Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 17:41 Bu haber 3326 kez okundu
 
Samsun Devrimci 78'liler Mahir Çayan ve Arkadaşlarını Andı
Samsun Devrimci 78'liler Derneği Başkanı Cengiz Akşan, 30 Mart 1972'de Tokat'ın Niksar İlçesi Kızıldere Köyü'nde katledilen Mahir Çayan ve Arkadaşlarının 48. Ölüm Yıldönümü nedeniyle Bir Anma Mesajı Yayınladı.
SİYASET Haberi
Samsun Devrimci 78'liler Mahir Çayan ve Arkadaşlarını Andı

Kızıldere Olayının 48. Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Cengiz Akşan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

 

" Bugün Devrim ve sosyalizm mücadelesinin yiğit öncülerinin Kızıldere’de katledilişlerinin 48.yılındayız. 30 Mart 1972’de Mahir Çayan, Sabahattin KURT, Nihat YILMAZ, Saffet ALP, Sinan Kazım ÖZÜDOĞRU, Ertan SARUHAN, Hüdai ARIKAN, Ahmet ATASOY, Ömer AYNA, Cihan ALPTEKİN, Tokat Niksar’ın Kızıldere köyünde, 12 Mart Faşist Cuntası tarafından katledildiler. 

 


On’ları Kızıldere’ye götüren ana neden; Denizlerin idamının önlenebilmesi için etkili bir eylem yapılması ve “Genişletilmiş Komuta Konseyi” adlı cuntanın gerçek yüzünün teşhir edilmesi düşüncesiydi. “Dönmeye değil ölmeye geldik” diyen ON’lar; 30 Mart 1972’de, kontrgerilla tarafından kuşatıldıkları Niksar- Kızıldere de teslim olmaktansa direnerek ölmeyi tercih ettiler. Katliamdan sağ çıkan Saffet ALP arkadaşımızı Kontrgerilla timi anında, olay yerinde başına kurşun sıkarak infaz etti. 

 

Devrimci mücadelenin en önemli kesitlerinden Kızıldere Direnişi’nin 48. yıldönümünde, devrim ve demokrasi güçlerinin sosyalizm bayrağını bu ülkenin burçlarında sonsuza kadar dalgalandıracağına olan inancımızı bir kez daha ilan ediyoruz. İnandığı haklı dava uğruna gerekirse canını veren ve devrimci dayanışmayı doruklara çıkarıp bizlere miras olarak bırakan bütün yiğit devrimcileri Kızıldere Direnişini yaratanların şahsında selamlıyoruz.

 

Emperyalizme, faşizme şovenizme ve gericiliğe karşı mücadelenin hiç solmayan kan çiçeklerinin, ON’ların katledilişlerinin üzerinden bunca zaman geçmiş olmasına rağmen, dipdiri kalmış ve günümüze ulaşıp yön veren bu büyük devrimci mücadele mirasını yaratanların önünde saygıyla eğiliyoruz.

 


Bu gün ülkeyi savaş batağına sokan, Komşu ülkeleri işgal eden, milyonlarca insanı mülteci durumuna düşüren, yoksulluğu diz boyuna çıkaran, insan haklarını demokrasiyi yok eden faşist darbe artıkları yine devrimcilere saldırıyor.  Katliamı, depremi, salgını fırsata dönüştürüp gözyaşından ve acılardan beslenen bu faşist darbe düzeni, yağmasına talanına devam ediyor.

 

Kızıldere; Geçmişten geleceğe bitmeyen bir yolculuktur.  Faşizme karşı eşi benzeri olmayan bir devrimci dayanışma örneğidir.  Devrime adanmışlığın, kararlılığın, fedakârlığın ve siper yoldaşlığının adıdır. Ayrı ırmakların aynı denize aktığı yerdir.  Kızıldere’de yaratılan dayanışma ruhunu bu gün tüm coğrafyamızda zulme zorbalığa karşı durarak  taçlandıracağız..  Anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Devrimci, 78'liler, Mahir, Çayan, ve, Arkadaşlarını, Andı,
Yorumlar
Haber Yazılımı