Haber Detayı
13 Temmuz 2016 - Çarşamba 20:12 Bu haber 1675 kez okundu
 
SAMSUN'DA ‘YABANCI DİL EĞİTİMİ’ ÇALIŞTAYI
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda iki gün sürecek ‘Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası’ Çalıştayı’ düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
SAMSUN'DA ‘YABANCI DİL EĞİTİMİ’ ÇALIŞTAYI


Samsun Serra Otel'de düzenlenen Çalıştay, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  ‘Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası’ Çalıştayı’nın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN yaptığı konuşmasında, "Dil bir iletişim aracıdır. Bir toplumda yaşayan bireyler birbirleriyle aynı dili konuşarak iletişim kurarlar. Bugün hızla gelişen ve değişen dünyamızda diğer uluslarla da iletişim sağlamak zorundayız. ‘Bir lisan, bir insan’, boşa söylenmemiş bu sözü hepimiz biliriz. Dil bilmek ve bunu kullanmak kişiye tartışmasız çok şey katar.
 

        İçinde bulunduğumuz çağ bilgi çağıdır. Bireyler ve toplumlar bilgiye ulaşmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Küreselleşme anlamında giderek küçülen dünyamızda farklı toplumlar arasında iletişim çok önemlidir. Yabancı dil öğretiminin tarihi boyunca dilin nasıl öğretileceği daima tartışma konusu olmuştur. Bu sebeple süreç boyunca birçok farklı yöntem geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Dil öğretiminde yöntem, öğrenciyi eğitimin amaçlarına en çabuk ve en güvenilir olarak ulaştıracak olan bir öğretim unsurudur. ‘Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası’ gibi bakanlığımız ve eğitim geleceğimiz için önemli olan çalıştaya ev sahipliği yaptığımızdan dolayı çok memnunuz. Çalıştayın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

 

        Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü  Dr. Cem GENÇOĞLU , “Yabancı dil çalıştayını Samsun’da gerçekleştiriyor olmak benim için heyecan ve gurur kaynağıdır. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü müfredata yönelik çalışmaların ilk kalem çizgisini Samsun’a atıyor. İlklerin şehri olarak Samsun, Türk Medeniyeti ve Türk Tarihinde çok önemli ve kıymetli bir yere sahiptir. Bu değişime, dönüşüme ve modernleşme arayışına Samsun’da başlamak bizim için çok önemli bir çerçeve olacaktır. Bununda milli eğitimimize ve eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

 

        Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı  Yusuf BÜYÜK ise, “Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda yaptığı bütün çalışmaları, hazırladığı bütün mevzuatları, yönetmelikleri taşradaki paydaşlarıyla birlikte yapmaya azami derecede gayret gösteriyor. Taşrada işin mutfağındaki paydaşlarımızla birlikte yaptığımız bütün çalışmaların, daha verimli olduğuna son yıllarda şahit olduk. Bu çalışmada bunun göstergesidir. Bakanlık olarak bu çalıştay bağlamında bir eksikliğimizide kabul ediyoruz. Demek ki yabancı dili iyi öğretemedik, öğretemiyoruz. Artık daha iyi bir yabancı dili çocuklarımıza nasıl öğretebilirizin azmi ve gayreti içerisinde olacağız.” dedi.

 

        Vali İbrahim ŞAHİN yaptığı konuşmasında şunları söyledi: " Böyle bir toplantının ilimizde olmasından dolayı başta Müsteşar Yardımcımız ve Genel Müdürümüz olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Samsun’da bu tarz toplantıların çok fazla yapılması gerekiyor. Samsun son derece konforlu ve rahat bir şehir. Programlarınızı yarı zamanlı olarak hem çalıştay yapıp, hem de gezmeye ayırınız. Arkadaşlar 550 bin dönümlük alanda 19 Mayıs ilçesinden başlayıp, Alaçam ilçemizi de kapsayan yüzde doksanı Bafra ilçemiz sınırlarında kalan bir Kuş Cennetimiz var. Türkiye’de görülün 400 kuş çeşidini 352'si burada görülmüş, böyle bir zenginliğimiz var. Siz değerli akademisyenlerimizin orayı görmeleri gerekiyor.

        Dil öğrenmenin zor olduğuna inanıyoruz. Zor olduğuna inanarak öğrenmemeye başlıyoruz. Aslında yabancı dil öğrenmek çok kolay. Biz dili daha yalın, daha sade görmek zorundayız. Bizim ciddi anlamda kendimize sorgulama yapmamız gerekiyor. Nerde hata yapıyoruz. Bunu görmemiz gerekiyor. Arkadaşlar batılı ülkelere gittiğinizde yüzde sekseni akıcı dil kullanmış olmasına rağmen, biz ise yüzde yirmilerdeyiz. Onun için buna biraz daha kafa yormamız gerekiyor.  Kanaatim eğer bir çalışma yapılacaksa mutlak suretle daha küçük yaştaki çocuklara yönelmemiz gerekiyor. Eğer çağdaş, gelişmiş, modern ve demokratik bir ülke olacaksak, bunun yolu, yöntemi mutlak suretle farklı dilleri konuşan bir ülke olmamızla olacaktır.   

          Bu çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah bu çalışmalar ülke insanımızın birden fazla yabancı dil öğrenmesine vesile olur. Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.”        

        Çalıştaya ayrıca,  İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler ve öğretmenler katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMSUN'DA, ‘YABANCI, DİL, EĞİTİMİ’, ÇALIŞTAYI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı