Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 17:22 Bu haber 2398 kez okundu
 
Samsun'da Koronavirüs Mücadelesi 40 Kişilik Ekiple Yönetiliyor!.
Samsun'da Koronavirüs Mücadelesi, Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği Uzmanları, Epidemiyologlar, alanında deneyimli hekimler ve sağlık çalışanlarından oluşan 40 kişilik bir ekiple yönetiliyor.
SAĞLIK Haberi
Samsun'da Koronavirüs Mücadelesi 40 Kişilik Ekiple Yönetiliyor!.

 

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,  Samsun’da Covid-19 hastalığıyla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurdukları Operasyon ve İletişim Merkezinde hastalığın ilk günlerinden itibaren süreci yönettiklerini belirten Oruç, “  Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği Uzmanları, Epidemiyologlar, alanında deneyimli hekimler ve sağlık çalışanlarından oluşan 40 kişilik bir ekiple ildeki durumu takip ederek, yapılması gereken çalışmaları planlıyoruz.” Dedi.

 

MERKEZ 7/24 GÖREV YAPIYOR

 

Bu süreçte sağlık tesisleri arasında devam eden çalışmaların koordineli olarak yürütülmesinin büyük önem arz ettiğini belirten Sağlık Müdürü Oruç, “7 /24 görev yapan merkezimiz  Sağlık Bakanlığı ile sürekli doğrudan iletişim halinde.  Bu merkeze bağlı olarak ilçelerde de birer Operasyon ve İletişim Merkezi oluşturduk.  Bu merkezlerde filyasyon ve temaslı hastaların takibinin ve izlemini gerçekleştiriyoruz.  

Hastanelerdeki tüm ihtiyaçlar  bu merkez üzerinden takip ediliyor.  Sağlık tesislerinde herhangi bir malzeme sıkıntısı kesinlikle bulunmuyor.  Anlık veriler merkez tarafından takip ediliyor.  Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak maske, koruyucu ekipman ve dezenfektan gönderiliyor.  Ekstra dezenfektan üretimi için Ondokuz Mayıs Üniversitesiyle de il bazında ortak bir çalışma yürütüyoruz. “dedi.

 

ÖNLEMLER, PANİK OLMADAN CİDDİYE ALINMALI

 

Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Müdürlükleriyle koordineli bir şekilde tüm önlemlerin alındığını ifade eden Oruç, “Panik olmadan, önlemleri ciddiye alarak hareket edersek önümüzdeki dönemde Covid-19 hastalığıyla mutlaka başa çıkılacak. Süreçte en önemli iki nokta insanların evde kalma kuralına uyması ve temas mesafe izolasyonuna dikkat etmesidir.  Kalabalık evlerde evin içinde bile sosyal mesafeye dikkat edilerek oturulması gerekir. Bu dönemde artık akraba ziyaretlerine de bir ara verilmesi çok önemli.

 

Gerekmedikçe evden çıkılmamalı,  dışarı çıkılması gerekiyorsa herkes  olabildiğince hızlı bir şekilde işini hallederek eve dönmeli ve dışarda geçen sürede mutlaka temas mesafesi izolasyonu kuralına uymalı. Ancak bu yöntemle hastalıktan hem kendimizi, hem yakınlarımızı uzak tutabiliriz.” Diye konuştu.

 

SAMSUN’DA HASTALIĞIN İLK GÜNLERİNDEN İTİBAREN TEST YAPILMAYA BAŞLANDI

 

Dr. Muhammed Ali Oruç açıklamasını şöyle tamamladı: “ Samsun Tanı Laboratuarı kurulan ilk illerden biri.  Hastalığın ilk günlerinden itibaren ilimizde test yapılmaya başlandı. Bilim kurulu tarafından belirlenen test prosedürüne uyularak, gerekli vakalarda mutlaka test yapılmaktadır. Bu anlamda herkesin güven içinde olduğunu bilmesi gerekir.  Bu zorlu dönemde vatandaşlarımızın  sorumluluk bilinciyle hareket etmesi çok önemli. Süreçte en büyük sıkıntıyı, asılsız sosyal medya paylaşımlarından, resmi bir kaynağa, bilgiye dayanmayan tahmini rakamlardan yaşıyoruz.  

 

 

Covid-19 hastalığıyla mücadelede ülke olarak kritik bir döneme girdik.  Bu nedenle insanlar artık rakamların peşine düşmektense, devlet tarafından iletilen EvdeKal çağrısına uyarak, gerekli tedbirleri hem kendileri hem çevrelerindeki risk grubundaki insanlar için almaya özen göstermeyi tercih etmeli. Aynı görüntüleri, ülkenin farklı hastanelerinde ya da illerinde yaşanan vakalar gibi paylaşan odaklar var. Buradaki amaç,  halkta panik ve korku yaratmak. Halkımızdan ricamız, kesinlikle resmi kaynaklardan gelmeyen bilgilere itibar etmemeleri, böyle asılsız paylaşımları yapmamaları, bu zorlu süreçte evlerinde kalarak  yanımızda olmaları. Biz sağlık çalışanları olarak onlar için büyük bir özveriyle görev yapıyoruz, onlar da bizim yanımızda olursa, inşallah en kısa zamanda bu günleri atlatacağız.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Koronavirüs, Mücadelesi, 40, Kişilik, Ekiple, Yönetiliyor!.,
Yorumlar
Haber Yazılımı