Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 13:14 Bu haber 631 kez okundu
 
Samsun'da Kurban Bayramı Önlemleri Alındı
Samsun'da 'Kurban Bayramı'nda polis sorumluluk bölgesinde 422 personel ve 63 trafik ekibi, jandarma sorumluluk alanında ise 82 personel ve 28 trafik ekibi güvenlik önlemi alacak. Ayrıca, her 10 kilometrede bir belirlenen noktalarda drone ile trafik denetimleri yapılacak.
ASAYİŞ Haberi
 Samsun'da Kurban Bayramı Önlemleri Alındı

 

Konuyla ilgili olarak Samsun İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şöyle:
 
"Ülkemizde her yıl trafik kazaları sonucunda birçok vatandaşımız yaralanmakta veya hayatını kaybetmekte, çok sayıda vatandaşımız ise hayatının geri kalan kısmını engelli olarak geçirmek durumunda kalmaktadır. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle trafik yoğunluğunda artış olacağı öngörüldüğünden, vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak üzere Emniyet personeli sorumluluk alanında 422 personel ve 63 trafik ekibi, Jandarma personeli ise  sorumluluk alanında 82 personel ve 28 trafik ekibi ile görev icra edeceklerdir.
 
 
Sorumluluk alanımız içerisinde bulunan şehirlerarası yol güzergahında her 10 Km’de bir ekip konuşlandırılmış, belirlenen noktalarda drone ile trafik denetimleri yapılacak, gerek resmi gerekse sivil ekiplerimizle trafik akışı takip edilecek, gerektiğinde müdahale edilmek suretiyle trafik güvenliği sağlanmaya çalışılacak, kural ihlali yaparak yol kullanıcıları açısından tehlikeli davranışlar sergileyen sürücüler hakkında ise gerekli cezai işlemler uygulanacaktır. Ankara Yolu Maliye Noktada “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan “Yaşam Tüneli” inde araç sürücülerine hız ve emniyet kemeri kullanımı ve “Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın” konulu kısa eğitim video gösterimi ile bilgilendirme faaliyeti ve broşür dağıtımına devam edilmektedir.   
 
  
Şehirlerarası otobüslerde otobüs şoförlerinin, yardımcı personelin ve tüm yolcuların emniyet kemeri kullanmaları zorunludur. Yol kullanıcılarının güvenli bir trafik ortamında seyahat edebilmelerini sağlamak, yolcu taşımacılığı yapan araç şoförlerinin hal ve hareketlerini, trafik kurallarına riayet edip etmediklerini, temel kural ve prensiplere uyup uymadıklarını gözlemlemek ve gerekli tespitleri yapmak üzere şehirlerarası otobüslerde sivil denetim personeli görevlendirilmiştir. İlgili mevzuat gereği 66 yaşından gün almış ve 26 yaşından küçük şoförlerin otobüs kullanmalarına izin verilmeyecek, terminal ve izin verilen yerler dışında, şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecektir.  
 
Bilimsel araştırmalar; ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yolcu ve sürücülerin 25’inin araç dışına fırladığını ve bunun sonucunda her üç kişiden birinin öldüğünü, emniyet kemeri kullanmanın trafik kazaları sonucunda, meydana gelen ölümlerde 45, ağır yaralanmalarda ise 50 oranında azalma sağladığını ortaya koymaktadır. Emniyet kemerinin frenleme veya çarpışma anındaki işlevi; yolcuların ileri hareketini engelleyerek araç içerisinde direksiyon, cam veya diğer yolcularla çarpışmasını önlemek, aracın takla atması gibi durumlarda ise araçtan dışarı savrulmayı engellemektir. Bununla birlikte 10 yaşından küçük çocukların arka koltukta oturtulmaları ve emniyet kemerinin bağlanması, eğer varsa çocuk koltuğu veya bebek puseti kullanılması da güvenlik açısından son derece önemlidir. 
 
 
 Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri de hız limitlerine uyulmamasıdır. Yalnızca ‘aşırı hızlı araç kullanmak’ değil, hız limitlerinin biraz üstündeki hızlarda araç kullanmak ta acı sonuçlar doğurabilmektedir. Hızın, seyir esnasında sürücü davranışına, sürücülerin görme ve algılama yeteneğine, kaza durumunda ise yaralanma ve ölüm riski oranına etkileri hafife alınamayacak derecede yüksektir. "
 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Samsun'da, Kurban, Bayramı, Önlemleri, Alındı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı