Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 18:58 Bu haber 2744 kez okundu
 
Samsun'da SASKİ'nin Ürettiği Suyun Yüzde 35'i Kayıp ve Kaçağa gidiyor!
Samsun’da geçen yıl 66 milyon metreküp suyun kente ulaştırıldığı, 23 milyon metreküp suyun ( Yüzde 35) kayıp ve kaçak olduğu ortaya çıktı.
EKONOMİ Haberi
Samsun'da SASKİ'nin Ürettiği Suyun Yüzde 35'i Kayıp ve Kaçağa gidiyor!

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan İnşaat Mühendisi ve CHP İlkadım Belediye Başkan Aday Adayı Murat Şenel, 2018 yılında Çakmak Barajı’ndan arıtma tesisine 71 230 500 m3 (71,23 hm3) su çevrildiğini,  Selahattin Ereren Arıtma Tesisi’nden de yaklaşık 66 milyon m3 suyun kente ulaştırıldığını, ancak bunun 37,50 milyon metreküpünün faturalandırılabildiğini  söyledi.

 

ÜRETİM 66 MİLYON, FATURALANDIRILAN 37 MİLYON METREKÜP

 

SASKİ’nin su üretim faaliyetleri ile ilgili olarak kendi resmi sitesinde yayınladığı tablodaki verileri değerlendiren Murat Şenel, “Tabloda yazan rakamları yorumlayacak olur isek Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 66 milyon m3 su üretilerek sisteme verilmiştir.

Bu suyun 42,26 milyon m3’ü takibi yapılan ve faturalandırılabilen su tüketimi ile belge altına alınmaktadır. Ancak bu suyun faturalandırılan ve gelir getiren kısmı 37,50 milyon m3 değerinde kalmaktadır. Aradaki yaklaşık 4,7 milyon m3 su ise sarfiyatı bilinen ancak faturaya dönüştürülemeyen su tüketimleridir. Bu tüketimler ise ibadethaneler, itfaiye, her türlü boru-vana vs. arızasında tamir için boşaltılan su miktarlarıdır.

Dolayısıyla faturası vatandaşa yansıtılamayan bir su miktarı olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak SASKİ 66 milyon m3 suyun 56,90’lık kısmına karşılık gelen 37,50 milyon m3 suyu gelire dönüştürebilmektedir. Yani idari ve fiziki kayıplar 43,10 gibi yüksek bir değere karşılık gelmektedir. “ dedi.

 

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR KAYIP KAÇAK AZALTMA HEDEFİNE ULAŞAMADI

Bu yüzde diliminin içerisinde ibadethaneler, itfaiye vb vatandaşa yansıtılamayan yukarıda izah edilen kayıpların da bulunduğunu belirten Murat Şenel,”  Bu rakam düşüldüğünde gerçek su kayıp miktarı 23,70 milyon m3 değerine düşecek ve 35,93 değerine ulaşılacaktır. Yine tablo incelendiğinde gelir getirmeyen su miktarının son yıllarda 36-37 bandında seyrettiği fark edilmektedir. Su kayıpları  (faturasız su tüketim miktarı) 2018 yılında çok yükselmiş,  (bir önceki yılda 2,77 iken 7,17 değerine çıkmıştır) 43,10 değerine çıkmıştır.

 

Oysa ki  8 Mayıs 2014  PERŞEMBE günlü 28994   Sayılı  Resmî Gazetede yayımlanan “İçme Suyu Temin Ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği” madde 9’da; “İdareler su kayıp oranlarını, bu yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren, büyükşehir ve il belediyelerinde 5 yıl içerisinde en fazla 30, takip eden 4 yıl içerisinde ise en fazla 25 düzeyine; diğer belediyelerde 9 yıl içerisinde en fazla 30, takip eden 5 yıl içerisinde ise en fazla 25 düzeyine indirmekle yükümlüdürler. Bu kapsamda, bu Yönetmelik uyarınca çıkarılacak Teknik Usuller Tebliğinde verilen yöntemler çerçevesinde gerekli faaliyetler yürütülür.” İfadeleri yer almaktadır.

 

Yani görülen o ki Samsun BŞB tarafından ilgili yönetmeliğin işaret ettiği hedeflere henüz ulaşılamamıştır. Ancak halen 13’lük fazlalığı gidermeye yönelik çabalarının sürdüğünü biliyoruz. “ diye konuştu.

 

SASKİ GERÇEK İHTİYACINDAN ÇOK SUYU ARITIP TERFİ ETTİRİYOR

 

Murat Şenel Açıklamasını Şöyle tamamladı: “Fiyat artışı veya fiyat revizyonuna esas kavram su tarifesinin belirlenmesidir. Tarifenin belirlenmesinde; üretilen su miktarından (Samsun ili için Çakmak barajından arıtma tesisine gönderilen su miktarından) fiziki su kayıpları (şebekede oluşan tespit edilemeyen kayıplar, depolardan tahliye edilen sular vb) düşüldükten sonra yapılacağı varsayılan ölçülebilir su satış miktarı ana unsurdur. Burada işletmenin karlılığını düşüren en önemli husus yüksek fiziki kayıplar nedeniyle gelir getiremeyecek suları da arıtıp, terfi ettirmenizdir.

 

Satacağımızdan veya gelir getirecek miktardan daha fazla su üretmek arıtma tesisi maliyetlerinin, işletme giderlerinin ve personel giderlerinin artması demektir. Yani şu anda SASKİ şehrin gerçek ihtiyacından daha fazla suyu arıtıp terfi etmektedir. O halde yapılacak en akılcı yöntem kayıp-kaçak oranını azaltmaya yönelik yatırım planlaması yapmak olmalıdır. İnanın kayıp-kaçak yüzdesini makul seviyelere indirmek suretiyle sağlanacak tasarruf hatların yenilenmesini de kendi içinde amorti edecektir.”

 

İŞTE SASKİ’NİN RESMİ SİTESİNDEKİ O TABLO:

Samsun ilinde (ATAKUM, İLKADIM, CANİK, TEKKEKÖY) İÇME SUYU TEMİN VE DAĞITIM SİSTEMLERİNDEKİ SU KAYIPLARI ENVANTER FORMU 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, SASKİ'nin, Ürettiği, Suyun, Yüzde, 35'i, Kayıp, ve, Kaçağa, gidiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı