Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 18:37 Bu haber 1064 kez okundu
 
Samsun'da Sol Parti’den Eğitim krizine 10 maddelik acil çözüm önerisi
Sol Parti Samsun İl Örgütü bugün Süleymaniye Geçid'inde, Salgın nedeniyle yaşanan eğitim krizine karşı 10 maddelik çözüm önerisi açıkladı.
SİYASET Haberi
Samsun'da Sol Parti’den Eğitim krizine 10 maddelik acil çözüm önerisi

Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelen Samsun Sol Parti üyeleri, Türkiye’de eğitimin geldiği noktayı ve çözüm önerilerini açıkladılar.

 

Sol parti Samsun İl Örgütü adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

" Bu hafta okullar,  okul öncesi ve 1. sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitime başladı. Bu bir haftalık süreç gösterdi ki, kapanmasının üzerinden altı ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen okullar salgına hazır değil.

AKP’nin iktidara geldiği günden bugüne eğitim alanında sürdürdüğü piyasacı ve gerici politikalar salgında da hızla devam ettiriliyor. Ve görülüyor ki yüz yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan açılması ve uzaktan eğitimde yaşanılan sorunların çözümü ile ilgili AKP’nin hazırlığı da yok planlaması da. Salgınla baş etmek eğitim emekçilerine ve velilere bırakılmış durumda.

 

AKP salgını eğitimde de yönetemiyor. Sistem çöktü, yoksul halk çocukları eğitimden yoksun, ziller yoksul çocuklar için çalmıyor! En temel haklardan olan eğitim hakkının "alınıp satılabilir hizmetler" olarak görüldüğü AKP politikaları sonucunda tam bir eğitim krizi yaşanıyor. Eşitlik ilkesi ortadan kaldırıldı, eğitim hak değil ayrıcalık haline getirildi.

 

Okulların açılmadığı, uzaktan eğitimde yaşanılan eşitsizliklerin giderilmediği her gün çocukların eğitimden kopuşu hızlanıyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet yok.

 

EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon dahi bulunmamakta. Milli Eğitim Bakanı pandemi döneminde kırsal kesimde yaşayan 1 milyon 700 bin öğrencinin uzaktan eğitime erişemediğini, internet, tablet, bilgisayar gibi teknik donanımdan yoksun olduğunu itiraf ederek sorumluluğu üzerinden atıyor.

 

Oysa aynı dönemde özel okulların, vakıf üniversitelerinin patronlarının, sermayenin tüm talepleri hayata geçirildi. Bazı özel okullarda Ağustos ayından bu yana 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitim yapıyor. Özel okullar yüz yüze eğitime geçerken, MEB’in devlet okullarında gerekli hazırlıkları yapmaması, AKP’nin salgında da bir kez daha tercihinin halktan yana değil, bir avuç zenginden yana olduğunun ilanıdır. 

 

Üniversiteler öğrencilerini koruyamama kaygısıyla ve aslında gerekli önlemleri almak için yeterli bütçe ayrılmadığından uzaktan eğitim kararı alırken, öğrenciler ve eğitim için harcanmayan paralar bakın nerelere harcanıyor?

 

Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın için tam 379 bin 500 TL'ye 2020 model lüks makam aracı kiralanıyor. Çünkü onlar için rektörün bineceği arabanın modeli ve konforu gençlerin alacağı eğitimden daha önemli!..

 

Tam da bunlar yaşanırken; Yüz yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan başlayabilmesi için yeterli öğretmen ve sağlık emekçisi ataması yapmayan, Okulların maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ihtiyacını sağlamayan, Fiziksel mesafenin korunması için yeterli derslik hazırlanmayan Milli Eğitim Bakanı; Eğitim emekçilerinin ücretlerini bütçenin “yük”ü olarak görerek sınıfsal tercihini ortaya koyuyor.

 

Velilere “özgür tercih seçeneği sunuyoruz” diyerek taahütname gönderen siyasi iktidar kamusal sorumluluktan kaçarak okulların pandemi koşullarına uygun hale getirilmediğini de itiraf ediyor.Sermaye için, yandaşlar için, cemaatler - tarikatlar için kullanılan kamu kaynaklarının halk için, öğrencilerimiz ve eğitim emekçileri için kullanılmadığı gerçeğinin üzerini örtmeye çalışıyor.

 

Gerekli önlemler alınarak hazır hale getirilen okullarda olması gereken çocuklarımız tarikatların ve cemaatlerin merdiven altı Kur-an kurslarında gerici öğretilerle zehirleniyor.Kamusal eğitim ve laiklik mücadelesinin çocuklar ve ortak geleceğimiz için ne kadar yaşamsal olduğuna hep birlikte tanıklık ediyoruz. 

 

Eğitim Krizine 10 Maddede Acil Çözüm

1-Özel okullar ve vakıf üniversiteleri kamulaştırılmalıdır.

2-Tarikat, cemaat yurtları, özel yurtlar kamulaştırılmalıdır.

3- Yüz yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan başlayabilmesi için eğitime acilen yeterli bütçe ayrılmalıdır.

4- Ebeveynlerden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.

5-İhtiyacı olan her öğrenciye her ay düzenli olarak eğitim desteği sağlanmalıdır. Tüm öğrenciler için ücretsiz yemek ve ulaşım sağlanmalıdır.

6-Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinim duyduğu bilgisayar, tablet, TV ihtiyacı ücretsiz olarak dağıtılmalı,  internet erişimi olmayanlara sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.

7-Kırsal kesimler ve yoksul mahallelerde internet erişim sorununun çözümü için fiziki koşullar sağlanmalı, sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.

8-Sınıf mevcutlarının azaltılması için derslik sayısı artırılmalı, öğretmen ataması yapılmalıdır.

9-Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalı, temizlik ve sağlık emekçisi ataması yapılmalıdır.

10- Öğrenciler ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılmalıdır.

 

Bizim için artık her okul, mücadele alanıdır. Okullar kamusal alanlardır ve halka aittir. Kamu kaynakları halkın kaynaklarıdır, halk için kullanılmalıdır.  Bize ait olana, geleceğimize hep birlikte sahip çıkmanın tam zamanıdır. Salgın koşullarında çocuklarımızın parasız, bilimsel, laik ve kamusal eğitim hakkına sağlıklı ve eşit olarak erişebilmesi için siyasal islamcı tek adam rejimiyle amansız bir mücadele, ertelenemez bir görevdir.

 

Memleketinden, bugününden ve geleceğine dair umutlarından vazgeçmeyen herkesi; Bize ait olan okullara, üniversitelere, ortak geleceğimize sahip çıkmaya; parasız, bilimsel, laik ve kamusal eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz. Bu mücadele; çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerine, umutlarına sahip çıkma mücadelesidir."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'da, Sol, Parti’den, Eğitim, krizine, 10, maddelik, acil, çözüm, önerisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı