Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 16:54 Bu haber 4847 kez okundu
 
Samsun'daki Ziraat Odaları Başkanları Terme'de Toplandı
Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, geçen hafta Terme'de meydana gelen sel felaketi nedeniyle Terme Ziraat Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleşti.
YAŞAM Haberi
Samsun'daki Ziraat Odaları Başkanları Terme'de Toplandı

Ziraat Odası Başkanlarından oluşan heyet, toplantı öncesinde ilçede hasar gören arazileri yerinde inceledi.

 

Fındık bahçeleri, soya ve çeltik alanlarında büyük kayıplar veren Terme'deki arazi sahipleriyle görüşen heyet, selin faturasının ağır olduğuna dikkat çekti. Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ ve DSİ'nin ihmalinin bedelini ürünlerini kaybederek ödeyen arazi sahipleri, ilgisizlikten dert yandı.

 

Termeliler, Ziraat Odası Başkanlarına arazilerindeki tahribatı gösterdi.

 

Heyet, hasarlarla ilgili tek tek not alırken, kamuoyuna da gerekli bilgilendirmenin detaylı bir şekilde yapılacağını, TZOB ve hükümete de rapor halinde gönderileceğini ifade ettiler. Heyet, devletten taleplerini de dillendirdi.

 

OLAĞANÜSTÜ TOPLANDIK

 

Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, "Mevsim yağmurlarından dolayı Terme'de tarım ekili arazilerde büyük hasar meydana geldi. Bu nedenle İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nı olağanüstü afet bölgesinde yapalım istedik. Hasar tespit çalışmaları yaptık.

 

Afetin arkasında bıraktığı yıkımı görmek, çiftçimizle konuşmak istedik. Sahada gezdiğimiz kadarıyla ve aldığımız ihbarlara göre ciddi sıkıntılar var. Çarşamba ve Terme'de denizdeki dalga kanalların ağzını tıkıyor. Bu sebepten dolayı da yağan yağmur suyunu tahliye yapamıyor. Tahliye olmadığı zaman da böyle afete maruz kaldı bölgemiz. Heyet olarak görüşlerimizi alacağız, rapor haline getireceğiz ve üst makamlara sunacağız" dedi.

 

 

ASRLAN SOYDAN.: “DRENAJ SİSTEMİ YETERLİ DEĞİL”

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Bölge Temsilcisi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Aslan Soydan da, "Bölgemizde son günlerde ciddi doğa olayları ile karşılaşıyoruz. Bazı bölgelerimizde sel felaketi, bazı bölgelerimizde dolu yağışı meydana geliyor. Çarşamba ve Terme İlçemizde de yağışlardan dolayı tarım arazilerinde ciddi su baskınları var.

 Bu olay tarımı olumsuz etkiliyor. Üreticilerimizde tarım ürünlerinin zarar görmesinden dolayı mağduriyet yaşıyorlar. Biz burada ziraat odaları olarak çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Çiftçilerimizin de tek temsilcisi ve sesini duyurabileceği kurum da ziraat odasıdır. Çünkü ziraat odaları çiftçilerimizin her yönden üretiminden maliyetine, kaliteden zarar oranlarına kadar yanındayız" dedi.

 

 

Arslan Soydan, "Bugünde Samsun Ziraat Odaları Başkanlarımız, Çarşamba ve Terme'de olan su baskınlarından dolayı çiftçilerimizin tarlalarında bahçelerinde zarar tespiti, inceleme yapıyoruz. Biz TZOB olarak buradaki zarar oranlarının çiftçilerimizin mağduriyetinin takibi yönünde her zaman bölgemizde olduğu gibi çiftçilerimizin yanındayız. Görülüyor ki; burada ciddi anlamda drenaj çalışmalarının yapılması , buradaki büzlerin kanalların muhakkak açılması lazım. Çünkü her yağmurda burası böyle olur. Çiftçilerimizin sorunu olarak buradaki drenaj sistemlerinin yeterli olmadığını söylüyoruz ama maalesef başımıza bir hal geldiği zaman bunları görmek doğru değil. Muhakkak yetkililerin, hem belediyenin hem DSİ'nin sadece sorun olduğu zaman değil bunun artık bu zamandan sonra çözülmesi lazım. Çünkü bir zaman sonra tekrar buraya yağmur yağacaktır, su baskınları olacaktır. Onun için ziraat odaları olarak biz sonuna kadar çiftçilerimizin mağduriyetlerinin karşılanması noktasında takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

 

FERDA ERGÜN:” BÜTÜN SORUMLULUK  DSİ, SASKİ VE BELEDİYEDEDİR

Bir hafta içerisinde 4 kez su taşkınlığıyla karşılaştıklarını ifade eden Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün de, "Ben bu konuyu daha önce Belediye Başkanı Av. Ali Kılıç'a, DSİ'ye SASKİ'ye sel olmadan önce bizzat kendim bildirdim ama hiçbir yetkili gelip ilgilenmedi. 4 tane büz istedim, büzü belediyeden alamadım. Kendilerinden şikayetçiyim. Bütün sorumlusu DSİ, SASKİ ve belediyedir. Herkes sel çıkınca meydanda sahada, biz sahada icraat istiyoruz, boş gezilmesini istemiyoruz" diye konuştu.

 

"Bu ilçede çiftçinin temsilcisi benim" diyen Ergün, "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ilçeye geliyor, hasar gören tarım arazilerini gezecek, beni davet etmiyor. Kim size hasarlı arazileri gösterecek? Sular çekilmeden önce nerdeydiniz?" diyerek, tepki gösterdi.

 

OSMAN TOSUNER: HASARIN YÜZDE 60'ININ ÖDENMESİ LAZIM

 

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner de, "Terme ve Çarşamba'da çok büyük afet oldu. Can kaybı olmadığına şükrediyoruz. Terme'de bugün yaklaşık 700-800 dekarın üzerinde bir hasar var. Bütün evler su altında. Aldığımız bilgiye göre devletimiz tespitlerini almış ama bunların tespit olarak kalmaması lazım. Mağdur olan ailelerin biran önce mağduriyetlerinin giderilmesi gerekli. Çiftçilere faizlerin ertelenmesi değil, nakdi yardımın yapılması gerekli. Çiftçinin hasarının yaklaşık yüzde 60'ının ödenmesi lazım" dedi.

 

ERDAL AVCI: “METEOROLOJİ UYARDI SİZ NEREDEYDİNİZ?”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ise, "Terme'de ilçemizde selden dolayı zarar gören çiftçimizin zararını yerinde tespit ederek katkı sağlamak amacıyla buradayız. Bütün Termeli çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Geçmiş olsun deyip çekip gitmek çok kolay önemli olan bu çiftçinin derdine derman olmak. Hiçbir sigorta şartı aranmaksızın çiftinin borcunun en az 3 yıl faizsiz olarak ertelenmesi gerekir" dedi.

 

 

"Ayrıca DSİ, SASKİ, belediye ve ilgili kurumların 10-15 günden beri Meteoroloji Samsun bölgesini ve ilçelerine sel uyarısı yaparken, kanalların açılmaması akıllara zarar" diyen Başkan Avcı, "Şimdi yüzlerce makine gönderse de DSİ, belediye ve SASKİ bir anlam ifade etmiyor. Şimdi gelip arazide fotoğraf çektirip, 'bütün yaralar sarılacaktır' deyip gitmek bir anlam ifade etmiyor. Ankara ve Samsun nezdinde bu konunun takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

 

Erdal Avcı, sözlerini şöyle tamamladı; "Fındıkta aşırı bir dökülme var. Fındıktaki aşırı dökülmenin mutlaka Tarım İl Müdürlüğü tarafından tespitinin yapılması gerekmektedir. Rekolte öyle görüldüğü gibi kesinlikle değildir. Söylenenin ancak yarısı kadar rekolte olacaktır. Çünkü dolu ve sel vurdu. Fındığa 40 santim kalmış gerisi hep su içerisinde kalmış. Bu fındıktan daha hayır mı gelir?"

 

Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Bölge Temsilcisi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Aslan Soydan, Samsun Ziraat Odaları Olağanüstü İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir ve Asarcık Ziraat Odası Başkanı Halil Oytun katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'daki, Ziraat, Odaları, Başkanları, Terme'de, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı