Haber Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 14:46 Bu haber 424 kez okundu
 
Samsun'da Öğretmen AR GE Projesi Hayata Geçiriliyor
Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerin araştırma ve geliştirme becerilerinin artırılması amacıyla, Öğretmen Ar-Ge Projesi hazırladı.
EĞİTİM Haberi
Samsun'da Öğretmen AR GE Projesi Hayata Geçiriliyor

Kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi, okula ve yerel ihtiyaçlara uygun projelerin geliştirilmesini hedefleyen proje ile öğretmenlerin eleştirel düşünme ve problem çözme, yaratıcılık ve yenilikçilik, inisiyatif kullanma ve kendini yönlendirme, liderlik üretkenlik, sosyal kültürel beceriler geliştirmeleri, ilgi duydukları alanlarda özgün fikirler ve yaratıcı çalışmaları daha fazla ortaya koymaları amaçlanıyor.

 

            Öğretmen Ar-ge projesi ile öğretmenler, okulların sahip olduğu imkânlar ve çevresel fırsatların farkına vararak, bu imkân ve fırsatları öğrencilere ve okulun diğer paydaşlarına daha etkili taşıma olanağı bulacak.

 

         Öncelikle okulun temel ihtiyacı veya çözülmesi gereken öncelikli problemleri, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşleri alınarak belirlenecek, ardından bu ihtiyaca yönelik proje geliştirilecek. Projelerin hangi kurumla iş birliği ile yapılması gerektiği uzman görüşleri alınarak belirlenecek. 

 

            Proje kapsamında öğretmenlere Eğitimde Ar-Ge Kültürü Oluşturma, İhtiyaç Belirleme ve Swot Analizi Yapma, Araştırma Yöntem ve Teknikleri Proje Hazırlama, Yürütme ve Raporlama, Projelerin sürdürülebilirliği ve yaygınlaştırılması gibi başlıklarda eğitimler verilecek.

 

            Teorik eğitimlerin ardından Öğretmen Ar-Ge projesinde görev alan öğretmenlere yönelik mentorluk uygulaması yapılacaktır. Proje kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile işbirliği yapılarak, akademik danışmanlık noktasında akademisyen desteği alınarak okulun ihtiyaçlarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılacak.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Öğretmen, AR, GE, Projesi, Hayata, Geçiriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı