Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 11:17 Bu haber 1330 kez okundu
 
Samsun'da Tıp Bayramı Kutlama Programı
Samsun Sağlık Müdürlüğü,Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Samsun Valisi Osman Kaymak ve 65. Hükümet Sağlık Bakanı Samsun Milletvekili Dr. Ahmet Demircan'ın da katılımıyla 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı gerçekleştirdi.
- Haberi
Samsun'da Tıp Bayramı Kutlama Programı

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başlayan programda Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Uzm. Dr. Eda Türe’nin selamlama konuşmasının ardından yaptığı konuşmada 14 Mart’ın sadece hekimlerin hatırlandığı bir gün olmadığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi M. Ali Oruç, “14 Mart Tıp Bayramı insanların daha sağlıklı bir hayat sürmesi için özveriyle görev yapan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza şükranlarımızı sunmak için bir vesile bir fırsat. Ben bugünü şifa veren ellere vefa günü olarak görüyorum. Kendileriyle hiçbir yakınlığı olmayan binlerce insanı kendi ailelerinden bir bireymiş gibi tedavi eden sağlık çalışanları bu vefayı ve saygıyı sonuna kadar hak etmektedir.” dedi.

Konuşmasına tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak başlayan 65. Hükümet Sağlık Bakanı Samsun Milletvekili  Dr. Ahmet Demircan ise hekimliğin yüksek bilgi, tecrübe, insana sevgi ve saygı isteyen çok özel bir meslek olduğunu dile getirerek, “İnsana hizmet etmek inancımız gereği de önemli bir konu. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır’ hadis-i şerifini yol gösterici olarak görür ve değerlendirirsek sağlık hizmeti gerçekten üst düzey ve özel bir hizmet. Ülke genelindeki diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da ülkemizin gelişmesine uygun hatta daha ileride gelişmeler sağlandı, sağlanmaya devam ediyor.

2002 yılında Türkiye’de toplam 496 ambulans ardı. Şu anda 6 binin üzerinde ambulansımız var. Bu ambulansların içerisinde kar ambulansları, deniz ambulansları, 18 helikopter ve 4 uçak ambulansımız var. Ancak sağlık çalışanları çok ağır bir hizmet yükünün altında. OECD normlarını henüz yakalamış değiliz. Nüfusa oranla doktor, hemşire ve sağlık çalışanı sayısında çok iyi durumda değiliz. Ama devletimiz ülke kaynaklarının dağıtımında uygulamaya çalıştığı adalet gereği bu açığı kapatma konusunda elinden gelen gayreti gösteriyor. İnşallah 2023’te Türkiye’de pratisyen hekim açığı kalmayacak ve onlar için mecburi hizmeti kaldırmak dahi gündeme gelebilir. Ancak uzman açığımız 2030’lara doğru uzanacak. Çünkü yan dal uzmanlıkların sayısı ve talep giderek artıyor. İnşallah önümüzdeki süreç bunları da çözmek için yeterli olacak.” şeklinde konuştu.


Tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayan Vali Osman Kaymak, “Sağlık alanı gerçekten çok önemli, şifa dağıtan insanlar çok kıymetli ve kutsaldır. Bu meslek peygamber mesleğidir. O nedenle sizlere minnettarız. Kaymakam ve Vali olarak yıllardır sizlerle birlikte çalışıyorum. Vatandaş bizden kaliteli sağlık hizmeti, kamu hizmeti istiyor. O yönüyle sağlık çalışanlarından en önemli beklentimiz tatlı dil ve güler yüz. Şüphesiz bunu yapıyorsunuz. Sağlık çalışanlarına şiddeti kesinlikle reddediyoruz. Konuyu incelediğimizde genellikle bir iletişim eksikliği olduğunu görüyoruz. Hastayı iyilikle ve güzellikle karşılayıp, sabrederek sorunların birçoğunu çözen, şifa dağıtan siz hekimlerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ben bu vesileyle biraz sonra plaketlerini vereceğimiz, meslekte 40 yılını doldurmuş hekimlerimizi tebrik ediyorum. Memuriyet hayatımızı sağlık ve onurla bitirmek çok önemli. Onun için tüm çalışan arkadaşlarımıza bu şekilde emekli olmuşlarsa şükretmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü Allah herkese bunu nasip etmeyebilir. Şahit olduğumuz birçok örnekte olduğu gibi hastalanabilirsiniz veya değişik nedenlerle ihraç olabilir, cezaevine düşebilirsiniz. Onun için onur, şeref ve sağlıkla görevini tamamlayıp emekli olmak hepimizin arzusu. Allah sağlık, sıhhat içerisinde nice yıllar hizmet etmeyi hepimize nasip etsin diyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak ve 65. Hükümet Sağlık Bakanı Samsun Milletvekili  Dr. Ahmet Demircan, mesleğinde 40. yılını tamamlayan hekimlerimize plaket vererek, pasta kesti.

14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı  Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin sunduğu müzik dinletisiyle sona erdi

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun'da, Tıp, Bayramı, Kutlama, Programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı