anlamlı olmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’e çok teşekkür ediyoruz. Burayı arkadaşlarımıza tahsis ederek, kadınlarımıza el emeği göz nuru ürünlerini satma imkanı veriyor, inşallah bu çarşının daha da ilerleyerek devam etmesini istiyoruz.” dedi.

Samsun’a gelen yerli ve yabancı turistlerin Samsun’a özgü bir şeyler satın almak istediklerini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Artık biliyorsunuz fabrikasyon ürünler ilgi görmüyor. Daha doğal ve el emeği ürünler bütün dünyada itibar görüyor. Bu salondaki hanımefendilerin hepsi kendi el becerileriyle el emeği göz nuru bir şeyler yapmaya ve pazarlamaya çalışıyorlar. Tabii ki bunların pazarlanması da ayrı bir teknik istiyor ve bizim arkadaşlarımıza yardımcı olmamız lazım. Arkadaşlarımız gayret ediyor ama bunları daha çok insana ulaştırmamız lazım. Bu konuda e-ticaret de düşünülmeli. Arkadaşlarımız ürünlerini orada da tanıtabilir. Bu konuda ne gerekiyorsa arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Çarşı 1919 üyesi kadınların kooperatif kurma düşüncelerinin çok anlamlı olduğunu kaydeden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Kooperatifler kaynak ve kredi alabiliyor, bir üretim kooperatifi kurabilirsek işi büyütebilirsiniz. Sizler için daha geniş atölyeler kurulabilir. Kooperatifleşmeyi çok önemsiyoruz, lütfen bu konuda da bir araya gelin. Bizler de sizlere destek olalım, birlikten kuvvet doğar. Siz buraya birlikte gelerek güç ortaya koydunuz. Basın mensubu arkadaşlarımızın vesilesi ile yapılan bu gibi haberleri evlerinde izleyen hanımlar belki gayrete gelecek ve ‘Ben de yapabilirim’ diyecekler. O yönüyle bu çalışma çok anlamlı ve daha çok insanımızın üretim hayatına katılması lazım. Üretmek ve emek çok önemli. Ben sizlerin emeğinize saygı duyuyorum. Gerçekten çok örnek bir çalışma ortaya koyuyorsunuz.''  dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Kadınlar, Kooperatif, Kuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı