Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 09:09 Bu haber 1124 kez okundu
 
Samsun'da KESK'ten Maaş Zamlarına Tepki Eylemi
Samsun'da KESK'e Bağlı Sendikaların temsilcileri, Hükümetin verdiği maaş zamlarına tepki gösterdi.
EKONOMİ Haberi
Samsun'da KESK'ten Maaş Zamlarına Tepki Eylemi

KESK Dönem Sözcüsü İsmail Yavuz tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer veridli: “   1 Ağustos’ta adı toplu sözleşme olan çalışanların yıllardır çözülmemiş yüzlerce talebini dile getirdiği, işverenin ise giderek dineleme gereği bile duymadığı, TİS düzeni ile görüşmelere başlandı.

 

    Konfederasyonumuz daha ilk oturumda yeni bir satış sözleşmesine dair kaygı ve öngörüsünü masada da açıkça dile getirmiştir. Diğer konfederasyonlara da grevli, gerçek ve özgür bir toplu sözleşme düzeni için birlikte mücadele çağrısında bulunmuştur. 

 

    Masada defalarca açlık sınırının 2100 TL, yoksulluk sınırının 6800 TL’yi aştığını, kamu emekçileri olarak on yılda reel gelirimizin 40 eridiğini, emekçi kesimlerin yaşadığı gerçek enflasyonun 30’ları bulduğunu, krizden en çok emekçilerin etkilendiğini, söyledik. Biz bunları söylerken yandaş konfederasyon, masada KESK’in ve T.KAMU-SEN’in bulunmaması gerektiğini ifade ediyor, bunun kavgasını yürütüyordu. 

 

   İktidar yasadan ve yetkilendirilmiş yandaş konfederasyondan aldığı destekle geçmiş yılları da aşan bir cüretle ilk günden itibaren “dediğim dedik” tavrını sergilemiştir.  18 Ağustos tarihinde, gece saatlerinde yetkilendirilmiş yandaş konfederasyon genel başkanı ile görüşen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı 2020 yılı için 4 + 4, 2021 yılı için ise 3 + 3 olarak, önerisini revize etmiştir.

 

   Açıklamada kamu emekçilerinin yıllardır çözüm bekleyen onlarca sorununa ve hizmet kolları toplu sözleşmelerinde üzerinde uzlaşma sağlandığı söylenen konulara ilişkin tek cümle dahi edilmemiştir.

 

    Ancak Yandaş Konfederasyon daha önce yaptığı gibi yüzünü emekçilere değil Saray’a dönerek, “Çalışma Bakanının asli unsur olmadığı anlaşılıyor, asıl yetkilinin devreye girmesini istiyoruz” demiştir.

 

    Ortada açık bir danışıklı döğüş yaşanmaktadır. Yandaş Konfederasyon, üyelerinin giderek artan isyanı karşısında, sonucun değişmeyeceğinin net olduğu Hakem Kuruluna giderek üzerindeki üye baskısını azaltmayı, gaz almayı hedeflemiştir. Göstermelik bir iki eylemle de bunu pekiştirmek istemiştir.

    Yetkilendirilmiş Konfederasyon “Hakem Kurulu’nun haktan, emekten, hakikatten ve uyuşmazlığın çözümüne dair yetki ve görevlerini yerine getireceği inancından hareketle” ile başlayan ifadelerle Hakem Kuruluna başvurusunu yapmıştır.

      Dolaysıyla şimdi kameralar karşısına çıkıp da “Hakem bekliyorduk, noter çıktı” demek samimiyetsizliğin ifadesidir. Noter olduğunu yeni anlamışlarsa “günaydın” demek gerekiyor! Hakem Kurulu tam da öngördüğümüz şekilde hükümetin son teklifini aynen oy çokluğuyla kabul etmiştir. Hakem Kurulunun atanan üyeleri baştan sona kadar blok şeklinde oy kullanmıştır.

    Bu sonucun ortaya çıkmasının birinci derece sorumlusu hükümet, diğer sorumlusu yetkilendirilmiş yandaş konfederasyondur.   Kısacası diğer konfederasyonlara bilgi verme gereği duymayan, kamu işvereni ile kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmayı, gece yarıları bakanlarla toplantılar yapan, 5 milyon kamu emekçisine ve emeklisine hiç sormadan geçmiş yılların kayıplarını içermeyen tekliflerini kafalarına göre değiştirenler, bizleri kandırmaya çalışanlar, sırtlarını dayadıkları iktidarın, kendilerini kandırdığını iddia etmiştir. 

Hakem Kurulu hükümetin teklifi olan 2020 yılı için 4+4, 2021 yılı için 3+3 sefalet ücreti dışında bir konuda değil karar almak, gündemine bile almak istememiştir.

Hakem Kurulunda bu dönem için işkollarında getirilen 200’den fazla yeni talepten sadece 3’ü kabul edilmiştir. Diğer tüm talepler oy çokluğu ile yok sayılmıştır.

Bunun dışında geçmiş toplu sözleşmede karar altına alınan maddelerin büyük bölümü olduğu gibi yeni sözleşmeye aktarılmıştır.  

 Hakemlik fanatik taraftarlığa dönüşmüştür.

Kararda; 3600 ek gösterge konusu, hukuksuz ihraçların görevlerine iadesi, adil vergi düzenlemesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması yoktur. Giyecek, yiyecek, çocuk, doğum, kira vb. temel yardımlar, güvencesiz istihdama son verilmesi, ücretsiz kreşler açılması ve açılıncaya kadar kreş ücreti ödenmesi, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması adı altındaki fişlemelere son verilmesi gibi temel konuların hiçbiri yoktur.

     KESK olarak, bağımsız ve tarafsız arabulucu mekanizmalara karşı değiliz. Ancak böylesi mekanizmalar arabulucu nitelikte olmalıdır. Böylesi kurulların kararı bağlayıcı olmamalı, grev hakkının kullanımını engellememelidir.

    Oysa mevcut Kurul hükümetin bir organı gibi tasarlanmış ve oluşturulmuştur. Bir noter işlevi görmektedir. Hükümetin atadığı üyelerden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kamu emekçilerinin temel taleplerinden ve ülke gerçekliklerinden tamamen uzak, hükümetin yönlendirmesiyle açıkladığı karar, Hakem Kurulu mekanizmasının iflası anlamına gelmektedir.

 

    Dolaysıyla Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun aldığı bu karar, kamu emekçileri nezdinde meşru ve hukuki değildir. Hakem Kurulu kararını kabul etmiyoruz.

 

Değerli Basın Emekçileri,

 

    Bu düzenle kamu emekçileri lehine herhangi bir kazanımın elde edilmesi mümkün değildir. Sistem iflas etmiştir. 4688 sayılı yasa mevta olmuştur.

Hakem kurulunun kararı da göstermiştir ki, bir dönem sona ermiştir. 

 

     Yandaş Konfederasyon bir kez daha suçüstü yakalanmıştır. Satış sözleşmeleriyle emek mücadelesinin yürütülemeyeceği defalarca ispatlanmıştır. Aksini iddia ediyorlarsa, bir kez daha hodri meydan diyoruz: en yakın tarihte greve gidip hayatı durdurulalım. Krizin faturasının emekçilere kesilmesini engellemenin  başka yolu yoktur.

Grevli, gerçek ve özgür bir toplu sözleş.me düzeni için KESK ve KESK’e bağlı 11 sendikamız, bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır.

 

Bizler açısından grevli, özgür toplu sözleşme düzeni bunun için gerekli yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi temel gündemimiz olmaya devam edecektir.

 

 Tüm kamu emekçilerini haklarına, taleplerine ve geleceklerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bunun için tüm konfederasyonlara ve sendikalara açık bir çağrıda bulunuyoruz.

Gelin, taleplerimize kulaklarını tıkayarak bizimle alay edenlere gerekli cevabı hep birlikte verelim.

Gelin, haklarımızı ve özgürlüklerimizi yok sayanlara kapı kulu değil emekçi olduğumuzu birlikte gösterelim.

 Gelin insanca bir yaşam için taleplerimize sahip çıkmaya devam edelim ve bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim.

Bir çağrımız da sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerinedir; Gerçek toplu sözleşmeyi gerçek sendikalar yapar. Gelin Kamu emekçileri mücadelesini başlatan KESK’e bağlı sendikalarda örgütlenin, hep birlikte omuz omuza mücadeleyi daha da büyütelim…

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, KESK'ten, Maaş, Zamlarına, Tepki, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı