Haber Detayı
11 Mayıs 2022 - Çarşamba 18:04 Bu haber 1341 kez okundu
 
Samsun’da Şeker Pancarı Üreticisine Haciz Şoku
Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılacağı gerekçesi ile üreticiye pancar ektiren, ancak fabrika açılmadığı için hasadı yapılan pancarı Kastamonu’ya göndererek mağdur edilen üretici, bu kez de haciz şoku yaşadı.
EKONOMİ Haberi
Samsun’da Şeker Pancarı Üreticisine Haciz Şoku

 Çarşamba Şeker Fabrikası için pancar eken  bir pancar ekicisi çiftçi, Şeker Fabrikası'ndan avans olarak aldığı 106 bin TL’yi ödeyemeyince bütün zirai araç gereç traktör ve banka hesaplarına el konuldu.

Şeker işletmeleri bununla da kalmadı, pancar ekimi için oluşturduğu10'ar kişilik  çiftçi gruplarından bir kişi bile borcunu ödeyemezse gruptaki çiftçilerin tamamına haciz işlemi gerçekleştirdi. 

Banka üreticinin 106 bin liralık borcuna karşılık, 36 bin TL Faiz ve 15 Bin TL de avukatlık ücreti istedi.

Pancar üreticisine gelen hacize tepki gösteren Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, bir basın açıklaması yaptı. Avcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Çarşamba Şeker Fabrikasının kapatılmaması ve açılması için 7’den 70’e el birliği mücadele verdik. Fabrikamızın faaliyete geçmesi için kapı kapı dolaşıp çiftçilerimizin şeker ekmesini teşvik ettik. Ancak Çarşamba Şeker Fabrikamızın ödenek yetersizliğinden üç yıldır bir türlü faaliyete geçmedi. 2020 yılında ülkemizde genelinde de olduğu gibi Samsun Bölgemizde de kuraklık oldu ve verimli bir ürün alınamadı. Fabrikanın da açılmamasıyla çiftçilerimizin ürünü Kastamonu Şeker Fabrikasına gönderildi. Nakliyeci bulunana kadar çiftçinin ürünü söküldükten sonra tarlada 1 hafta on gün kalarak fire vermiş oldu ve çiftçilerimiz kullandıkları avansları ödeyemediler.

 

2021 yılında fabrika faaliyete geçecek diye yeniden şeker pancarı ektiler fakat yine millet bahçeleri için bulunan havalimanı , otoyol, köprü müteahhitlere bulunan , paranın binde birini bulup fabrikayı faaliyete geçirmeyerek yine çiftçilerimizi mağdur ettikleri yetmiyormuş gibi üstüne birde çiftçilerimizin bütün zirai araç gereç traktör ve banka hesaplarına el koymaları tuzuyla biberi oldu.

 

Ekteki listede de görüleceği üzere 106.000 tl borcu olan çiftçiye 36.000 tl faiz ve 15.000 tl avukat ücreti gibi akıllara zarar bir icra takibi yaptılar.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız bir karış toprak kalmasın ekin diyor, eski başbakanımız AKP Genel Başkan Vekilimiz DELİLER gibi ekin diyor peki soruyorum sizlere Sayın Cumhurbaşkanım bu çiftçi bunca faizi , bunca avukat parasını nasıl ödesin ki üretimine devam etsin.

 

Elindeki traktörüne haciz konulan çiftçi nasıl üretsin ?

Ayrıca şeker pancarı ekimi öncesi çiftçi grupları oluşturuluyor . Örneğin A grubunda olan bir çiftçi borcunu ödemese diğer 10 kişi ödese dahi müteselsil kefillikten dolayı yine hacizden kurtulamıyor.

Allah aşkına çekin şu çiftçinin cebinden elinizi faize karşıyım deyip 106.000 tl borcu olan bir çiftçiye 36.000 tl faiz 15.000 tl avukat ücreti hangi tarım politikasına sığıyor?

Bırakın bir karış ekilmedik toprak kalmamasını , bırakın deliler gibi ekmeyi , bırakın gözlerindeki ışıltıyı bu tarım politikasıyla Türk Milleti aç kalacak ithalat yapılarak elin çiftçisi kalkındırılmış olacak

El insaf yeter, yeter, yeter !...

Elbette bu açıklamamız Çarşamba şeker fabrikası müdürümüz ve personellerine değildir. Onlar gelen emirleri yerine getirmekte mükelleftir.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun’da, Şeker, Pancarı, Üreticisine, Haciz, Şoku, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı