Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 14:02 Bu haber 4842 kez okundu
 
Samsun'da Şeker Pancarı Üreticilerine Fiyat Şoku
Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılacağı çalışmaları kapsamında şeker pancarı eken çiftçiler fiyat şoku yaşıyor.
EKONOMİ Haberi
Samsun'da Şeker Pancarı Üreticilerine Fiyat Şoku

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 


“Çarşamba Şeker Fabrikasının faaliyete geçeceği müjdesi bölge çiftçilerinde olumlu karşılanmasına rağmen pandemiden dolayı bu yıl faaliyete geçemeyeceği çiftçilerimizi biraz üzmüştür.

 

PANCAR 270, KÜSBE 300 KURUŞ

 

Yerinde yaptığımız incelemede fabrikanın bakım ve onarımı hızlı bir şekilde devam etmesi seneye Çarşamba Şeker Fabrikamızın üretime geçeceği şimdiden görülmektedir. Ancak şeker pancarı sökümü tamamlanıp bitmek üzere olmasına rağmen şeker pancarı fiyatlarının 270 kuruşlarda seyretmesi ve yeni fiyatın açıklanması çiftçilerimizi karamsarlığa sürüklemektedir.

 

Hayvancılığın olmazsa olmazı küspe fiyatlarının 300 kuruş civarında seyrediyor olması bölgemizde hayvancılığa büyük darbe vurmaktadır. 4000 bin ton civarında üreticiye verilecek olan küspenin devlet eliyle Kastamonu’dan Çarşamba Şeker Fabrikasına getirilerek çiftçiye teslim edilmesi , çiftçide bir güven tazelemesi olarak değerlendirilmelidir. Saman fiyatları 1000 tl civarında seyrederken geçen yıl 170-180 kuruş olan küspe fiyatlarının neredeyse 70 artış göstererek çiftçinin en uygun alacağı olan şeker pancarı küspesinin bu fiyatlarda seyretmesi hayvancılık yapan üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir.

 

ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKMA İDDİASI FOTOĞRAFLARDA KALDI

 

Şeker Fabrikası açılıyor diyerek tarlalarda boy boy fotoğraf çektirip  paylaşan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’dan konu ile alakalı hiçbir ses çıkmaması da çiftçiye sahip çıkma iddiası, köy toplantıları sadece fotoğrafta kalmıştır. Yetkililerin ivedilikle pancar fiyatı ve küspe fiyatlarında gerekli iyileştirmeyi yapmalarını Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı  olarak çiftçilerimizin adına talep etmekteyiz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Şeker, Pancarı, Üreticilerine, Fiyat, Şoku,
Yorumlar
Haber Yazılımı