Haber Detayı
07 Aralık 2021 - Salı 16:04 Bu haber 633 kez okundu
 
Samsun’da Sağlıkçılar İş Bıraktı
Sağlık Sen Samsun Şubesi üyeleri, ekim maaşlarına yapılan zammın tüm sağlık çalışanlarını kapsamamasına tepki göstererek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
SAĞLIK Haberi
Samsun’da Sağlıkçılar İş Bıraktı

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü önünde zammın tüm sağlık çalışanlarına verilmesi için basın açıklaması yapan Sağlık – Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer,  Perşembe  günü de iş bırakacaklarını belirttiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz Çarşamba günü, gündeme bir haber düştü… Hükümet, hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin TL aralığında zam yapacağını deklare etti.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında yapılacak olan iyileştirme herkes tarafından memnuniyetle karşılandı.

Çünkü döviz almış başını gidiyor, artan enflasyon nedeniyle ürünlerin etiketi günden güne değişiyor. Yani para pula döndüğü için fiyatlar cep değil, adeta yürek yakıyor.

İşte böyle bir ortamda herkese değil de hekimlere zam yapılacağı açıklandı. Hekimler adına yapılan düzenleme yerinde bir düzenlemedir. Dolayısıyla sonuna kadar destekliyoruz.

Bizim tepkimiz ; hekimlere yapılan zamma değil sağlık çalışanlarına yapılan ayrımcılığadır. Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösterdi. Kısa süre içinde, maalesef geride kalan sağlık çalışanlarının ücretlerinde her hangi bir iyileştirme yapılmayacağını öğrendik.

Sadece Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık çalışanları değil… Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve Aile Hekimlerimiz de zam kapsamının dışında tutulmuş. Açıkçası bu duruma çok üzüldük, çok öfkelendik, duygusal açıdan isyan ettik!

Değerli dava arkadaşlarım; şunun altını özellikle çiziyoruz; yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir.

Hekim harici yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız. Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız.

Sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür.

Sağlık çalışanları bu AYRIMCI POLİTAKAYI hak etmiyor… Sağlık sisteminin bu ve benzer kötülüklerle, haksızlıklar ayakta durması mümkün değildir.    “AYRIMCILIĞA HAYIR”

 

Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor.

 Doktordan hemşiresine, teknisyeninden memuruna, güvenlik görevlisinden temizlik görevlisine hepsi bu sağlık emekçisine dahildir.Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır

Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz. Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz. Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz.Zam konusunda geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur.

Ancak geçen hafta, sağlığın bir ekip işi olduğu, sağlık çalışanlarının da bir bütün olduğu, yüce Meclis eliyle resmen inkar edilmek istenmiştir. Açıklamalara bakacak olursak, zam konusu, Bütçe görüşmeleri neticesinde tekrar Meclis gündemine gelecek.

Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; Meclis’ten, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz.

Yüzbinlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu belli; hak ve hakkaniyet ölçüsünde, bir kısmına değil, tamamına zam yapmaktır.  “ AYRIMCILIK DEĞİL, ADALET İSTİYORUZ”

Hele tüm bunlar, sorumlu Bakanlık eliyle yapılmak isteniyorsa, durum çok daha vahimdir. Sağlık bürokrasisi ne tür bir aymazlık içinde açıkçası merak ediyoruz.

Sağlık-Sen olarak, bu rehavete “dur” demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

Çünkü sağlık çalışanları ülkemizin hayat sigortası. Sağlık ordumuz, bu tür yanlışlıkları, bu tür haksızlıkları asla ve kat’a  hak etmiyor.

Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.

Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu hiçbir kimsenin unutmaması gerekir. “

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun’da, Sağlıkçılar, İş, Bıraktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı