Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 19:28 Bu haber 678 kez okundu
 
Samsun Demokrasi Güçleri'nden 10 EKm Ankara Katliamı Eylemi
Samsun Demokrasi Güçleri, 5 yıl önce 10 Ekim'de Ankara Garı önünde patlatılan bombalarla katledilen vatandaşları andı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Demokrasi Güçleri'nden 10 EKm Ankara Katliamı Eylemi

Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelen Samsun Demokrasi Güçleri temsilcileri yaptıkları ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ 10 Ekim Katliamı’nın üzerinden beş yıl geçti… 

 

Bundan beş yıl önce, 10 Ekim 2015’de ülke tarihinin en büyük katliamlarından birine  muhattap olduk. 10 Ekim 2015’te, 10.04’te patlatılan bombaların kararttığı bir Ankara sabahında, omuz omuza yürüyeceğimiz arkadaşlarımızın cansız bedenlerini kaldırdık yattıkları yerden.

 

Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler.

 

10 Ekim katliamı, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçasıdır. Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır.

 

5 uzun yıl oldu ! Yüzlerce ömürlük bir hasret oldu.  10 Ekim’i tek bir saniye olsun aklımızdan çıkarmadan, her güne kaybettiklerimizin bıraktığı onuru da katarak  başladık. Ve üzerimize doğacak her güne bizimle onlar da yeniden, yeniden doğmaya devam edecek.

 

Unutmadık !

 

10 Ekim’de IŞİD çeteleri tarafından patlatılan bomlarla gerçekleşen katliamın arkasındaki gerçekler bugün de gizlenmeye çalışılıyor. IŞİD’in iki soysuz celladının ötesinde, bu saldırının istihbaratını ‘saklı tutan’, geçişleri kolaylaştıran kanlı odakların organize gerçekleştirdiği bir saldırıdır 10 Ekim.

  

10 Ekim yükselen toplumsal muhalefetin ortak sesinin yükseleceği bir buluşma olacaktı. 10 Ekim, içerde savaşın yeniden gündeme geldiği, çatışmaların başladığı bir dönemde birlikte yaşam sesinin yükseleceği ve silahsız çözümün güçlü bir biçimde ifade edileceği bir gün olacaktı. 10 Ekim, mahallelerde, sokaklarda, iş yerlerinde AKP’ye karşı milyonların büyüyen tepkisinin sıçrama noktası olacaktı.

 

10 Ekim’de toplumsal muhalefetin birliğine ve AKP’ye karşı yükselen yeni bir ülke özlemine karşı bir saldırı gerçekleşti. 10 Ekim, bugün içinde yaşadığımız koyu karanlığın başlangıç noktalarından biridir.

 

10 Ekim Katliamının sahipleriyle ve onların karanlık gerici zihniyetiyle mutlaka hesaplaşacağız. Katliamın arkasındaki ilişki ağının ortaya çıkartılması, iktidarın sorumluluğunun üzerinin örtülmemesi için mücadele edeceğiz.

 

Bugün de kimi cemaatlerin şeyhleri tarafından bile açıkça dillendirilen  ve hepimizin bildiği sayısı binleri bulan tarikatçı selefi yapıların silahlandığı bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız.

 

Bölgemizi ve ülkemizi kuşatan siyasal İslamcı faşizme karşı özgürlük ve laiklik mücadelesini yükselteceğiz.

 

Kardeşlik ve bir arada yaşam umutlarının katliamlarla boğulmasına izin vermeyeceğiz. Ülkede ve bölgede barışı kazanmak için mücadele edeceğiz. Bu Ortaçağ karanlığını hak ettiği yere, tarihin çöplüğüne mutlaka göndereceğiz.

 

Gerici, cihatçı, faşist güçlerin karanlığını dağıtarak,laikliğin,demorasinin,barışın egemen olduğu bir ülkeyi  kuracağız.

 

10 Ekim’de yanı başımızda yere düşenlere sözümüz budur!"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Demokrasi, Güçleri'nden, 10, EKm, Ankara, Katliamı, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı