Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 20:42 Bu haber 1220 kez okundu
 
Samsun'da Trafik Haftası Kutlanıyor
4-10 Mayıs 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan Karayolu Trafik Haftası dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda ‘Karayolu Trafik Haftası’ açılış töreni düzenlendi.
ASAYİŞ Haberi
Samsun'da Trafik Haftası Kutlanıyor

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, “Ulaşım, trafik, trafik kazası birbirine zincirleme bağlı ve uygar yaşamın vazgeçilmez öğelerinden birisidir. Trafik tüm dünyada büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle uluslararası 10 yıllık ‘Trafik Kalkınma Eylem Planı’ düzenlenmiştir. Trafik kazaları açısından ülkemiz dünya devletleri arasında 5. sırada yer almaktadır. 

İçişleri Bakanlığımızın trafik ile ilgili almış olduğu çeşitli trafik tedbirleri ile 2019 yılı ‘Yaya Öncelikle Trafik Yılı’ ilan edilmiştir. Bu kapsamda ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ projesi hayata geçirilmiştir. Bu projede sürücü ve yayaların çok dikkatli ve duyarlı olmaları gerekmektedir. Işıklı kavşaklarda ışıklara uyulması, ışıksız kavşaklarda ise kontrollü geçiş ve yayaya geçiş üstünlüğü tanınmalıdır. Trafikte her şey devletten beklenilmemelidir. Hepimizin bu konuda duyarlı olması ve herkesin kendine düşen görevi yapması gerekmektedir.” dedi.

İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, 2019 yılının yaya öncelikli trafik yılının ilan edilmesi ile birlikte yaya ve okul geçitlerindeki geçiş hakkının yanlış algılandığı ve bu durumun kazalara ve istenmeyen durumlara yol açtığını ifade ederek, “Bu yanlış algılamanın ve meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla vatandaşlarımızın yaya ve okul geçitlerinde daha duyarlı davranmaları, araç sürücülerinin ışıksız okul ve yaya geçitlerinde önceliği ve ilk geçiş hakkını yayalara vermeleri, yayaların ise ışıklı kavşaklarda kendilerine kırmızı ışık yanıyor ise bu ışıklara uymaları gerekiyor.'' diye konuştu.

SAMSUN'DA 360 BİN ARAÇ, 476 BİN SÜRÜCÜ VAR

İlimizdeki ve ülkemizdeki trafikle ilgili duyarlılığı artırmaya çalışıklarını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Karayolu Trafik Güvenliğine dikkatleri çekmek, toplumun her kesiminde bu konuda duyarlılığı artırarak kurallara uyma bilincini geliştirmek ve bu sayede kazaların azaltılmasını sağlamak amacıyla her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Karayolu Trafik Haftası kapsamında bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ülkemizde olduğu gibi Samsun İlimizde de artan nüfus ile birlikte taşıt ve sürücü sayısında artış meydana gelmiştir. İlimizde kayıtlı 360.000 araç ve 476.000 sürücü bulunmakta olup bu durum özelde ilimizin, genelde ise çağımızın en önemli konularından birisinin trafik güvenliği olmasına sebep olmaktadır. O yönüyle bu ‘Karayolları Trafik Haftası’nı önemsiyoruz.

"ÖNCELİK YAYANIN " PROJESİ İLE KAZALARDA 30 AZALMA

 Bu çerçevede ‘Öncelik Yayanın’ sloganıyla yayalara geçiş üstünlüğü veren projeyi hayata geçirdik. Bu proje sayesinde 2019 yılının ilk dört ayında yapılan kontrollerde, trafik kazalarında 30 azalma görülmüştür. Bundan dolayı duyarlı olan bütün vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Samsun’da önemli bir sorunu da dile getirmek istiyorum. Arkadaşlar, yapılan düğün konvoylarında hem korna çalınmakta hem de bu konvoylar sayesinde trafik aksamakta ve tehlikeye düşürülmektedir. Korna çalmak medeni toplumlarda olmayan bir durumdur. Toplumun kalkınmışlığı bir yerde bununla ölçülüyor. Siz kornaya basıyorsanız demek ki, halen daha geri kalmış toplum görüntüsü veriyorsunuz demektir. O yönüyle lütfen buradan bütün sürücülere sesleniyorum. Arkadaşlar artık çok mecbur kalmadıkça, lütfen kornalara basmayalım."

DÜĞÜNLERDEKİ KONVOYLARI KALDIRIN,

Vatandaşımızdan ikinci çağrımızın da bu düğünlerdeki konvoyların kaldırılması olduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak, “Bakın siz mutlu olmak ve mutlu bir birliktelik yaşamak için düğün yapıyorsunuz. Biz sizlere mutluluklar dilemek istiyoruz. Biz evimizin önünde otururken, çocuğumuz sınavlara hazırlanmak için evde ders çalışırken siz konvoyunuzla büyük bir gürültü çıkararak bizleri rahatsız ederek geçiyorsunuz. Bu sebeple ben sana dua edecek yerde beddua ediyorum. Sana mutluluk dileyecekken, sana beddua diliyorum. O anlamda lütfen buradan Samsun’da sesimizin ulaştığı herkese artık bu düğün konvoylarına mümkün olduğu kadarıyla son verelim diyorum. Bu konvoyları da yapacaksak da kimseyi rahatsız etmeden çok kısa ve gürültüsüz bir şekilde yapalım diye düşünüyorum.

Bütün vatandaşlarımızı trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara azami ölçüde riayet etmeye davet ediyor, kazasız günler temennisiyle tüm vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin ‘Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’nı kutluyor, hepinize kazasız günler diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından trafik konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine Vali Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından okullar arası ‘trafik’ konulu şiir yarışması dalında birinci olan Samsun Bil Okulları Orta Okulu öğrencisi Kayra Koç, ‘Yol Verin’ adlı şiirini okudu.


Daha sonra kurum ve kuruluşlar tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda hazırlanan stantları gezen Valimiz Sayın Osman Kaymak, kurum ve kuruluş yetkililerinden bilgi aldı.

Törene ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu,  kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun'da, Trafik, Haftası, Kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı