Haber Detayı
06 Eylül 2020 - Pazar 12:18 Bu haber 1050 kez okundu
 
Samsun Devrimci 78'liler Derneği, Samsun'da Panel düzenledi
Samsun Devrimci 78'liler Derneği'nin düzenlediği 12 Eylül Hukuku, 78'lilerin Konumu ve İstanbul Sözleşmesi konulu panel, Atakum Belediyesi Eğlence Merkezi'nde gerçekleştirildi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Devrimci 78'liler Derneği, Samsun'da Panel düzenledi

Panele konuşmacı olarak  Devrimci 78 liler Federasyonu başkanı  Şair Ahmet Telli, Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, Avukat Recep Kaygusuz ve Devrimci 78'liler Yönetim Kurulu üyesi Züleyha Mangan katıldı.

 

Panelistlerimizden Av.Recep Kaygusuz konuşmasında 12 Eylül Hukukunu,  12 Eylül e giden süreci ve nasıl gelindiğini anlattı. Arzu Topaloğlu da, 12 Eylül, Kadınlar, Gericilik ve İstanbul sözleşmesi konularına değindi, "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

 

Sözleşmenin ilk akla gelen özelliği, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşme olmasıdır.İstanbul Sözleşmesi'ni ilk imzalayan ülke Türkiye oldu. Sözleşme, ''kadına yönelik şiddet'', ''aile içi şiddet'', ''kadına yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet'', ''kadın'' kavramlarını tanımlıyor.

 

Uluslararası alanda kadına yönelik ve aile içi şiddetle ilgili ilk bağlayıcı belge olma özelliğini taşıyan sözleşme şunları içeriyor:
İstanbul Sözleşmesi psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, tecavüz, zorla evlendirme, kadın sünneti, kürtaja zorlama, zorla kısırlaştırma, tecavüz ve taciz dahil cinsel şiddet olmak üzere kadına yönelik şiddetin tüm türlerini kapsıyor.Sözleşme çerçevesinde eviçi şiddet, aynı evde yaşıyor olsun ya da olmasın mevcut ya da eski eş ya da partnerler arasında yaşanan her türlü şiddet edimini içerecek şekilde kadının korunmasını esas alıyor.

Kadınları konumlandırırken "aile" olmayı, evlilik birliği içinde bulunmayı ya da aynı evi paylaşıyor ya da paylaşmış bulunmayı gerektirmiyor. Sözleşmenin getirdiği yükümlülükler öncelikle devlet görevlilerine yönelik. Devlet kendi adına hareket eden görevlilerinin İstanbul Sözleşmesi'nin gereklerini yerine getirmesini sağlamak zorunda." dedi.

 

Devrimci 78 liler Federasyonu başkanı  Şair Ahmet Telli, Dünyadaki '68 hareketinden ülkemizdeki gençlik mücadelesi, 78 kuşağı'nın hem tarihteki hem de günümüzdeki konumunu katılımcılara anlattı.Ahmet Telli konuşmasını şiirle sonlandırdı.

Samsun Devrimci 78'liler Derneği Başkanı Cengiz Akşan Panel sonrasında konuşmacı ve katılımcılara teşekkür ederek 12 Eylül'ğn yıldönümünde yapacakları etkinlikler ve hazırlıklarını anlattı. 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Devrimci, 78'liler, Derneği,, Samsun'da, Panel, düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı