Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 11:24 Bu haber 2092 kez okundu
 
Samsun DİSK Emekli Sen demokrasi nöbetinde
DİSK Emekli Sen Samsun Şubesi üyeleri ve demokratik kuruluşların temsilcileri DİSK Emekli Sen'de demokrasi nöbeti tuttular.
SİYASET Haberi
Samsun DİSK Emekli Sen  demokrasi nöbetinde

Demokrasi nöbeti öncesinde DİSK Emekli Sen Samsun Şubesi'nde vbir basın açıklaması yapan Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın; özgür düşünce, demokrasi ve özgürlük talebimizin daha net duyulması için "Meclisi göreve çağırıyoruz!" imza kampanyamızda toplanan imzaların TBMM'ye tesliminden önce Ankara ve tüm temsilciliklerimizde 24 saat demokrasi nöbeti tutuyoruz." dedi.

Ülkemizin üzerine çöken ağır ekonomik krizin yol açtığı kayıpların karşılanmasını talep etmelerinin bile engellendiğini belirten Tacettin Aydın, şunları söyledi:  " 24 Haziran seçimlerinden sonra Ülke yönetimi tek bir kişinin iradesine bırakılmış oldu. Yasama, yürütme ve yargı erklerinin bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ilkesi sona erdi. Ekonomi, yargı, bürokrasi, Üniversiteler, her şey bir kişinin insiyatifine geçmiş oldu. Seçime giren siyasi partiler, seçilen  milletvekilleri ve TBMM adeta devre dışı bırakıldı. Ve 24 haziran tarihinden itibaren tek adam yönetiminin olumsuz etkileri hemen görülmeye başlandı. Ekonomi tıkandı, döviz 40  arttı. Elektrik, su doğalgaz faturaları emekçiler açısından ödenemeyecek rakamlara çıktı. Pazarda 5 liranın altında meyve ve sebze bulunmaz oldu. 

En temel tarım ürünleri ithal edilmekte, köylü gübre ve mazot almakta zorlanmakta tarlasını sürememektedir. Hayvan üreticileri desteklenmemekte ülkenin et ihtiyacı denetimsiz bir şekilde dışlardan ithal edilerek giderilmeye çalışılmakta, şarbon tehlikesi sağlığımızı tehdit etmektedir. Hayat iki kat pahalandı. Dış politikada itibar kaybımız hızla devam etmektedir. 
Halka tasarruf ve kemer sıkmayı önerenler, devlet yönetiminde büyük bir savurganlık içindedirler. Ne kadar çok ve şatafatlı sarayın varsa o kadar itibarlısın felsefesiyle var olan saraylara turistik bölgelerde yeni saraylar ilave edilmekte, uzay gemisini andıran, içinde ameliyathaneler bulunan uçaklar devletin envanter kayıtlarına girmekte, şatafatta petrol şeyhleri ile yarışılmaktadır.


Demokrasimiz ise evlere şenlik. Grevler yasaklanmakta, hak arayanlar, çalışma koşullarını beğenmeyenler, sorunlarını dile getirmek isteyenler baskı yöntemleri ile susturulmakta, gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadırlar. Üçüncü havalimanı inşaatında çalışan ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçilere yapılan kötü muamele, bundan sonra hak aramak isteyenlerin başına neler geleceğinin göstergesidir.


Biz DİSK EMEKLİ Sen Sendikası olarak, bu savurganlığa, bu pahalılığa, dış politikadaki itibar kaybına ve demokrasimizin katledilmesine ve işçi ve emek düşmanlığına ve bu gidişe dur demek için ve emeklilerin aşağıda sıralanan acil taleplerine sahip çıkılması için TBMM‘ni göreve çağırıyoruz. 

EMEKLİLER OLARAK  EKONOMİK TALEPLERİMİZ ŞUNLARDIR:                                                                                        

1- En düşük emekli aylığının her yıl yayınlanan açlık sınırı seviyesine çıkarılması, 

2- Emekli aylıklarının artırılmasında  enflasyon oranı üzerine büyüme oranı ve refah payının da eklenmesi,                                           

3- Dini bayramlar öncesinde ödenen ikramiyelerin en az asgari ücret seviyesine çıkartılması ve  emekli, dul ve yetim ayırımı yapılmadan herkese aynı tutar üzerinden ödenmesi,                       

4- Emeklilerin  sağlık hizmetlerinin hiçbir aşamasında katkı payı alınmaması,           

5-Banka promosyonlarının piyasa koşullarına göre ve gerçekçi bir rakama çıkartılması,   

6- Emekli aylıklarının belirlenmesinde emekli sendikalarının da söz sahibi olması.

 

TBMM ülkenin sorunlarına seyirci kalamaz. TBMM Başkanlığına hitaben başlattığımız imza kampanyası ile hem ülkemizin acil demokrasi ve ekonomik sorunlarının çözümü için hem de emeklilerin en acil ve yakıcı sorunlarına çözüm bulunması için TBMM’ni göreve davet ediyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, DİSK, Emekli, Sen, , demokrasi, nöbetinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı