Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:53 Bu haber 358 kez okundu
 
Samsun'da Şehit ve Gazi Aileleri onuruna yemek
Samsun'da '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında şehit yakınları, gaziler ve aileleri onuruna Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Erol Olçok Çok Amaçlı Salonu’nda yemek programı düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Samsun'da Şehit ve Gazi Aileleri onuruna yemek

Samsun Valisi  Osman Kaymak, yemek öncesi şehit yakınlarız, gaziler ve ailelerinin masalarını tek tek dolaşarak, sohbet etti. 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, “Bu vatanın düşmanları Türk milletini hiçbir şekilde esaret altına alamadıkları gibi, en hasta ve zayıf zannettikleri tarihte bile kaçan taraf olmuşlardır. Cennet vatan topraklarımız için iştahı kabaran düşmanlar daha çok yutkunacak ve asil Türk milletinin vatan savunmasına kıskanarak bakmaya devam edecektir.” dedi.

Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan ve Fuat Köktaş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ardındankonuşan Vali Osman Kaymak, “15 Temmuz şehitlerimize ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Siz kıymetli şehit aileleri bizler için çok kıymetlisiniz. Şehitlik herkese nasip olmuyor. Şehit ailesini de şehidi de Allahu Teala seçiyor. Tanıştığım şehit ailelerinden şehitlerimizin hayat hikayelerini dinlediğimde, şehitlerimizin halk içinde ahlakıyla, vatanseverliğiyle, milliyetçiliğiyle ve inancıyla örnek bir genç olarak bilindiğini duyuyorum. Sizler gerçekten gururlanmakta haklısınız. Çünkü çocuklarınızın şehit olmasına Yüce Rabbim karar verdi. Bu acı çok zor ama bu onur da çok büyük bir gurur. Allah cümlemizi onların şefaatlerine nail eylesin.” diye konuştu.


15 Temmuz darbe girişiminin dini değerleri kullanan bir grubun hareketi olduğunu belirten Vali Sayın Osman Kaymak, “Bunlar bizim kültürümüzdeki ağabey, abla ve cemaat gibi Türk toplumunun değerleri olan kelimeleri dejenere ettiler. İnsanlar ağabey, abla ve cemaat demekten çekinir oldu ama bu tabirlerde bir suç yok. Bunların göbek bağı Amerika’daydı, emirleri oradan alıyorlardı. Üzerimize oynanan oyunları çok iyi görüyorsunuz. Bizim kültürümüz ve inancımız çok kıymetli, insanlarımız birbirini seviyor. Bu duyguları dejenere ederek insanları birbirine düşürdüler. Artık uyanık olacağız ve dinimizin güzelliklerinden uzak kalmayacağız. Ama bir adam dışarıdan emir alıyorsa ona karşı dikkatli olacağız.” şeklinde konuştu.

Osman Kaymak, konuşmasının sonunda, tüm Samsun halkını 15 Temmuz Günü, 19.30’da İstiklal Caddesi’nde yapılacak yürüyüşe ve 20.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinliğine davet etti.


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün üçüncü yıldönümünde şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve aileleri onuruna düzenlenen yemek programına ayrıca Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Cumhuriyet Başsavcısı M. Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Eşi, İl Jandarma Komutan V. J. Albay Mehmet Arı, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve Eşi, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Şehit, ve, Gazi, Aileleri, onuruna, yemek,
Yorumlar
Haber Yazılımı