Haber Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 12:37 Bu haber 5744 kez okundu
 
Samsun'da Mahalle ve Çarşı bekçileri göreve başladı
Samsun'da 153 Çarşı ve mahalle bekçisi yemin ederek göreve başladı
ASAYİŞ Haberi
Samsun'da Mahalle ve Çarşı bekçileri göreve başladı

Samsun'da  bir aylık süreçte savunma taktikleri, durdurma, arama, kelepçe, mevzuat ve silah bilgisi eğitimi alan 153 Çarşı ve Mahalle Bekçisi için Samsun İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde  yemin töreni düzenlendi.  
 
        Törende , saygı duruşu İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan  İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz , "Çarşı ve Mahalle Bekçiliği müessesinin yeniden canlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığımızın almış olduğu karar çerçevesinde ilimizde ilk planda 250 kişilik kadro tahsis edilmiş, planlamaya uygun olarak yapılan imtihanlar çerçevesinde bu göreve hak kazanan bekçi adaylarınızın alımları yapılmıştır.

115 BEKÇİ DAHA EĞİTİM GÖRÜYOR

 Tüm iş ve işlemleri ile eğitimleri tamamlanan 153 Çarşı ve Mahalle Bekçimiz bugün yemin ederek kutsal görevlerine başlayacaklardır. Diğer adaylarımızın ise eğitimleri devam etmekte olup, eğitimleri bitiminde onlar da görevlerine başlatılacaktır. Çarşı ve Mahalle Bekçilerimizin görev yaptığı mahallerde vatandaşlarımızla bütünleşmesi o mahallin zamanla vazgeçilmez bir ferdi haline gelmesi Polis Teşkilatının da yapmış olduğu görevi kolaylaştıracaktır." dedi.
 
        Devletin son yıllarda aldığı karar neticesinde Türkiye’de 20 bin civarında Çarşı ve Mahalle bekçisi alımı yapıldığını dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu bu sayıyı 30 bine tamamlayacaklarını söyledi. Böylece Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sistemi yeniden ihya edilmiş olacak.Bu sistemi deneyeceğiz. Verim alınırsa yeni bekçi alımları yapılacaktır. Bu yeni alımda da Samsun’a iyi bir kontenjan verilmesini bekliyoruz. Yeni göreviniz hayırlı olsun, sizler, gerek sınavda gerekse mülakatta bileğinizin gücüyle buraya geldiniz. Emniyet Müdürümüzden eğitimizin çok iyi olmasını istedim. Çünkü siz belinize artık silah taktınız ve devletin gücünü, otoritesini kullanacaksınız. O anlamda çok ciddi bir göreve atanıyorsunuz. Sizlere tavsiyem, bu görevin onur ve şerefini çok iyi taşımanızdır.” diye konuştu.
 
        
 
        Konuşmaların ardından 153 Çarşı ve Mahalle Bekçisi, Türk bayraklarıyla donatılan masalara ellerini koyarak, hep beraber yemin metnini okudu. Yemin töreninin ardından yemin eden 153 Çarşı ve Mahalle Bekçisini Valimiz Sayın Osman Kaymak, teker teker tebrik ederek, başarılar diledi.
 
        Törene ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan V. Sg. Alb. Tayfun Paşaoğlu ve bekçilerin yakınları katıldı. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Samsun'da, Mahalle, ve, Çarşı, bekçileri, göreve, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı