Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 12:37 Bu haber 1844 kez okundu
 
Samsun'da şiddet ve sosyal temalar kongresi
Vali Osman Kaymak, Valilik Toplantı Salonunda Valiliğin öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Şiddetle Mücadele Vakfı, MESVAK ve MAĞDUR-DER tarafından ilimizde 26-27-28 Nisan 2018 tarihinde düzenlenecek olan , ‘Şiddet ve Sosyal Travmalar’ konulu uluslararası kongreyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.
EĞİTİM Haberi
Samsun'da şiddet ve sosyal temalar kongresi

 


 
‘Şiddet ve Sosyal Travmalar’ konulu uluslararası kongrenin basın açıklamasına ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, İl Sağlık Müdür Vekili Hatice Öz, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı

OYSA ŞİDDET KOMPLE BİR KÜLTÜRDÜR
Toplantıda 1984 yılının Ocak ayından itibaren Türkiye’deki cezaevlerinin yarısında yaklaşık 6 bin mahkumla çalışma yaptığını dile getiren Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) Başkanı Adem Solak, “Türkiye’de şiddetle ilgili çalışmalar yapılıyor. Fakat dikkat edin, konuyu herkes bir tarafından tutuyor. Doktor saldırıya uğrayınca sağlıkta şiddeti, öğretmen şiddete uğrayınca okulda şiddeti, flört cinayeti olunca sevgili şiddeti, maç yarıda kalınca stat şiddetini konuşuyoruz. Oysa şiddet komple bir kültürdür. Bunu ancak cezaevinde anlayabiliyorsunuz. Tüm bu başlıkların bir araya toplanma ihtiyacı olunca, Türkiye’de ilk kez şiddet ve sosyal travmaları yan yana getiren bir kongre planladık. İlk kez bu kadar çok katılım olacak, ilk kez bu kadar büyük alt başlıkları taşıyan bir kongre olacak” diye konuştu.
 
ONUR VE ŞEREF DUYUYORUZ
Herkesin şiddetin bir tarafından olduğunu kaydeden Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) Başkanı Adem Solak, “Dramatik olan, şiddete maruz kalan insanları çok kolay unutmamız. Onların failleriyle, hiçbir şey yokmuş gibi bir arada yaşıyoruz. 2016 verilerine göre Türkiye’de şiddetle ilgili olarak hapsedilen kişi sayısı 100 binde 250. Artık hep beraber daha ne yapabiliriz noktasındayız. Bu, bizim şiddetle ilgili farklı isimlerle yaptığımız 17. toplantı. Ama bu kadar kapsamlı bir uluslararası kongreyi, Sayın Valimizin ev sahipliğiyle Samsun’da gerçekleştirmekten onur ve şeref duyuyoruz. Bunun yeni Bakanlıklar için de yol haritası olacağına inanıyorum” dedi.

SOSYAL SORUNLAR HALİNİ ALDI
Vali Osman Kaymak yaptığı açıklamasında, “Arkadaşlar; Bu gün burada önümüzdeki hafta 26-27-28 Nisan tarihleri arasında ilimizde yapacağımız ‘Şiddet ve Sosyal Travmalar’ konulu uluslararası kongrenin duyurusunu, tanıtımını ve basın açıklamasını yapmak için toplanmış bulunuyoruz. Biliyorsunuz hep şunu söylüyoruz. Çağımız da sosyal sorunlar artık devletlerin özellikle kaynak ayırarak mücadele etmesi gereken bir alan haline geldi. Özellikle şiddet, boşanmalar,  intiharlar, uyuşturucu kullanılması, cinsel istismar vb. Büyükşehirlerde yaşanan sosyal sorunlar halini aldı. Bunların önlenmesi için bizlerin ciddi şekilde çalışma yapması gerekiyor. Bu çalışmalar nasıl olacak? Bu çalışmaların boyutları nasıl olacak? Biz bu konuda 77 üniversiteden 447 bilim adamının katılımı ve 254 bildirinin sunulacağı bu kongrede inşallah devletimizin şiddetle mücadele yol haritasını belirlemeye çalışacağız” şeklinde konuştu 
 
BİR YOL HARİTASINI ÇIKARACAĞIZ.
Bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili bütün kurumların şiddetle mücadelenin bir yol haritası, bir bilimsel çözümü olsa gerek diye düşündüklerini ifade eden Vali Kaymak,” O anlamda bilim insanlarını önümüzdeki hafta için ilimize davet ettik. Üç gün sürecek olan bu kongre ile şiddetle mücadelenin bir yol haritasını çıkaracağız. Bu çalışmaları seçimden sonra devletimizin ilgili bakanlıklarına arz edeceğiz. Bu çalışmanın ilimiz ve ülkemiz açısından olumlu sonuçlar vermesini düşünüyoruz. Bu çalışmaları Terör ve Doğurduğu Sosyal Travmalar,  Zorunlu Göçler ve Doğurduğu Sosyal Travmalar, İhtilaller ve Doğurduğu Sosyal Travmalar, Uyuşturucu Bağımlılığı ve Doğurduğu Sosyal Travmalar,  Sanal Alem/Medya Şiddeti ve Doğurduğu Sosyal Travmalar ve Toplumsal Cinsiyet, İnsan Hak ihlalleri ve Sosyal Travmalar olmak üzere altı başlık altında yürüteceğiz. Bu altı ana başlık altında bildiriler sunacağız” şeklinde konuştu
 
MAĞDURLARA DESTEK OLMAKTIR
Amacımız bu bağlamda devletimizin şiddetle mücadele politikalarına destek vermekte olduklarının altını çizen Vali Kaymak, ”Toplumu bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalığın arttırılmasını katkı sağlamaktır. Toplumu bilinçlendirmeye yönelik eğitimler ve etkinlikler düzenlemektir. Mağdurlara destek olmaktır. Olası toplumsal travmalara karşı müdahale ekiplerine destek olmaktır. Bu kongre şiddet ve şiddetin toplumsal etkilerine yönelik bilimsel ve kurumsal araştırmaları desteklemek ve teşvik etmek amaclı çalışmalar yapacak. Ümit ederim bu çalışma düzenli bir şekilde devam eder. Bu çalışmayı yaparken buradan ilimizdeki muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, belediyelerimizin, müftülük çalışanlarımızın, öğretmenlerimizin özellikle rehber öğretmenlerimizin bu çalışmayı yakından takip etmelerini arzu ediyoruz. Çalışmalar yapıldıktan sonra baskıya sunulup kitap haline dönüştürülecek. Akabinde de uygulayıcı kuruluşlar olan Bakanlıklar, Valilikler ve Belediyeler bunları hayata geçirmeye çalışacak” dedi. 
 
ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR
Arkadaşlar; Biliyorsunuz daha öncede basına yansıyan bizim bu konu harici ayrı bir çalışmamız var. Vurgusu yapan Vali Osman Kaymak,” Sosyal sorunlarla ilgili ciddi bir güdümlü proje hazırlamıştık. Bizim bizatihi sahada uygulayacağımız OKA destekli 4-5 milyon TL. bütçeli ‘Güdümlü Sosyal Destek Projesi’ çalışmamız devam ediyor. Onu da çalışmaları bittiğinde sizlerle paylaşacağız. Her gün gazetelerde Türkiye’nin çeşitli yerlerinden şiddet haberleriyle karşılaşıyoruz. Şiddet maalesef toplumun çok önemli bir sorunu haline geldi. Bu kongrede, bütün Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak şekilde bu sorunun bilimsel analizleri yapılacak, bizlere yol haritası çıkarılacak. O anlamda bu kongreye herkesin katılımı çok önemli ve değerlidir” diye konuştu.
Köksal ÖNER

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun'da, şiddet, ve, sosyal, temalar, kongresi,
Yorumlar
Haber Yazılımı