Haber Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 12:28 Bu haber 2020 kez okundu
 
Samsun Depreme hazır mı ?
İran-Irak sınırında gerçekleşen 7,3 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Samsun’un olası bir depreme hazır olup olmadığını sordu.
SİYASET Haberi
Samsun Depreme hazır mı ?

Samsun’un bir deprem bölgesi olduğu ve bu gerçeğin bir an olsun akıllardan çıkarılmaması gerektiğini dile getiren Tufan Akcagöz, “Öncelikle, sınırımıza çok yakın bir bölgede gerçekleşen deprem sonucunda hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına dayanma gücü diliyorum. Umarım en kısa sürede yaralar sarılır. Yüz yılların tecrübesi sonucu artık diyebiliyoruz ki, deprem değil, ihmal öldürür. Bu nedenle, her an için deprem gerçeğiyle yüzleşme ihtimalini düşünmek zorundayız. Millet olarak çok acılar yaşadık.

 Türkiye’de yaşanan depremlerde binlerce insan hayatını kaybetti. Binlercesi evsiz kaldı, eşini, arkadaşını kaybetti. Samsun’da da irili ufaklı bir çok deprem yaşandığını biliyoruz. Bunlardan en etkilisinin, 1939 depremi olduğu söylenir. Samsun’da ve Çarşamba’da büyük yıkımlar gerçekleştiği biliniyor. Madem deprem bölgesinde yaşıyoruz, depreme hazır mıyız değil miyiz, bunun alt yapısının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.” dedi.

          Depremin, yıkımı ve tahribatı en büyük doğal afetlerden biri olduğunu belirten Tufan Akcagöz, “Deprem için alınacak en büyük önlem, yapı sağlamlığıdır. Bunun yanında, zemin etüdlerinin de sağlam yapılması önem arz ediyor. Bu kontrollerin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda endişelerim var. Samsun’da, bu kontroller nasıl  ve kimler tarafından yapılıyor? Fenne uygun kontroller yapılıyor mu? 

Samsun'da kent sınırları içinde bulunan ömrünü tamamlamış binalar tespit edilmeli, gereken neyse yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm, rant için değil, toplumun yararına değerlendirilirse bir anlam ifade eder. Okullarda deprem ve diğer doğal afetlere dönük eğitim de yeterli derecede , ilkokuldan itibaren, tatbikatı da içinde olmak üzere adamakıllı verilmelidir. “ diye konuştu. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Depreme, hazır, mı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı